Jadransko more nikada u povijesti nije bilo tako slano, pokazalo je novo istraživanje.
Hrvatski znanstvenici, u suradnji s talijanskim kolegama, objavili su rezultate tog istraživanja u uglednom časopisu Frontiers in Marine Science.
Istraživanje o salinitetu Jadrana predvodio je Hrvoje Mihanović s Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita koji je za Media servis otkrio da je još 2017. godine u južnom Jadranu zabilježena pojava površinskog saliniteta.
''Mi smo sljedećih nekoliko godina nastavili s promatranjima, odnosno mjerenjima s istraživačkih brodova ili iz automatskih sustava koji mjere takve podatke na Jadranu, da bi vidjeli je li ta 2017. možda bila anomalna ili su se te visoke vrijednosti saliniteta nastavile u daljnjim godinama. Kad kažem visoke, mislim na vrijednosti koje su iznad 39 promila. Da bi to stavili u nekakav kontekst, recimo da je u oceanima salinitet oko 35 promila. Od 1993. godine se uočava nešto što se zove Jadransko-jonska bimodalna oscilacija koja svakih pet do 10 godina mijenja smjer vrtnje u sjevernom Jonskom moru.
Ta vrtnja je nekad u smjeru kazaljke na satu, nekad je u smjeru obrnutom od kazaljke na satu i onda u onim godinama, kada je ta vrtnja u obrnutnom smjeru od kazaljke na satu, slana voda iz istočnog Mediterana ulazi u Jadransko more. Tako onda vrijednosti saliniteta u Jadranu ovise o smjeru vrtnje u sjevernom Jonskom moru.''
''Ovo istraživanje pokazuje da Jadran postaje slanije, ali i toplije more.'' zaključio je Mihanović.
''To će imati značajne posljedice na biologiju i na ribarstvo. Već se proteklih godina uočava da nove vrste, iz toplijih i slanijih mora, ulaze u Jadran. Ako se nastavi zaslanjivanje, Jadran će kao habita biti pogodan za takve vrste, a onda će to imati utjecaj na neke druge vrste koje su tradicionalno u Jadranu.'' objasnio je znanstvenik.
fotografija: PIXSELL
Ostavite komentar