NA DANAŠNJI DAN 1944. Počelo je savezničko bombardiranje Pule
Glavni razlog savezničkog bombardiranja Pule bio je strateški položaj grada kao i velika ratna luka koja se nalazila u to vrijeme pod njemačkom vojnom upravom.
Na današnji dan, 9. siječnja, 1944. godine počelo je savezničko bombardiranje Pule.
Naime, bombardiranje Pule u Drugom svjetskom ratu trajalo je od siječnja 1944. do ožujka 1945. godine.
Iako su ratna razaranja pretrpjeli i ostali hrvatski gradovi, savezničko bombardiranje Pule može se usporediti s bombardiranjem Zadra koje je trajalo od studenog 1943. do listopada 1944. godine.
Glavni razlog savezničkog bombardiranja Pule bio je strateški položaj grada kao i velika ratna luka koja se nalazila u to vrijeme pod njemačkom vojnom upravom.
U svojoj 3000 godina dugoj povijesti Pula nikad prije nije doživjela ovakvo razaranje koje je kasnije dovelo do potpuno izmijenjenog izgleda grada.
U bombardiranju su uglavnom poginuli civili...
Od 9. siječnja 1944. pa sve do 15. ožujka 1945., kada je pogođen Augustov hram, grad je više puta bio bombardiran od anglo-američkog zrakoplovstva.
Budući da su u Pulu dolazili prognanici iz Zadra i s ostalih dijelova Jadrana, u bombardiranjima su uglavnom poginuli civili. Saveznici su bombardirali i samu povijesnu jezgru Pule pritom oštetivši mnoge povijesne spomenike.
Savezničkim bombardiranjem porušen je zapadni dio starog grada koji je predstavljao tipičnu mediteransku urbanističku strukturu.
Foto: Paluba.info
Iako su temelji znatno porušenih kuća ostali sačuvani, odlučeno je ukloniti sve ruševine na potezu od Foruma do kapele sv. Marije Formoze. Uklonjeno je ukupno 120 zdanja među kojima se nalazio i niz manje oštećenih i neoštećenih zgrada.
Time je zauvijek nestao dio grada, vrijedna povijesna urbana struktura koja je, umjesto obnove, zamijenjena velikim ozelenjenim površinama, netipičnim za mediteranska povijesna središta.
Danas se na ovom prostoru nalazi Park grada Graza s prikazanima arheološkim iskopinama.
Indie funk rock grupa Dogma iz Pule će nastupiti kao gosti na koncertu američke atrakcije Fun Lovin' Criminals u ponedjeljak 21. srpnja 2025. u Malom Rimskom Kazalištu u Puli.
Uz pršutare i druge mesne delicije, u Tinjanu će biti svega pomalo - raznovrsnih slastica, sira, maslinovog ulja, vina... Svoje će proizvode ponuditi i lokalni OPG-ovi.
Policijski službenici su odmah nakon zaprimljene dojave započeli kriminalističko istraživanje te su istog dana došli do informacija o mogućim počiniteljima.
Bryan Adams, kanadski kantautor i pjevač, slovi za jednog od najuzbudljivijih glazbenika današnjice. U karijeru dugoj čak četiri desetljeća izdao je čak 17 studijskih albuma, uključujući i najnoviji „So Happy It Hurts“ koji je nominiran za nagradu Grammy.
Sudjelovanje je besplatno i otvoreno za sve učenike osnovnih i srednjih škola, a odabir sudionika ovisit će o broju prijava i raspoloživim kapacitetima radionica.
Ova inicijativa nije novost za Naš san Njihov osmijeh, jer svake godine provode slične humanitarne projekte kako bi pomogli školarcima iz obitelji u potrebi.
„Novim spotom prikazali smo svakodnevne situacije u kojima se mnogi mogu prepoznati. Rečenica »Ma neće biti ništa« često se izgovara bez razmišljanja, ali njezine posljedice mogu biti ozbiljne, pogotovo u šumi u vrućim i sušnim ljetnim mjesecima.
Do sada je u projektu ''Sigurna turistička destinacija'' sudjelovalo preko 1.207 stranih policijskih službenika iz 21 države, a ove godine očekuje se da će u projektu sudjelovati rekordan broj stranih policijskih službenika - njih 112.
Program je osmišljen s ciljem kako bismo svojim sve brojnijim posjetiteljima u sezoni ponudili dodatni sadržaj tijekom njihova boravka te prezentirali bogatu i zanimljivu kulturno-povijesnu materijalnu i nematerijalnu baštinu, tradiciju te bogatu ponudu lokalnih proizvoda.
Iz Grada Pule s ponosom ističu da su eurobrave već postavljene na javnim sanitarno-higijenskim čvorovima na Karolini, na Gradskom groblju Monte Giro, zahvaljujući upravitelju groblja, te na novootvorenom javnom WC-u na Giardinima u Puli.