Blagdanske radosti u rovinjskom kinu Gandusio! Očekuju vas filmovi i predstave za djecu i odrasle
21:15Prije 6 h26.12.2024
Teuta Grdinić imala je četrnaest godina i živjela u Donjem Miholjcu kada se uoči upisa u srednju školu dvoumila oko toga čime se uistinu želi baviti. Odluka koju je tih dana donijela, dovela ju je do toga da je sada prva diplomirana magistra primaljstva u Istri te jedina istarska međunarodna savjetnica za dojenje. Prvostupnica je sestrinstva i predsjednica udruge „Primalja i obitelj“ koja, sa sjedištem u Puli, djeluje od 2017. godine. Posjetili smo ju u prostorijama udruge na adresi Zagrebačka 23 i porazgovarali o njezinim ambicijama vezanima uz vlastitu karijeru ali i budući razvoj udruge.
Za početak, ispričaj nam kako te životni put doveo do Pule?
Završila sam srednju školu u Zagrebu, potom odradila staž na Svetom duhu te se vratila kući i tražila posao. U Slavoniji ga nisam uspjela naći ali sam čula kako Opća bolnica Pula traži primalje i tako sam s dvadeset tri godine došla živjeti i raditi ovdje. Počela sam raditi u rađaonici i to me ispunilo i to je baš bilo to! Sjećam se prvog poroda, morala sam uraditi epiziotomiju i bilo me jako strah, ali svi su me podržavali - čak i žena koja je imala trudove. U Puli imamo predivno rodilište i rađaonicu i zaista su mi naše primalje u bolnici bile kao majke, podrška u svemu i od mene su učinile osobu kakva sam sad i prenijele mi svoju ljubav prema primaljstvu.
Kako bi našim čitateljima pojasnila zanimanje primalja?
Kod nas u Hrvatskoj primalje uglavnom rade u timu, u bolničkom sustavu, na odjelima rodilišta, u ginekološkim poliklinikama ili pedijatrijskim ambulantama. U razvijenijim zemljama one imaju svoje privatne prakse, uz ženu su od početka trudnoće, tijekom poroda i nakon. To su posebno organizirani sustavi i zato nam je toliko stalo do edukacija i promicanja primaljstva. Drago mi je da se otvaraju diplomski i postdiplomski studiji, a nadam se kako ćemo uskoro imati i doktorski studij. Ženama bi itekako značilo da imaju tu jednu osobu na koju mogu računati od samog početka trudnoće i koja im može u svakom trenutku pružiti stručnu pomoć.
U našoj udruzi žene mogu dobiti sve informacije vezane uz trudnoću, pripremu za porod, o svemu što se tiče prvih kontakata s djetetom, dojenja, svih mogućih psihičkih i fizičkih promjena koje se događaju i nakon poroda.
Kako naše čitateljice mogu do vaše udruge?
Imamo internetsku stranicu Primalja i obitelj, zatim Facebook stranicu, profil na Instagramu, broj mobitela: 095 890 6487 i E-mail adresu: info@primaljaiobitelj.com.
Važno je da žene shvate da tek nakon poroda kreću bitne promjene na tijelu i psihi, javljaju se strahovi vezani uz novi život o kojem sad brinu. Tada im je strašno bitna potpora i razgovor. Nekad su dovoljne tri minute razgovora, a nekad je to malo dulji proces. Ali sve su te promjene prirodne i već nas sama trudnoća priprema za ono što nas čeka nakon poroda i strahovi koje osjećamo su također normalni.
Kako si došla do titule koju danas imaš – magistra primaljstva?
Nakon nekoliko godina rada u rađaonici odlučila sam unaprijediti svoje znanje. Upisala sam i završila preddiplomski studij sestrinstva. Tri godina nakon toga u Rijeci se otvorio i preddiplomski studij primaljstva pa sam i to upisala i završila. Kako sam predsjednica Podružnice pri Hrvatskoj komori primalja za Istarsku županiju te članica Stručnog vijeća komore, kontinuirano se educiramo i radimo na promoviranju zanimanja i tako smo uspjeli s ministarstvom dogovoriti otvaranje magisterija u Rijeci 2019. godine pa sam i to upisala i upravo završila 21. srpnja. Nadam se da ćemo uskoro moći raditi samostalno kao u razvijenijim zemljama i pratiti žene kroz cijelu trudnoću, porod i babinje.
