U ovotjednom političkom sučeljavanju na Rovinj FM-u jedna od tema bila je i održivost.
Zelena politika danas predstavlja ključni element u oblikovanju održivijeg i prosperitetnijeg društva.
Sve veći globalni izazovi poput klimatskih promjena, gubitka biološke raznolikosti i degradacije okoliša zahtijevaju hitne i djelotvorne političke akcije kako bi se zaštitila naša planeta i osiguralo održivo naslijeđe za buduće generacije.
Zanimljiva je ovo bila tema za IDS-ovog Valtera Glavičića koji je po struci inženjer energetike pa je poručio kako se lopta u ovom razgovoru mora spustiti na zemlju.
„Jesmo zeleni, ali moramo biti održivi pa je važno ulagati u sve što je navedeno u ovoj raspravi. Stoga mislim da moramo postići konsenzus o postizanju kružnog ciklusa vezano uz otpad.
Neovisno o ovim izborima, mislim da sve stranke u našoj županiji trebaju donijeti dogovor koji bi osigurao upravo taj kružni ciklus te bi bili prvi u Hrvatskoj koji bi bili složni po tom pitanju.“
Irena Hrstić je naglasila kako će HDZ pokušati nastaviti ono što se već započelo. „Ono što bi trebao biti cilj je razvoj digitalne transformacije što može uvelike utjecati na razvoj zelenih politika. Nadalje, može se jačati IT industrija što je u Istri izrazito razvijeno pa treba nastaviti u tom smjeru. Direktno još možemo na razvoj utjecati povećanjem energetske učinkovitosti te kroz nova zanimanja raditi na održavanju ekonomske zelene politike.“
Katarina Peović je poručila da se samo lijepim željama ne može ići naprijed te dodala da mnogi u svojim programima zagovaraju zelenu tranziciju, no nisu spremni suprotstaviti se nekim pravilima, odnosno politikama Europske unije uz primjer o proizvodnji solarnih panela.
Dušica Radojčić istaknula je kako se već više od 20 godina bavi ovim područjem, kao i veliki broj članova platforme Možemo! „Zaštita prirode i okoliša je jako malo zastupljena u politikama vladajućih – IDS-a i HDZ-a.
Moramo mijenjati klijentilistički i koruptivni pristup kreiranja prostornih planova. Veliku priliku vidimo u kružnoj ekonomiji koja će osigurati nova i bolje plaćena radna mjesta. Također, za održivi način života u našoj zemlji treba poticati referendume kako bi građani sami odlučivali o svojoj zajednici.“
Ivan Vidović je kao dobar primjer održivog razvoja naveo vlastito poduzeće koje okuplja 34 OPG-a od kojih građani direktno mogu naručivati namirnice, odnosno smatra da bi naglasak trebao biti na kratkim opskrbnim lancima. „Smatram da se mora raditi na postavljanju većeg broja solarnih panela te se slažem da se ponekad treba oduprijeti stavovima Europske unije kao što smo se mi oduprli Covid potvrdama u vrijeme pandemije.“
Da trebamo težiti održivom življenju naglasila je Gordana Deranja koja je istaknula kako je važno da se ubrza procedura postavljanja solarnih panela te da bi se trebalo omogućiti da to bude dostupno svima.
„Važno je shvatiti i da je otpad sirovina, a ne smeće koje smrdi i zagađuje. Trebali bi obradu smeća koristiti za proizvodnju električne energije, vodika i još mnogočega. Stoga smatram da se ne upravlja dobro onime što imamo i da to treba promijeniti!“
Da svi imaju slična razmišljanja o ovoj temi ustvrdio je Marko Ferenac. „SDP će se zalagati da imperativ bude postavljanje solarnih panela na nove zgrade i na javne zgrade. No, skrenuo bi temu na pitanje vode. To je problem koji nas očekuje u budućnosti, a postoje veliki gubici u našim vodovodima pa treba osigurati sredstva da se rekonstruiraju i grade nove vodovodne mreže.“
Ostavite komentar