Zgrada javne uprave do gradske palače u Poreču, jedna od najvećih na gradskoj rivi, odnedavno je dobila novo krovište i fasadu. Prije dva mjeseca krenulo se u obnovu zgrade kojoj je vrijeme nagrizlo krovište i fasadu te prijetilo daljnjim propadanjem.
Radovima je zgrada zadržala svoj prethodni izgled i postala sigurnija za djelatnike kao i sve one koji obavljaju usluge u gradskim, županijskim i državnim uredima u toj zgradi.
Obnovom ove zgrade nastavlja se najveće ulaganje u porečku starogradsku jezgru u proteklih 20 godina, nakon obnovljenog pročelja palače Sinčić, zgrade Gornjeg vrtića 'Radost' i prije nekoliko godina izvršene obnove gradske rive, priprema za obnovu antičkog trga Marafor, kao i obnove zvonika i krstionice Eufrazijeve bazilike, koji se provodi u suradnji s Hrvatskim restauratorskim zavodom i Ministarstvom kulture i medija.
Lani je potpuno obnovljena poznata Romanička kuća, a krajem godine krenula je i obnova zgrade Lučke kapetanije na gradskoj rivi koji vodi Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, a u tijeku je i obnova crkve Gospe od Anđela koji vodi porečka Župa uz potporu Grada. Sve je to dio velikog investicijskog ciklusa u kulturnu baštinu grada.
Uz javne građevine, obnavljaju se i privatne, jer kroz suradnju s vlasnicima zgrada u starogradskoj jezgri, Grad Poreč-Parenzo još od 2016. godine osigurava putem Programa zaštite i obnove kulturnih dobara na području Grada Poreča-Parenzo sufinanciranje obnove zgrada na tom području, što je rezultiralo značajnim napretkom u očuvanju starih zgrada i oživljavanju njihove povijesne vrijednosti. I lani je na natječaj prijavljen veći broj zgrada za obnovu.
Od početka provođenja Programa obnovljeno je tridesetak privatnih zgrada u starogradskoj jezgri, a finalni rezultat predstavlja novu dodanu vrijednost u starom gradu i poboljšanje kvalitete života građana, dok sam grad Poreč postaje očuvanija i privlačnija turistička destinacija.
Projekt „Kada otpad postaje umjetnost“ nije samo prilika za umjetničku afirmaciju, već i platforma za širenje svijesti o potrebi odgovornijeg odnosa prema okolišu.
Kako se bliže izbori, politička situacija u Istri sve je intenzivnija, a čini se da će predstojeći svibanjski lokalni izbori donijeti mnoge promjene na političkoj karti Poluotoka.
Grad Rovinj dodjeljuje stipendiju (uključujući putne troškove) u vrijednosti od 1000 eura, dok Grad Salzburg stavlja na raspolaganje stan i radni prostor besplatno na korištenje.
Glavni razlog savezničkog bombardiranja Pule bio je strateški položaj grada kao i velika ratna luka koja se nalazila u to vrijeme pod njemačkom vojnom upravom.
„Cilj ovog Javnog poziva je (su)financiranje programa i projekata s kojima želimo osnažiti mlade, poticati dijalog s mladima i poboljšati život mladih u Istri te ujedno pružiti podršku svim udrugama koje se, uz ostalo, bave mladima“, istaknula je pročelnica nadležnog odjela Tea Batel.