Otkako je dostupne hrane (ljudskog organskog smeća) sve više na otvorenim površinama, sve je više i galebova koji su se očito priučili i životu u gradu, gdje su puste i sigurne otočiće zamijenili ravnim krovovima zgrada.
Kad se galebovima podmetnu umjetna jaja oni, nakon što dvije godine nemaju potomaka, sele na drugo mjesto. "Naš cilj nije istrijebiti galebove, već zaštititi zdravlje domaćih ljudi i posjetitelja, a galebove vratiti na prirodna staništa, otočiće i hridi te im vratiti simbol dostojanstvene morske ptice", kaže Nataša Basanić Čuš, ravnateljica Zdravog grada Poreč.
Projekt se kontinuirano nastavlja iako u specifičnim uvjetima širenja virusa COVID 19 i baš zato jer ovaj jedinstven istarski projekt za RH, koji je krenuo od Poreča i Poreštine 2011. godine, ima za cilj humanu kontrolu populacije ptica i suzbijanje rizika za zdravlje ljudi. U tom cilju populacija se nastoji smanjiti u urbanom prostoru na kojemu su se galebovi udomaćili i napadaju ljude, posebice kada čuvaju ptiće te ih se nastoji vratiti na njihova prirodna staništa otočiće i hridi.
Projekt će se i ove godine odvijati po zacrtanom planu gdje JLS i turistički sektor podržava projekt i zaslužni su za njegovu realizaciju. Valja naglasiti da se ove godine projektu pridružio i Grad Pula što govori o njegovoj uspješnosti i značaju.
Projekt je zamišljen na način da se populacija galebova drži pod kontrolom te da se postepeno smanji broj ptica/ptića metodom postavljanja lažnih jaja koja dolaze iz Velike Britanije.
Upravo u periodu koje slijedi galebovi su počeli savijati svoja gnijezda stoga se svi građani pozivaju na suradnju i pomoć, jer su upravo dojave građana važne informacije kako bi se na vrijeme lociralo gnijezda, obavilo izuzimanje jaja i provelo njihovu zamjenu lažnim.
Svaka informacija može se proslijediti Veterinarskoj bolnici Poreč na e-mail: info@veterina-porec.com ili na info-telefon: 0915216783. Stručni tim bolnice se javlja na svaku dojavu te organizira izvid i provjeru lokacije na terenu kao i postupak zamjene jaja. Valja napomenuti da su svi postupci u projektu sukladni Zakonu o zaštiti prirode i Zakona o zaštiti životinja te da radnje izuzimanja jaja i njihovu zamjenu lažnim neće negativno utjecati na samu populaciju galeba klaukavca koji će i dalje biti simbol Jadrana i Mediterana. Isti zakoni nalažu da se nikakve radnje ne poduzimaju i ne smiju poduzimati u odnosu na ptiće i ptice, uključuju samo zamjenu jaja dok ptića još nema.
Postupak zamjene lažnih jaja tijekom travnja i svibnja obavljati će se na područjima gradova Poreča, Novigrda, Rovinja i Pule te općinama Tar-Vabrige, Funtane i Vrsara stoga pozivamo građanstvo da svaku lokaciju na vrijeme prijave, obzirom da kada se u gnijezdu izlegu ptići, tada se takvo gnijezdo ne smije dirati niti ekipe smiju intervenirati. Ujedno se upozoravaju građani da su ptice koje leže na jajima izuzetno tihe i mirne, a kada se izvale iz jaja ptići postaju glasne, agresivne jer brane svija gnijezda.
TIM VETERINARSKE BOLNICE ZADOVOLJAN REZULTATIMA PROJEKTA
Tim veterinarske bolnice je izuzetno zadovoljan rezultatima projekta jer se broj gnijezda u urbanim sredinama i hotelskim kompleksima i kampovima od 2011. do danas smanjio za 60-70% u odnosu na početno stanje mapiranja gnijezda, a bilježi se i značajno manji broj 2-3 godišnjih galebova.
Temeljem posljednjeg monitoringa na području gradova Novigrada, Poreča i Rovinja bilježimo 820 parova galebova manje u odnosu na 2011. kada smo identificirali 4000 parova. Poznavajući biologiju ptica to je značajan pomak jer galeb dugo živi i to do 40 godina, u prosjeku 25 godina, a gotovo čitav životni vijek je reproduktivan. Godiš oko 2200 mladih ptica. Galeb, osim toga , može biti prijenosnik raznih bolesti jer je vrlo mobilan te je čas na deponijima, a čas na stolovima ugostiteljskih objekata. Stoga projekt podrazumijeva i uzorkovanje izmeta i perja ptica, svake godine izlovom ornitologa, njihovo prstenovanje i praćenje te analizu uzoraka u laboratorijima kako bi se sustavno brinulo o zdravlju stanovnika i posjetitelja Istre.
"U 2019. godini promijenjeno je ukupno 2663 jaja na području Grada Novigrada, Poreča i Općina Vrsar, Funtana i Tar -Vabriga te Grada Rovinja, a i za projekt u 2020. je naručeno više od 3000 jaja iz Velike Britanije.
GALEB NEMA PRIRODNOG NEPRIJATELJA
Projekt osim zaštite zdravlja ima i ekološki aspekt u smislu reguliranja prirodne ravnoteže, jer galeb nema prirodnog neprijatelja, populacija je narasla te napada i usmrćuje druge ptice (lastavice, vrapce…), napada vjeverice i druge male životinje, a posljednje dvije godine i mi u Istri bilježimo, kao što su to iskustva na zapadu, napade galebova na manje kućne ljubimce, odnosno manje pse.
Najagresivniji su u vrijeme kada prehranjuju ptiće (u proljeće) te je stoga preporuka građanima našeg područja, posebno za djecu, da ne jedu hodajući ulicama jer ih galebovi jakim kljunom mogu ozbiljno ozlijediti otimajući im hranu", kazala je Nataša Basanić Čuš, ravnateljica Zdravog grada Poreč.
Ostavite komentar