Poreč u znaku 31. Vinistre: Očekuje vas obiteljski dan
Nikad veći broj vinara, njih 90, do nedjelje predstavljaju svoja vina u porečkoj dvorani Žatika. Uz vinare, tu su poznate destilerije, proizvođači delicija, vrhunska istarska kava i proizvođači vinarske i vinogradarske opreme.
Sunčan porečki dan uz vrhunska istarska vina, savršena je formula za vinoljupce koji tradicionalno drugi vikend u svibnju rezerviraju za Vinistru.
Njezino 31. izdanje ponovo oduševljava. Nikad veći broj vinara, njih 90, do nedjelje predstavljaju svoja vina u porečkoj dvorani Žatika. Uz vinare, tu su poznate destilerije, proizvođači delicija, vrhunska istarska kava i proizvođači vinarske i vinogradarske opreme.
Vinistra ima i važnu ulogu u turizmu, posebno u predsezoni kada privlači velik broj posjetitelja. Sinergija ocjenjivanja i manifestacije donosi konkretne rezultate i u promociji i u turističkom prometu!
Udruga Vinistra i njezini članovi još su jednom napravili dobar posao i potvrdili vodeću ulogu na hrvatskoj vinskoj sceni.
14:53Prije 341 d12.05.2025
Žatika je prepuna, atmosfera na vrhuncu, svi žele degustirati ovogodišnje šampione i najbolju malvaziju Justinu iz 2019. s Vinistrinog ocjenjivanja.
Vinistru ne propušta ni mlada pjevačica Natali Radovčić, finalistica Dore i polufinalistica Voicea. Već nekoliko godina radi na ovoj izložbi vina pa je i ovog puta s veseljem doputovala iz Zagreba gdje trenutačno živi, kako bi se pridružila Vinistrinom timu.
„Jedinstveno mjesto u Istri i šire na kojem se u ovo doba godine okupljaju vinari, sommelieri, odnosno ljudi iz struke te ugostitelji i vinoljupci koji dijele ljubav prema vinu. Nema boljeg od toga“, prokomentirala nam je Vinistru istarska sommelierka Karin Rupena Perdec.
Sa svečanog otvorenja 31. Vinistre koja se do nedjelje, 11. svibnja, održava u porečkoj dvorani Žatika, još je jednom poslana poruka zajedništva istarskih vinara.
Izložba se bazira na ocjenjivanju kakvoće vina, a brojni off-sadržaji pak čine Vinistru zanimljivijom.
07:46Prije 344 d09.05.2025
Danas, u nedjelju, se očekuje nastavak druženja, a prvi put na Vinistri nedjelja je rezervirana za Obiteljski dan. Za kupnju tri karte, četvrta je gratis, u cijenu su uključeni vaučer za Vinoteku u vrijednosti pet eura i četiri vaučera za kavu, a od 15 do 19 sati organiziraju se likovne radionice, animacije i face painting za djecu.
„Željeli smo manifestaciju učiniti dostupnom i roditeljima s djecom. Svjesni smo da su mnogi do sada teško mogli planirati dolazak upravo zbog obiteljskih obaveza pa smo u nedjelju pripremili program koji spaja vino, naše bogato nasljeđe i obiteljski ugođaj.
Vino je u Istri stil života, dio naše bogate tradicije. Mnoge istarske vinske priče potekle su iz obiteljskih vinograda i podruma, gdje su znanje i ljubav prema vinu prenosili djedovi i očevi na nove generacije. Upravo zato, želimo da se i najmlađi, kroz zabavu i kreativne sadržaje, povežu s tim nasljeđem“, istaknuo je Ivan Marić, direktor Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre.
Foto: Merlo De Graia
Radionice i predavanja za one koji žele znati više
Nakon četiri radionice i svečane dodjele odličja s Vinistrinog 31. Ocjenjivanja vina i jakih alkoholnih pića i 16. Svijeta malvazija, edukativni program nastavlja se i na samoj izložbi.
U sali za stručna događanja predstavljeni su ambiciozan projekt Muzej vina Istre i templarsko vino, dodijeljene su se nagrade za studentsko vino studentima stručnog studija vinarstva u Poreču, a za ukusne tople i hladne zalogajčiće u Vinoteci potpisuje Zlatni partner Vinistre Plava Laguna.
„Od samih početaka Vinistra uz izložbeni ima i edukativni karakter i izvrsna je platforma za razmjenu znanja i iskustava. I ove smo godine pripremili zanimljive radionice, vođene degustacije i predavanja. U suradnji s eminentnim stručnjacima, enolozima i sommelierima, trudimo se ponuditi nešto novo ne samo vinskim profesionalcima, nego široj publici“, rekao je direktor Vinistre.
Radno vrijeme Vinistre je od 11 do 19 sati, a nakon izložbe vina zabava se u petak i subotu preselila u centar Poreča, zahvaljujući Gradu i Turističkoj zajednici Poreča.
Natječaj je namijenjen fizičkim osobama, razvojnim timovima te mladim poduzetnicima – obrtima i trgovačkim društvima do pet godina starosti – s područja Istarske županije koji razvijaju projekte s inovacijskim i tržišnim potencijalom.
Oboje ističu kako im je školovanje na Policijskoj akademiji „Prvi hrvatski redarstvenik“ ostalo u pozitivnom sjećanju. Uz teorijsko znanje, polaznici prolaze i praktične obuke, uključujući gađanje, samoobranu i razne izvannastavne aktivnosti.
Konoba SanVincent 53 ostvarila je značajan uspjeh uvrštenjem u prestižni vodič Gault & Millau, uz osvajanje njihove kapice – priznanja koje se dodjeljuje restoranima vrhunske kvalitete.
U Rovinju se idućeg tjedna održavaju Dani medijske pismenosti koji će okupiti više od 200 srednjoškolaca, a fokus ovogodišnjeg izdanja stavljen je na mentalno zdravlje i sve izraženije rizike ponašanja mladih na društvenim mrežama.
Ravnateljstvo civilne zaštite ovim projektom nastavlja sustavno razvijati edukativne sadržaje za sve dobne skupine, s ciljem jačanja kulture prevencije i smanjenja rizika od katastrofa u Hrvatskoj.
Zbog moderne stolarije i energetske obnove, sve više apartmana u Istri i Dalmaciji suočava se s problemom loše ventilacije, vlage i plijesni – a rješenje se nameće u obliku sustava za kontrolirani protok zraka.
U jeku Međunarodnog tjedna zaštite noćnog neba, Istra se suočava s paradoksom – dok se godinama bilježio pad svjetlosnog zagađenja, sve više „prosvijetljenih” vila i kuća, osobito u ruralnim područjima, ponovno briše zvijezde s neba i pretvara noć u dan.
„Žive slike austro-ugarske Pule“ izdvajaju se kao jedinstvena kulturno-turistička manifestacija koja kroz žive scenske prikaze, autentične kostime, glazbu i multisenzorni doživljaj oživljava povijest Pule iz razdoblja Austro-Ugarske.
U Pazinu je otvoren 5. AgroTerra Istra – trodnevni međunarodni poljoprivredni sajam koji na 7000 kvadrata okuplja 160 izlagača i donosi spoj tehnologije, tradicije i istarske „dobre kapljice“.
Susret s autorom bit će prilika za razgovor o važnim temama, ali i za razmjenu iskustava i promišljanja o književnosti koja nadilazi osobno i dotiče širu zajednicu.
Publika će tako imati priliku ne samo slušati, nego i ponovno proživjeti pjesme koje su obilježile brojne životne trenutke – od prvih ljubavi do obiteljskih slavlja i ljetnih večeri koje se pamte.