Više od 250 ilustracija na 450 stranica sadržano je u monografiji Nogometnog kluba Rovinj autora Marina Budicina u povodu obilježavanja 100 godina uspješnog postojanja NK Rovinja.
Na jednom mjestu prikupljeni su podaci, rezultati ali i akteri koji su od samih početaka, odnosno 1919. godine pa do danas pridonijeli bogatoj povijesti ovog istarskog sportskog kluba.
Tim povodom snimljen je i dokumentarni film u trajanju od 47 minuta u kojem sam autor, povjesničar Marino Budicin ali i oni koji su trčali Valbrunom, govore o uspjesima, rezultatima i ljubavi prema tom sportu.
''Meni je povijest nogometa uvijek bila jako bliska i zato mi je dodatno bio olakšan posao izrade monografije. Također, poznavao sam brojne aktere iz 20-ih i 30-ih godina koji su mi pričali o ljepoti, strasti i ljubavi prema nogometu. Od malena sam bio na igralištu, još kada nije bilo zidova, samo teren.
Igrao sam za ovaj klub, tako da je izrada ove monografije bio očekivan slijed'' rekao je između ostalog, autor monografije Marino Budicin kojem je ovo već treća monografija, nakon one o Veslačkom klubu Arupinum te plivačkom i vaterpolo klubu Delfin.
Između ostalih, svojih se godina u klubu, od 1952. do 1965. prisjetio i legendarni Silvio Brunelli, kao i Lučano Zgrabljić, Mauricio Uljanić, David Modrušan te Damir Kazalac, Vjekoslav Kercan i Roberto Krevatin.
Cijeli film možete pogledati u nastavku.
https://youtu.be/vxZ-kgiNPSY
100 GODINA NOGOMETA U ROVINJU
Iako se nogomet u Rovinju sporadično igrao i prije, prva gradska momčad formirana je 1919. pod nazivom „Fascio democratico sportivo“. Dvije godine kasnije klub dobiva primjereniji naziv – „Federico Riosa“, u spomen Rovinjcu koji je u ratu napustio austrijsku vojsku i poginuo na Hermadi boreći se na strani talijanskih jedinica.
Nakon godina igranja prijateljskih i kup utakmica na tratini Tiere russe kod željezničke stanice, klub se 1928. prijavio na prvo istarsko nogometno prvenstvo. Već iduće godine započeli su radovi na izgradnji novog nogometnog igrališta na Valbruni, gdje se od 1932. i igralo.
Prvi uspjesi stigli su nakon što je klub 1936. dobio pokrovitelja i ime tvornice ribljih konzervi Ampelea. Već u idućoj sezoni Ampelea osvaja prvo mjesto u Istarskoj ligi i ulazi u Drugu talijansku ligu, a posljednju sezonu pred rat nastupala je u Istarskoj ligi.
I u drugom poraću nogomet je bio najpopularniji sport u Rovinju. Klub su obnovili Jedinstveni rovinjski sindikati u Rovinjskom sportskom društvu, pa je ponio ime Rovinj. Već u sezoni 1946./47. klub je osvojio Istarsko prvenstvo i ušao u tadašnju V zonu.
Masovni egzodus je međutim toliko oslabio gradsku momčad, da je dvije sezone odigrala pod nazivom Tvornica duhana.
Tek sredinom šezdesetih godina, sa novom sposobnom upravom, dovršen je stadion Valbruna, zasađen novi travnjak, pa je počeo uspon rovinjskog nogometa. Povijesno razdoblje započelo je 1970., kada je Rovinj ušao u Drugu ligu, u kojoj su, primjerice, igrali Zagreb i Rijeka.
U jakoj konkurenciji Rovinj je bio prekratak za bod, ali je nakon nove titule zonskog prvaka već u ljeto 1972. dospio u nove kvalifikacije.
U pravoj euforiji, u kojoj se pola grada slilo na Valbrunu, Rovinj je izbacio Zadar i Segestu, ali je u repesažu ispao od Slobode iz Bosanskog Novog. U klubu su bili uporni, pa su nakon osvajanja zonske lige u lipnju 1973. igrane nove kvalifikacije. Epskim pobjedama nad Zadrom i Zagrebačkim plavim Rovinj je postao prvak Hrvatske za amatere, ali je u repesažu za novoformiranu Drugu ligu ispao od Dinama iz Vinkovaca.
Iza glavnog u tim su godinama izgrađena još dva igrališta, pa je Rovinj postao Meka za pripreme nogometaša. Nakon odlaska brojnih pojačanja klub je međutim potonuo sve do Istarske lige. Početkom 80-tih klub se sa novom generacijom igrača stabilizirao i do Domovinskog rata gotovo svake godine igrao u Hrvatskoj ligi.
Početkom 90-tih počeo je novi uspon. Pred sam rat Rovinj je postigao najveći uspjeh probivši se u osminu finala Kupa Jugoslavije, ali se zbog nestabilnog ozračja odustalo od putovanja u Sarajevo, gdje je domaćin trebao biti Željezničar. Za nadoknadu, novoformirani Hrvatski nogometni savez je 1992. uvrstio klub u četvrtfinale Kupa Hrvatske, u kojem je ispao od Dinama.
Nakon prvog mjesta u Trećoj ligi zapad Rovinj se u sezoni 1992./93. borio za prvo mjesto u Drugoj ligi jug, a u idućoj sezoni osvojio je peto mjesto. Nakon toga je do 1999. nastupao u Drugoj ligi zapad, a potom u Trećoj ligi zapad. Zbog reorganizacije takmičenja u sezoni 2006./07. Rovinj je igrao u Četvrtoj ligi zapad.
Nakon osvojenog prvog mjesta sve do 2012. nastupao je u jakoj Trećoj ligi zapad, gdje i danas nastupa.
Ostavite komentar