
Povijesni uspjeh: Pula slavi nove futsal prvake!
Juniorima zeleno-žutih uspjelo je ono o čemu su sanjali – postali su prvaci 1. HMNL, svladavši Omiš u uzbudljivom finalu 4:3!
06:53Prije 24 min12.05.2025
Europska komisija radi na novom prijedlogu višegodišnjeg europskog proračuna kao odgovor na krizu izazvanu koronavirusom.
Europski proračun i instrumenti kao što su Fond za oporavak bit će pokretači oporavka europskog gospodarstva od posljedica izazvanih bolesti COVID-19.
Najveći dio bit će namijenjen poticanju investicija i ekonomske kohezije, a sve to jačanjem već postavljenih politika poput Europskog zelenog plana i digitalne tranzicije.
- Dugoročni proračun Unije, odnosno naš sljedeći sedmogodišnji proračun, mora se prilagoditi novim okolnostima i krizi nakon epidemije koronavirusa. Moramo povećati njegovu moć kako bismo generirali potrebna ulaganja u cijeloj Uniji, rekla je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i naglasila da je cilj zaštita jedinstvenog europskog tržišta pri čemu bi ulaganja trebala biti maksimalna u prvim godinama, uz istovremeno postizanje ravnoteže između bespovratnih sredstava i zajmova.
USPOSTAVLJAJU SE NOVI FONDOVI
Ulaganje u projekte obnove velikih razmjera, obnovljive izvore energije, čisti prijevoz, održivu proizvodnju hrane i obnovu prirode bit će još važnije nego prije.
Također, Komisija će uspostaviti i novi Fond za oporavak europskog gospodarstva, usmjeren na sektore i zemljopisna područja Europe koja su najviše pogođena pandemijom koronavirusa.
Zajednički odgovor Europe već sada premašuje 3,4 bilijuna eura i uz fleksibilne mehanizme, sredstva su usmjerena na, između ostalog, nabavu medicinske opreme, razvoj cjepiva, potporu zdravstvenim sustavima te osiguravanje radnih mjesta i potporu poduzećima radi ponovnog pokretanja gospodarstva.
Primjerice, prvi put u povijesti Unije aktivirana je puna fleksibilnost u okviru Pakta o stabilnosti i rastu.
ZADRŽAVANJE RADNIH MJESTA I POLJOPRIVREDA MEĐU PRIORITETIMA
Članicama je na raspolaganju i novi program SURE koji je Komisija predložila radi zaštite Europljana od rizika nezaposlenosti. Iz programa će se osigurati 100 milijardi eura za pomoć vladama kako bi mogle nadoknaditi razliku zaposlenicima kojima je poslodavac morao smanjiti primanja ili pomoći samozaposlenima.
Komisija je, između ostalog, identificirala poljoprivredni sektor kao iznimno važan jer Europljane i dalje opskrbljuje kvalitetnom i sigurnom hranom u uvjetima pandemije. Stoga je predložila mjere za kontinuitet proizvodnje.
Primjerice, potpore za privatno skladištenje mliječnih i mesnih proizvoda, produljene roka prijave za potpore u okviru zajedničke poljoprivredne politike te mjere za sektore voća i povrća, maslinova ulja, vinarstva, ribarstva i akvakulture. Hrvatska je tako dobila Komisijino odobrenje za izravna bespovratna sredstva od četiri milijuna eura za potporu domaćim ribarima.
Između ostalog, Komisija je odlučila i da članice ne trebaju vratiti neutrošena sredstva pretfinanciranja iz europskih strukturnih i investicijskih fondova, već ih usmjeravati u gospodarstvo.
SPAŠAVANJE TURISTIČKOG SEKTORA OSMIŠLJAVANJEM INOVATIVNOG TURIZMA
Na potez se odlučila i Hrvatska narodna banka te dogovorila s Europskom središnjom bankom (ESB) liniju za valutni ugovor o razmjeni, tzv. valutni swap čime omogućuje razmjenu kuna za eure u iznosu od dvije milijarde eura. Njime će, bude li potrebno, HNB osigurati hrvatskim financijskim institucijama dodatnu likvidnost u eurima. Iako nije u eurozoni, Hrvatska se time pridružila Danskoj i Švedskoj s kojima ESB već ima slične dogovore radi pomoći stabilnosti tečaja domaće valute.
Komisija sveobuhvatnim akcijama brine o svakom segmentu gospodarstva i s državama članicama surađuje na zajedničkim rješenjima i za turistički sektor koji zapošljava 27 milijuna ljudi u Europi. Stoga joj je cilj u budućnosti stvoriti odgovorni, održivi i inovativni turizam kao odgovor na masovni turizam i ekološku tranziciju.
Također, Komisija je od 4. svibnja krenula s inicijativom Globalni odgovor na koronavirus.
Naime, predsjednica von der Leyen na online konferenciji pozvala je šefove država i vlada kao i organizacije i partnere iz cijelog svijeta za žurnu pomoć u prikupljanju 7,5 milijardi eura, za financiranje razvoja učinkovite dijagnostike, liječenja i cjepiva koji će biti svima dostupni i cjenovno pristupačni.
19:15Prije 12 h11.05.2025
Trećina ispitanika prvog nacionalnog istraživanja o boli se, s ciljem ublažavanja boli, okreće promjeni životnih navika, dok četvrtina poseže za alternativnim metodama.
17:23Prije 13 h11.05.2025
Majčin dan je blagdan u čast majki i majčinstva koji se u većini zemalja, pa i Hrvatskoj, obilježava svake godine druge nedjelje u svibnju.
15:12Prije 16 h11.05.2025
Istrijan Baby Lasagna nalazi se na šestom mjestu na listi osoba s najviše osvojenih bodova u povijesti Eurosonga!
12:30Prije 18 h11.05.2025
Nikad veći broj vinara, njih 90, do nedjelje predstavljaju svoja vina u porečkoj dvorani Žatika. Uz vinare, tu su poznate destilerije, proizvođači delicija, vrhunska istarska kava i proizvođači vinarske i vinogradarske opreme.
11:21Prije 19 h11.05.2025
Češka je i 2023. godine ostala neprikosnovena svjetska prijestolnica piva s rekordnih 152,1 litara po stanovniku, dok je Hrvatska, s prosječnom potrošnjom od 94,2 litre, zauzela visoko peto mjesto među pivskim velesilama.
08:50Prije 22 h11.05.2025
Kao osnivačica današnjeg Majčinog dana slovi Anna Marie Jarvis. Ona je u Graftonu 12. svibnja 1907. godine u nedjelju nakon druge godišnjice smrti njezine majke osnovala Memorial Mothers Day Meeting. S 500 bijelih karanfila izrazila je ljubav prema majci i dijelila ih je drugim majkama.
07:55Prije 23 h11.05.2025
Nakon turneje u Japanu te koncerata u Ženevi, Berlinu, Münchenu i Varšavi, maestro Ivo Pogorelić gostuje u Puli 23. svibnja nakon puna tri desetljeća, na što je umjetnička organizacija IM Infinite Music kao kreator Piano PoolA festivala osobito ponosna.
22:05Prije 1 d10.05.2025
Ostavite komentar