Istra kao apsolutni turistički pobjednik: Gotovo 10 milijuna noćenja prednosti ispred Splitsko-dalmatinske županije
Gledano prema županijama najviše je noćenja tijekom prošle godine ostvareno u Istri - 30 milijuna noćenja!
IstraIN
5 Siječanj 2025 I 07:15
Foto: Grad UmagDoček Nove godine
Prema podacima sustava eVisitor, u Hrvatskoj je tijekom 2024. godine ostvareno više od 21,3 milijuna dolazaka i preko 108,7 milijuna noćenja, što u odnosu na 2023. predstavlja rast od 4 posto u dolascima i 1 posto u noćenjima.
„Svim ostvarenim turističkim rezultatima u 2024. godini, uključujući i financijske pokazatelje, možemo biti jako zadovoljni, jer po svim parametrima smo ostvarili još jednu rekordnu godinu. Ono što nas posebno veseli je što smo najizraženiji rast napravili upravo u pred i posezoni te time potvrdili kako postajemo destinacija cjelogodišnjeg turizma", poručio je ministar turizma Tonči Glavina.
Istra je i prošle godine bila jedna od najjačih hrvatskih turističkih regija, a podaci eVisitora pokazuju koje su destinacije u Istri bile najposjećenije među domaćim turistima, a koje su birali strani gosti.
Autentična kombinacija outdoor sporta, netaknute prirode, bogate eno-gastronomske ponude i lokalne tradicije pozicionirala je Istru kao inspirativnu destinaciju za aktivni odmor i lifestyle doživljaje izvan glavne turističke sezone.
22:05Prije 40 d25.12.2025
Gledano prema županijama najviše je noćenja tijekom prošle godine ostvareno u Istri (30 milijuna noćenja), a zatim slijede Splitsko-dalmatinska županija (20,7 milijuna noćenja), Kvarner (18,2 milijuna noćenja), Zadarska (15,4 milijuna noćenja), Dubrovačko-neretvanska (9,1 milijun noćenja), Šibensko-kninska (6,6 milijuna noćenja) i Ličko-senjska županija (3,4 milijuna noćenja), dok je gledano prema destinacijama najviše noćenja tijekom 2024. ostvareno u Dubrovniku, Rovinju, Splitu, Poreču i Umagu.
Film ne bilježi naraciju u klasičnom smislu, već mapira unutarnje prostore sjećanja kroz prisutnost tijela u prijelaznim zonama grada Pule – na stanicama, stubištima, rubovima cesta i starim urbanim jezgrama.
Iako svaki kraj Hrvatske ima svoju verziju čvaraka, Istra je upravo kroz ovu dugogodišnju manifestaciju pokazala iznimnu raznolikost i bogatstvo jela pripremljenih od ove autohtone namirnice.
Tijekom nadolazećeg razdoblja Aquarium Pula planira kroz edukativne programe, izložbene postave i objave na društvenim mrežama aktivno promovirati važnost očuvanja vlažnih područja te upozoravati na prijetnje s kojima se suočavaju.
Delegacija Krapinsko-zagorske županije, predvođena zamjenicom župana Jasnom Petek, boravila je u studijskom posjetu Istarskoj županiji kako bi se upoznala s razvojem palijativne skrbi u Istri razmijenila iskustva s istarskim zdravstvenim ustanovama.
Zavod za zapošljavanje objavio je preporuke za upise u srednje škole i fakultete. Broj deficitarnih zanimanja, kažu, uporno raste, a učenici često žele baš tamo gdje će biti višak.
Od petka, 6. veljače, počinje isplata siječanjskih mirovina, a više od 218 tisuća invalidskih umirovljenika dobit će povećane iznose zahvaljujući novim zakonskim izmjenama, s prosječnim rastom od 72 eura po korisniku.
U praksi, osobito u manjim sredinama, brojne trgovine posluju isključivo na obiteljskoj osnovi, bez zapošljavanja dodatnih radnika, neovisno o pravnom obliku.
Predstavništvo Hrvatske turističke zajednice u Italiji kroz ciljanu promociju i kvalitetno pripremljene materijale predstavilo je našu zemlju kao atraktivnu i lako dostupnu destinaciju, uz poseban naglasak na kvalitetnu prometnu povezanost s Italijom.
Istarska županija i u 2026. nastavlja snažno ulagati u poljoprivredu i ribarstvo kroz EU projekte, milijunske potpore i nove inicijative. Pročelnik Ezio Pinzan predstavio je ključne mjere i planove za godinu pred nama.
Istra mora prijeći s turizma koji se temelji na količini na turizam koji stvara veću vrijednost, poručeno je s Foruma u Rovinju, uz upozorenje da je sada ključni trenutak za održivi zaokret.