Glumac Rade Radolović zna KAKO SVLADATI TREMU I STRAH OD JAVNOG NASTUPA

IstraIN

11 Rujan 2021 I 12:49

Glumac Rade Radolović zna KAKO SVLADATI TREMU I STRAH OD JAVNOG NASTUPA

Pulski glumac, Rade Radolović, proteklog je vikenda održao radionice svladavanja treme i vještina javnog nastupa koje provodi već nekoliko godina kao jednu od aktivnosti svoje Udruge Pozornica & Govornica.

Odakle mu ideja za organiziranjem ovakvih događanja, što je trema, kako je svladati, zašto je pri tom važan rad u grupi i štošta drugo otkrio nam je u intervjuu za IstraIN.

Kako si došao na ideju za organiziranjem radionice ovakvog tipa?

Želio sam osobama različitih dobi i profesija približiti glumačke vještine i upoznati ih s alatima koji im mogu uvelike pomoći u privatnim i profesionalnim zadacima koji uključuju elemente javnog nastupa.

Glumačke vježbe i alati mogu znatno olakšati i pripomoći u razvijanju osobnog potencijala te u pripremi i realizaciji zadataka javnog nastupa kao što su javni govori, nastupi, predavanja, izlaganja seminara, izlaganja na kongresima, poslovne prezentacije i slično.

Takvim programom i načinom rada želio sam ponuditi pomoć kod svladavanja straha od javnog nastupa odnosno svladavanja treme. Također sam želio stvoriti prostor za stjecanje pozitivnog iskustva.

241635882_6160373514035570_3857113920760676792_n.jpg

Što sve radionica sadrži? Možeš li nam opisati jedan uobičajeni dan za vrijeme njenog održavanja?

Radionica se bazira na konkretnim vježbama te na slobodnoj komunikaciji unutar grupe.

Na radionici razgovaramo o određenim temama, dijelimo svoja iskustva, susrećemo se i upoznajemo s ljudima koji imaju slične probleme, zatim izvodimo vježbe koje kasnije analiziramo i razgovaramo o iskustvu tih vježbi.

To su vježbe za svladavanje straha od nastupa pred drugima, vježbe fokusa, pažnje i koncentracije, vježbe konfrontacije s pojedincem i konfrontacije s grupom, opažanja i slušanja te vježbe prezentacije.

Kroz njih otvaramo teme kao što su verbalna i neverbalna komunikacija, kako doći do svoje autentične neverbalne komunikacije, a ne one nametnute, odnosno mehaničke, kako steći veće povjerenje u sebe i u druge, kako biti manje kritičan prema sebi, kako poboljšati osobni doživljaj sebe te kako lakše i kvalitetnije pripremiti neki javni nastup. 

Na sljedećim modulima upoznajemo se s vježbama uz pomoć kojih možemo razvijati disanje, glas i govor.

Sve se to odvija u interakciji svih prisutnih. Zato nam je vrlo bitan rad u grupi kako bismo kvalitetnije učili o sebi i o drugima te zajedno napredovali. Vježbanjem u grupi doprinosimo boljem razumijevanju sebe i drugih te poboljšanju međuljudskih odnosa.

Što je uopće trema, odakle ona dolazi i koliko štete može nanijeti čak i velikim talentima?

Naše iskustvo govori da je trema strah koji nas koči ili sputava u nekom djelovanju.

Razlozi zbog kojih ona nastaje su različiti i individualni. Zasad se kao glavni razlog nastanka treme pokazalo to što strahujemo od toga što će drugi misliti o nama i hoćemo li pogriješiti.

Na radionici kroz vježbe i razgovor učimo kako da to ublažimo i kako da se toga čak u potpunosti oslobodimo.

Grupa nas često doživljava puno pozitivnije nego što mi mislimo. Tim iskustvom i mi sebe počinjemo doživljavati pozitivnije. Publiku prestajemo doživljavati kao neprijatelja i počnemo ih doživljavati kao prijatelja i partnera.

Prevelika trema koči tijelo, otežava govor, onemogućava slobodno čulno opažanje i umanjuje mogućnost slobodne interakcije s drugim osobama u datim okolnostima te šteti prijenosu informacija.

Što se tiče grešaka, one su na radionici dobrodošle. Prema greškama se ne odnosimo kritički nego ih doživljavamo kao veliki prostor za učenje. Događaju se svima. Učimo kako biti blaži prema njima i prema sebi u tom trenutku. Takav pristup doprinosi tome da se greške rjeđe događaju te da, kad se dogode, s njima znamo bolje postupati.

