Pula realizirala niz projekata za unapređenje socijalne skrbi, obrazovanja, sporta te potpore mladima
Evo što je sve prošle godine radio Upravni odjel za društvene djelatnosti, mlade i sport Grada Pule.
22:20Prije 5 h24.01.2025
RMS Titanic bio je britanski prekooceanski brod koji je potonuo u sjevernom Atlantskom oceanu u ranim jutarnjim satima na današnji dan, 15. travnja, 1912. godine.
Do potonuća je došlo nakon sudara s ledenjakom za vrijeme prve plovidbe Titanica na ruti iz Southamptona u New York. Procjenjuje se da je u to vrijeme na brodu bilo 2.224 putnika i članova posade, od kojih je više od 1.500 poginulo što čini jednu od najgorih komercijalnih pomorskih katastrofa u novijoj povijesti.
Ipak, manje je poznata činjenica da je brod Carpathia u povijesti ostao zabilježen kao prvi brod koji je stigao do mjesta potonuća Titanica te sudjelovao u spašavanju unesrećenih, a javnosti je još manje poznato da se na tom brodu nalazilo više od 30 istarskih mornara.
U vrijeme potonuća Titanica, Carpathia je putovala na relaciji Rijeka - New York. Brod je isplovio s ukupno 270 iseljenika, a putnici su se ukrcavali u Rijeci na Rudolfovom gatu/Orlandovom gatu. Među 300 članova posade nalazilo se i 80 mornara iz Istre i Primorja, a više od 30 bilo ih je s područja Labina, Raše i Plomina.
Zanimanja su im bila razna, od konobara, kuhara, ložača, prevoditelja, pa sve do skladištara strojarnice i pomoćnika u brodskoj bolnici. Stanovnici s područja Istre i Kvarnera s lakoćom su nalazili posao na brodovima zbog znanja stranih jezika i duge povijesne mornarske tradicije.
Iako Carpathia nije bila najbliži brod Titanicu, čim su čuli poziv za pomoć, odlučili su krenuti punom parom naprijed prema unesrećenima te prvi stigli na mjesto brodoloma. O potonuću Titanica pisale su i istarske novine Naša sloga.
Godine 1912. u lipnju, cijela je posada Carpathije dobila spomen brončanu medalju i dvostruku plaću kao znak zahvalnosti od preživjelih sa Titanica, a danas ih u Hrvatskoj postoji samo tri, no dvije se nalaze u Istri, točnije u Labinu i u privatnom su vlasništvu obitelji čiji su preci sudjelovali u spašavanju brodolomaca s Titanica (obitelji Juričić i Kalpčić).
U Istri se nalazi i jedina u Hrvatskoj, britanska pomorska knjižica pomorca s Carpathije iz 1912. koja je u vlasništvu obitelji Vozila. Zanimljivost same knjižice je, osim žiga broda Carpathije, vlastoručni potpis slavnog kapetana Carpathije, A. H. Rostroma, koji je rečenicom "Momci moji, Titanic tone" započeo spašavanje brodolomaca s toga legendarnog broda.
Dodajmo i kako se u Rijeci nalazi jedini prsluk za spašavanje s Titanica koji postoji u Europi, a u svijetu ih je sveukupno četiri.
Izvor/Foto: Istrapedia/Lucian Mrzlić
Valamaru dodijeljene prestižne nagrade HolidayCheck Award 2025, temeljene na recenzijama gostiju najvećeg nezavisnog portala za putovanja na njemačkom govornom području.
17:11Prije 10 h24.01.2025
Sedmo izdanje Sea Star festivala bit će održano od 22. do 25. svibnja 2025. godine u najljepšoj morskoj laguni Stella Maris u Umagu.
08:17Prije 19 h24.01.2025
Višemjesečno Kolarićevo hvatanje, a i samo uhićenje, u javnosti je poprimilo legendarne razmjere.
19:15Prije 1 d23.01.2025
Uživajte u crno-bijelim fotografijama koje pričaju priču o malom gradiću – o njegovim ljudima, rivi i svakodnevnom životu.
16:15Prije 1 d23.01.2025
MojPosao i ovog tjedna donosi pregled atraktivnih oglasa za otvorena radna mjesta.
08:09Prije 1 d23.01.2025
Ostavite komentar