I sama sam, kad sam ostala trudna, krenula čitati svu moguću literaturu i mislila sam da sve znam i tako si nametnula neka očekivanja od poroda pa nadalje za koja sam kasnije smatrala da ih nisam ispunila. Znala sam kako je sve zapravo bilo predivno, ali sam svejedno mučila samu sebe i dobila famozni baby blues. Sve mi je razumski bilo jasno ali sam si nametnula taj stav da nisam dovoljno dobra majka i da sam razočarala samu sebe. Nije mi bilo jasno gdje sam pogriješila i sve me to ponukalo da se krenem baviti time što se događa s tijelom i umom nakon poroda. Svakako je nužna dobra psihološka podrška; stručna, partnerska i obiteljska. Trudnicama uvijek kažem da se tijekom trudnoće okruže pozitivnim pričama i ljudima jer se strahovi već tada krenu formirati. Zato bi bilo odlično imati tu jednu stručnu i educiranu osobu cijelim putem.
Trenutno ipak ne radiš u rađaonici, je li tako?
Prošle godine sam zbog određenih zdravstvenih problema prešla u ginekološku ordinaciju Istarskih domova zdravlja nakon dugogodišnjeg rada u bolničkom sustavu. Sad sam u kontaktu s većim brojem žena i više se moram educirati na području ginekologije, a dosad sam se mahom bavila opstetricijom. Bio je to, naravno, izazov i još uvijek učim ali lijepo mi je. Svi kolege i nadređeni izlazili su mi u susret i omogućili da odlazim na predavanja i na ispite i jako sam im zahvalna na tome. Nama je cilj da ženama porod bude lijepo iskustvo. Za mene, ljepšeg zanimanja nema. Kad dijete primiš svojim rukama i doneseš ga majci po prvi puta, to je fascinantno. Vjerojatno je drugima njihovo zanimanje lijepo, ali meni je ovo savršeno. Pomažemo ženi u najbitnijim životnim trenucima koji se pamte zauvijek. Meni se žene javljaju i nakon 13, 14 godina i šalju fotografije svoje djece koju sam porodila i uistinu ne mogu opisati taj osjećaj! Zato želimo da svima porod bude lijep i da svi dobiju stručnu pomoć i edukacije i zato ćemo i nastaviti intenzivno raditi na promociji primaljstva.
Udruga 'Primalja i obitelj' djeluje pod pokroviteljstvom Grada Pule i Istarske županije.
Smještena je u prostoru Grada Pule, a radionice s trudnicama, rodiljama, majkama i njihovim bližnjima održavaju se svaki mjesec. Ondje djeluje i Savjetovalište za dojenje.
Surađuju s Medicinskom školom Pula koja će ove godine dobiti prvu generaciju primaljskih asistentica.
fotografije: Facebook stranica PRIMALJA I OBITELJ, Martina Pereša
Sestre Husar održat će božićni koncert kojeg već tradicionalno svojim mještanima i gostima poklanjaju Općina Kanfanar i Udruga Dvegrajci, a repertoar kojeg pripremaju bit će prava glazbena poslastica kojom će ovo blagdansko vrijeme postati još posebnije i radosnije.
15:13Prije 12 h26.12.2024
Je li Isus bio stvarna ličnost? Radi li se zaista o sinu Božjem, postoji li Bog uopće? Jedni će nam reći kako je vjerovanje u to neupitno. Drugi, treći, četvrti uvjeravat će nas kako Bog ovih prvih nije pravi Bog, već da je njihov Bog ono što je jedino ispravno.
13:10Prije 14 h26.12.2024
Bloom sada uživa u toplini doma, a ova priča podsjetila je na važnost pomoći onima u nevolji.
11:54Prije 16 h26.12.2024
Amneris Ružić Fornažar, Dijana Muškardin i Karla Golja Milevoj svojim su predanim radom, trudom i izvrsnošću ostvarile poseban doprinos u obrazovanju, čime su zaslužile priznanje na državnoj razini.
10:26Prije 17 h26.12.2024
Donosimo zanimljivosti o Božiću koje do sada možda još niste čuli...
21:15Prije 1 d25.12.2024
Edukativne radionice sastoje se od različitih jezičnih igara, vježbi pažnje i pamćenja te vođenog čitanja uz aktivnosti koje uključuju vježbe razumijevanja pročitanog.
20:28Prije 1 d25.12.2024
Nakon primitka vijesti o osvajanju nagrade, Guzy je istaknula da joj je posebna čast što je prepoznat njihov rad na dokumentiranju lokaliteta kroz razgovore sa žiteljima, s kojima su se povezali tijekom putovanja kroz Istru.
18:31Prije 1 d25.12.2024
Ostavite komentar