Od 2002. godine, trećeg petka u svibnju obilježava se Svjetski dan poduzetnica.
Poduzetnice igraju sve važniju ulogu u hrvatskom gospodarstvu i njihov broj sve više raste. Stručnjaci kažu da žene poduzetnice imaju više želje za učenjem, umrežavanjem, također da su taktičnije prema suradnicima te da pridonose društveno odgovornom poslovanju.
Svjetski dan poduzetnica u Hrvatskoj se obilježava već 12 godina, a od 2009. dodjeljuje e nagrada na najbolju menadžericu, poduzetnicu, a od lani i nagrada za poduzetnicu u socijalnom poduzetništvu.
U sferi poduzetništva žene su u manjini, oko 30 % od ukupnog broja, a razlozi su socijalni, ekonomski, politički. Ipak, trendovi se mijenjaju na bolje.
Katarina Peršurić Bernobić, potpredsjednica istarskog ogranka Hrvatske udruge poslovnih žena KRUG i direktorica u Pjenušci Peršurić d.o.o. u Višnjanu, otkrila nam je detalje vezane za žensko poduzetništvo.
Čime se sve bavi Hrvatska udruga poslovnih žena KRUG i koliko ima članica u Istri?
KRUG je osnovan s ciljem promocije, edukacije i umrežavanja poslovnih ljudi, a osobito poslovnih žena. U Istri brojimo oko 35 članica, taj broj je uglavnom konstantan već godinama.
Kako se mijenja trend u broju poduzetnica u županiji, ima li ih sve više?
Žensko poduzetništvo je sve aktivnije u našem okruženju pa se nadam da nas ima sve više, međutim trenutno nemam preciznih informacija o točnom broju. Prema radionicama, sve više žena otvara vlastita poduzeća.
Postoje li kakve potpore za žene u poduzetništvu i kako se promiče osnivanje vlastitih tvrtki u Istarskoj županiji?
Trenutno prema mojim saznanjima nema aktivnih potpora specifičnih za žensko poduzetništvo. Međutim, postoji puno malih koraka kojima se pomaže ženama da lakše se odluče za poduzetništvo. Ja sam s Poreštine pa znam da u Poreču postoje različite mjere kojima se pridonosi.
Primjerice, znam da je postojala mjera da ako se žena odluči biti poduzetnica, da ostvaruje besplatni vrtić za svoje dijete prvih šestih mjeseci, i tako dalje.
Koji su najčešći izazovi s kojima se susreću žene u poduzetništvu, kolika je razina neravnopravnosti u procesu osnivanja vlastite tvrtke?
Najčešće su najveći izazovi vezani za usklađivanje poslovnih i privatnih planova. Potrebna je puno veća potpora najuže obitelji.
Nemam saznanja da postoji neravnopravnost u osnivanju vlastite tvrtke između spolova, jedino što može biti prepreka je vrijeme koje je potrebno za osnivanje tvrtke. Žene uglavnom imaju puno težu prilagodbu između obiteljskog i poslovnog dijela života.
Kako i kada ste se sami odlučili baciti u poduzetništvo, vlasnica ste i direktorica tvrtke Pjenušci Peršurić d.o.o., kolika je to odgovornost, a koliko je zadovoljstvo?
Osobno sam u poduzetništvu od 2007. godine. Ušla sam u to spontano, s obzirom na to da se radi o obiteljskom biznisu, tvrtku je osnovao moj otac, a završetkom školovanja preuzela sam vođenje iste.
Odgovornost vođenja moje tvrtke je jednaka kao i odgovornost vođenja bilo koje tvrtke, bilo u ženskom ili muškom vlasništvu, ona je velika. Naime, sam si odgovoran za sve svoje odluke.
A što se tiče zadovoljstva sretna sam što sam sama svoj gazda ponajviše što si vrijeme koje ću provesti na poslu mogu sama organizirati.
Photo: Dusko Marusic/PIXSELL
Ostavite komentar