241666446_287876449372470_4212650329004747862_n.jpg

Koji bi bio tvoj savjet; kako se najbrže i najlakše riješiti treme?

Manje razmišljati o sebi, a više o onome što govorimo, kome to govorimo, gdje, kada i zašto im to govorimo.

Kome su, u pravilu, namijenjene tvoje radionice? Postoje li kakva zanimanja kojima bi one bile prijeko potrebne?

Radionice su namijenjene svima onima koji vole raditi na sebi i koji žele steći nove i/ili unaprijediti postojeće vještine. Zatim svima onima koji žele ublažiti strah od javnog nastupa te upoznati nove mogućnosti u segmentu javnog nastupa.

Drago mi je što se na radionice prijavljuju osobe različitih dobi i različitih zanimanja, koje same osjete potrebu ili interes za ovakvim iskustvom.

Kakvi su dojmovi s nedavno održanih radionica u Puli?

Dojmovi su vrlo pozitivni. Često zamolim polaznike da ih, ako to žele, podijele s nama.

Iskustva polaznika, naime, najbolje pomognu onima koji bi mogli biti zainteresirani za radionicu. Ovo su tek neka od njih:

"Doživio sam radionicu kao jedno novo ugodno iskustvo. Radionica mi je otvorila novu percepciju svladavanja straha od javnog nastupa. Vježbe su odličan način da shvatimo kako se nositi s tremom". Amir

"Odlučila sam se za radionicu javnog nastupa jer volim rad na sebi. Kroz dva sata vrlo korisnih i primjenjivih vježbi, voditelj nam je svojim glumačkim iskustvom uspio prenijeti bit. Vježbe koje smo izvodili pomogle su mi da shvatim kako biti još bolja i opuštenija u svojoj svakodnevnoj poslovnoj i privatnoj svakodnevici." Maja

"Odlična radionica, ispunila je moja očekivanja. Na posao odlazim zadovoljnija i opuštenija. Čekam sljedeću radionicu." Dajana

"Radionica mi je omogućila da pripremu za brojne edukacije održim s daleko manjim stresom od javnog nastupa. Rade primjenjuje nekonvencionalne metode koje postižu rezultate." Miško

"Radionica mi je bila veliki izazov. Usudila sam se i vrijedilo je. Dobivene i podijeljene informacije primjenjive su u svim segmentima života. Veoma kvalitetna prilika koja kroz interakciju s grupom ostavlja još veći dojam." Tina

"Ova radionica mi je dala vjetar u leđa i puno više samopouzdanja i opuštenosti kod javnoga nastupa. Definitivno investicija vrijedna ulaganja u samoga sebe. Mentor je kroz vježbe bio jasan, ugodan i profesionalan. Preporučujem svima od srca." Lucija

141011985_244554560383980_6610935598419808388_n.jpg

Imaš li kakvu ideju o tome može li se i kako proširiti njihova dosadašnja forma i koncept?

Radionice sam obogatio iskustvom koje sam stekao na uvodnoj edukaciji iz grupne analize na Institutu za grupnu analizu u Zagrebu. Pokazalo se da kombinacija tih znanja i onih koje sam stekao na dvjema glumačkim akademijama nailaze na dobar prijem kod polaznika te da su im od pomoći u daljnjem radu.

Želja mi je i dalje pronalaziti dobre forme i partnere na tom putu kako bi se vještine s radionica još lakše približile učenicima, studentima i odraslim osobama.

Suradnje s pulskim TEDx-om, Studentskim centrom Pula i Istarskom razvojnom agencijom- IDA bili su upravo takvi projekti.

Za kada su u planu nove radionice te kako se naši čitatelji mogu prijaviti?

Kako trenutno živim u Zagrebu, novi ciklus radionica pripremam za Zagreb.

U Puli će se uskoro održati drugi modul radionice pod nazivom "Glas i govor" za polaznike prvog modula "Vještine javnog nastupa i svladavanje treme" s obzirom na to da su mnogi izrazili želju za nastavkom edukacije.

O svim radionicama obavještavam na službenoj Facebook stranici Pozornica & Govornica. Tako da svi zainteresirani tamo mogu dobiti sve informacije koje ih zanimaju.

Fotografije: MANUEL ANGELINI i TOMISLAV MARIĆ 

Ostavite komentar