U proteklom razdoblju promijenjeno je i samo sjedište Udruge AjA, koje je svoje prostore zamijenila s onima prenoćišta za beskućnike, te sada djeluje u Tršćanskoj ulici, u Puli, a posebno je istaknula povećanje kapaciteta stanova u najmu za korisnike.
Istarski župan Boris Miletić je danas, zajedno s pročelnikom Upravnog odjela župana Ivanom Glušcem i pročelnicom UO za zdravstvo i socijalnu skrb dr. Gordanom Antić, posjetio Udrugu AjA, povodom obilježavanja prve godine njezinog djelovanja.
Tom su se prilikom predstavnici Županije iz prve ruke podrobnije upoznali s radom i aktivnostima ove neprofitne organizacije, o čemu je govorila predsjednica Udruge AjA Helena Babić, njezine suradnice, ali i troje prisutnih korisnika.
Kako je kazala Babić, u proteklom razdoblju promijenjeno je i samo sjedište Udruge AjA, koje je svoje prostore zamijenila s onima prenoćišta za beskućnike, te sada djeluje u Tršćanskoj ulici, u Puli, a posebno je istaknula povećanje kapaciteta stanova u najmu za korisnike.
U šest stanova je tako smješteno 13 korisnika, a mobilni tim pokriva dodatnih 40 korisnika, dok sama Udruga broji pet djelatnika na puno radno vrijeme. Sve navedeno ne bi bilo moguće bez financijske potpore koju Udruga dobiva od Istarske županije i Grada Pule, stoga je predsjednica zahvalila županu Miletiću na velikoj podršci i financijskoj pomoći koja omogućuje funkcioniranje Udruge.
Foto: Istarska županija
„Pred nama je i mnoštvo izazova. Želimo postići još kvalitetniji i dugoročniji pristup u radu s korisnicima, što podrazumijeva rad jedan na jedan tijekom određenog vremena, jer se tako sprječava povratak u beskućništvo. Također, tu je i problem dugoročnog dobivanja stanova, a puno bismo postigli kada bismo dobili jedan ili dva stana s ugovorom na desetak godina.
Također, uvijek prisutno je pitanje financiranja jer nam je važno zadržati djelatnike, u koje ulažemo i koje educiramo i osigurati im stabilnost“, kazala je predsjednica, naglasivši da državna razina ne prepoznaje stvaran problem beskućništva, a posebno važnim smatra rad na prevenciji.
Istarski župan Boris Miletić pohvalio je djelatnike Udruge AjA na plemenitom radu te im je zahvalio na svemu što čine kako bi rješavali, nažalost, prisutan problem beskućništva u društvu. Župan se složio i kako bi se Republika Hrvatska trebala značajnije pridružiti u zajedničkoj borbi protiv beskućništva.
Jedan od korisnika je županu Miletiću uručio zahvalnicu kao podsjetnik da je Istarska županija u 2024. godini „nekome omogućila trajni dom“. Također, županu i pročelnici Antić uručena su i Pisma zahvale organizacije World Habitat, koja na području cijele Europe radi sa svim organizacijama koje provode Housing First programe.
Podsjetimo, udruga AjA je započela s radom 1. siječnja 2024. godine i prva je na ovom području koja se bavi stambenim zbrinjavanjem osoba u beskućništvu i onih koji su u riziku od beskućništva provodeći Housing First program i uslugu Organiziranog stanovanja, te uslugu mobilnog tima, uz Udrugu Institut koja vodi prenoćište za beskućnike.
Kampanja koju vodi, kaže, nije temeljena na osobnim ambicijama, već na uvjerenju da politika može biti ozbiljan posao koji donosi konkretne koristi građanima.
Riječ je o receptu za slatki kruh koji se tradicionalno priprema ususret Uskrsu. Neizostavna je to dugogodišnja tradicija u dijelovima Istre pa zbog toga ovdje prenosimo jedan stari, ali provjereni recept.
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter u više je navrata tijekom posljednjih godinu dana upozoravala Vladu Republike Hrvatske da se time diskriminira starije osobe i umirovljenike i tražila da im se opet omogući pravo na ovu naknadu.
Uskrs je bio i povod postavljanja 7 novih klupa i vaza na rivu koje će oplemeniti uskrsno razdoblje, ali će i ostati trajno pružati kutak za odmor prolaznicima.
Svi korisnici hrvatskih mirovina i nacionalne naknade mogu preuzeti jednokratnu naknadu preuzimaju u poslovnicama FINA-e u Medulinu i Puli, a svi ostali moraju se javiti u Općinu Medulin.
Ovog tjedna je zamjenica istarskog župana Jessica Acquavita svečano uručila Sporazume o suradnji između Istarske županije i gradova Buja, Poreča, Pule, Rovinja, Umaga i Vodnjana.
Ovakvi natpisi nisu novost u europskim destinacijama. Posljednjih godina zabilježeni su diljem Italije i Španjolske, gdje su postali vizualni simbol sve češćeg antiturističkog sentimenta.
Policijska uprava istarska provodit će pojačane aktivnosti u koje će se uključiti maksimalno raspoloživ broj policijskih službenika te će se u funkciju staviti svi raspoloživi uređaji i oprema za nadzor i kontrolu prometa, a sve kako bi se promet na svim cestovnim pravcima odvijao bez poteškoća.
U Istri, Primorju i Dalmaciji na današnji se dan najčešće jedu morska riba i plodovi mora, a u kontinentalnome dijelu Hrvatske, grah, suho voće, kompoti, štrudle od sira, tijesto s orasima i makom te riba i to najčešće šaran i štuka.
Osim uskršnjeg programa, u kaštelu možete odigrati nezaobilaznu Escape Castle igru, posjetiti multimedijalnu izložbu, vrijednu zbirku oružja Ferlin i to sve po promotivnim cijenama ulaznica.
Nova zgrada dvorane bit će smještena na postojećem igralištu uz tzv. „Žutu školu“, s kojom je i arhitektonski povezana, a ukupna površina objekta iznosit će 2.575,6 m².