Nakon pandemijskog lockdowna: Otvaraju se vrata stomatoloških ordinacija

IstraIN

3 Svibanj 2020 I 22:27

Nakon pandemijskog lockdowna: Otvaraju se vrata stomatoloških ordinacija

Među prvim djelatnostima koje su prestale raditi početkom pandemije COVID-19 bile su i stomatološke i srodne ordinacije. Iz jasnih razloga. Sada je došlo vrijeme postepenog vraćanja u normalno poslovanje, korak po korak. Kako će to izgledati od ponedjeljka 4. svibnja pa do slijedeće faze relaksacije u D.I.C. dr Popadić za Rovinj FM u emisiji Radio ordinacija otkrio je dr. Ivan Bogadi.

“Kao i na većinu zanimanja, pandemija je dosta loše utjecala na našu profesiju i rad ordinacije. Morali smo brzo reagirati otkazivanjem zahvata koji nisu bili nužni i stopirati  ulazak u terapiju domaćim i stranim pacijentima čim se virus pojavio u susjednim državama (Italiji i Sloveniji) i nismo čekali prvu pojavu virusa u Hrvatskoj što je generalno utjecalo na smanjenje obima posla.” Prisjetio se dr. Bogadi.

Doktori dentalne medicine i asistenti su u direktnom kontaktu s pacijentom, njegovim tjelesnim tekućinama i tkivima i uz nepažnju vrlo brzo mogu doći u kontakt s bakterijama, virusima i ostalim patogenima. Rad postaje još rizičniji upotrebom „bušilica, sprejeva i puhala“ jer se time može aerosolom kontaminirati i zrak.

Srećom i dobrim planiranjem, zalihe zaštitnih sredstava u D.I.C.-u bile su dovoljne da se bez problema prođe prvo razdoblje krize, kad je u samo nekoliko dana došlo do potpune nestašice u malo, ali i veleprodaji.

A kako će to izgledati sada kada ordinacije ponovno otvaraju svoje vrata?

“Prema preporukama Stožera civilne zaštite možemo opet započeti rad s pacijentima uz preporučene mjere zaštite. Raditi ćemo u punom radnom vremenu kao i prije pandemije od 9 do 16 sati. Radit ćemo smanjenim obujmom, odnosno pacijentima ćemo zakazivati termine u širim vremenskim razmacima kako pacijenti ne bi dolazili u međusobni kontakt i kako bi svakom pacijentu osigurali siguran boravak i zahvat. Što se tiče zahvata i dalje ćemo primati hitnoće i raditi neodgodive zahvate, ali također i one koji ne nose rizik, a to su skoro sve intervencije gdje se ne stvara aerosol. Primjerice, rizičniji posao je popravak zuba, nego postavljanje implantata, baš zato što za popravak zuba je potreban rad turbinskom bušilicom koja stvara aerosol, a kod implantacije toga nema. Pozivam pacijente da nam se svakako jave ako je u pitanju hitno stanje, a također i pacijente kojima je prije epidemije već bila započeta terapija, i koja se bez rizika može nastaviti. Naravno, molimo naše pacijente da se pridržavaju propisanih mjera i protokola.”

“Pacijenti će nas vidjeti u malo drukčijem ruhu”, nastavlja dr. Bogadi, ”ali nema razloga za strah. Nositi ćemo zaštitna odijela, kape, maske, rukavice, naočale, zaštitne vizire i zaštitne navlake za cipele. Bit će nas teško prepoznati u početku :D. To je svakako zbog naše a i njihove zaštite. Mi djelatnici ćemo dnevno prije početka posla, kao na kraju radnog dana biti kontrolirani na eventualnu povišenu tjelesnu temperaturu, i pomno pratiti eventualnu simptomatologiju.

Pacijente ćemo štititi i prije dolaska određenim protokolom rada, mnogi od njih će prije dolaska dobiti upitnike o zdravlju, s posebnim naglaskom na pitanja iz područja Covid19. Po dolasku pacijente ćemo zamoliti da prvenstveno dezinficiraju obuću u posebno pripremljenoj kadici, dezinficiraju ruke dezinficijensom te da prije zahvata isperu usta posebnom otopinom za ispiranje usne šupljine te da slijede ostala uputstva. Naše asistentice imaju posebno razrađen protokol tko pacijenta prima, tko ga uvodi u salu, tko asistira doktoru. Bitno je naglasiti da je naše zanimanje visoko rizično, ali mi smo školovani i istrenirani za taj posao, posebice s aspekta zaštite zdravlja sebe i pacijenta. Pa mi već desetljećima radimo u okruženju hepatitisa C i virusa AIDS-a. Pacijenti zaista mogu biti mirni i s punim povjerenjem posjetiti svog doktora dentalne medicine.”

I na kraju, dr. Bogadi je naglasio što se očekuje od pacijenata kako bi i ova faza prošla bez rizika.

”Molimo naše pacijente da nas prvo kontaktiraju telefonom, objasne koji problem ili smetnju imaju, odgovore na sve upite vezane uz anamnezu i kretanje i da prijave imaju li ikakve sumnje na simptome Covid 19 virusa. Tu mislim na hitne i neodgodive zahvate, kao i na pacijente koji žele ili moraju nastaviti sa već započetom terapijom. Kada pacijent dobije termin molimo da taj dođe u točno dogovoreno vrijeme i da poštuje propisane protokole.”

Ostavite komentar