ROVINJCI MEĐU NAJBOLJIMA U HRVATSKOJ Dobrilini mališani briljirali na Dabru

IstraIN

5 Prosinac 2021 I 10:08

ROVINJCI MEĐU NAJBOLJIMA U HRVATSKOJ Dobrilini mališani briljirali na Dabru

Izvanredan uspjeh na međunarodnom natjecanju Dabar, koje promiče informatiku i računalno razmišljanje među učenicima osnovnih i srednjih škola, ove godine postigli su učenici nižih razreda OŠ Jurja Dobrile Rovinj.

Naime, čak petero učenika koji su se natjecali u kategoriji MiliDabar (za treće i četvrte razrede OŠ) spada među 10 % najboljih u cijeloj Hrvatskoj čime su osvojili zlatne diplome. Zlatni Dobrilini mališani su:  Lucas Krizmanić, Jan Lešić, Lucas Burić, Ena Mujkić te Jona Sovulj.

U Hrvatskoj se Dabar organizira već šestu godinu za redom, a OŠ Jurja Dobrile u njemu sudjeluje od samog početka. Učenici kroz 40 minuta online rješavaju 12 zadataka koji su osmišljeni tako da potiču logičko razmišljanje, primjenu temeljnih informatičkih koncepata te razvoj različitih strategija rješavanja.

Organizatori natjecanja za Hrvatsku su udruga ,,Suradnici u učenju", Hrvatski savez informatičara i Visoko učilište Algebra uz podršku CARNET-a i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Ciljevi natjecanja su: širenje i popularizacija računalstva i informatike, razvoj računalnog razmišljanja kod učenika te usporedba znanja iz područja računalnih znanosti i informacijskih tehnologija između učenika u Hrvatskoj i Svijetu.

Ove se godine na Dabar natjecanje iz OŠ Jurja Dobrile prijavilo ukupno 100 učenika (33 učenika nižih razreda te 67 učenika viših razreda).

Dabar_2.jpg

Svi su učenici za svoje sudjelovanje nagrađeni digitalnom značkom, a zlatnu diplomu za plasman među 10 % najboljih na razini države iz OŠ Jurja Dobrile u kategoriji KiloDabar (učenici petih i šestih razreda) osvojili su i Jakov Dujmović, Korina Hirsh te Gregor Žibert.

Koordinatori natjecanja Dabar u OŠ Jurja Dobrile, profesori informatike Jelena Tintor Dujmović, Igor Dobrača i Manuela Pavić sudjelovanjem na natjecanju žele učenicima pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova već i izvor zanimljivih logičkih zadataka koji informatiku čine uzbudljivom.

Ostavite komentar