Europski je dan žrtava kaznenih djela-iz Poreča i Zagreba poručuju: Niste sami!
Svake godine, 22. veljače podsjeća nas na važnost podrške žrtvama kaznenih djela. Ovaj datum, poznat kao Europski dan žrtava kaznenih djela, obilježava se diljem Europe kako bi se istaknula prava žrtava i važnost njihove zaštite.
22. veljače 2025. godine obilježava se 35. jubilej obilježavanja Europskog dana zaštite žrtava kaznenih djela. Europski dan žrtava ima za cilj podizanje svijesti o važnosti prava žrtava i njihovoj podršci u procesu oporavka
Ovaj dan nas podsjeća na traume koje žrtve doživljavaju, ali i na nužnost sustava koji će im pružiti pravednu i učinkovitu pomoć. Svi smo odgovorni za stvaranje društva u kojem žrtve kaznenih djela ne ostaju same, već imaju pristup adekvatnoj pomoći i podršci.
2013. godine Republika Hrvatska je ulaskom u Europsku uniju postala dio europske zajednice država koje u najvećoj mogućoj mjeri pokušavaju pomoći žrtvama kaznenih djela.
Iste godine je osnovan Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja (NPC) s jedinstvenim besplatnim i anonimnim 116 006 brojem za žrtve i svjedoke svih kaznenih djela i prekršaja. Time je Republika Hrvatska postala peta zemlja u Europi sa standardiziranim brojem 116 006.
Na 116 006 liniji, koja je dostupna 24 sata dnevno, žrtve i svjedoci kaznenih djela i prekršaja te članovi obitelji mogu dobiti pravne i praktične informacije, emocionalnu podršku te po potrebi kontakte relevantnim institucija i/ili organizacija.
Foto: CGI Poreč
Od pokretanja Nacionalnog pozivnog centra pa do danas, uspješno je zaprimljeno 19 213 poziva žrtava i svjedoka kaznenih djela i prekršaja kojima je pružena sveobuhvatna pomoć i podrška.
Nacionalni pozivni centar želi podsjetiti javnost da su žrtve kaznenih djela i njihova prava na podršku od ključne važnosti za izgradnju sigurnog društva, te poziva sve građane da podrže inicijative koje promiču zaštitu žrtava i svjedoka.
Neka nam ovaj dan bude podsjetnik da se kao društvo ujedinimo u nastojanju da žrtvama i svjedocima pružimo potrebnu pomoć, te da radimo na izgradnji boljeg i pravednijeg svijeta za sve.
Promjena počinje pozivom!
Kad se dogodi kazneno djelo, put kroz sustav može biti težak i zbunjujući. Zato u Hrvatskoj od 2018. godine djeluje Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela i prekršaja nasilja u obitelji. Mrežu čini 11 organizacija koje pružaju besplatnu i povjerljivu pomoć – od praktičnih informacija, emocionalne potpore, pravne informacije, psihološko savjetovanje te direktnu podršku pratnjom na policiju, državno odvjetništvo, sud te druge institucije.
U Istarskoj županiji, Centar za građanske inicijative Poreč (CGI) već sedam godina pomaže osobama koji su doživjeli kaznena djela ili nasilje u obitelji. Samo do kraja 2024. godine, CGI je podržao 596 osoba kroz više od 7.800 usluga. Pomoć je dostupna svima – čak i ako djelo nije prijavljeno ili je sudski postupak već završen.
Ako trebate podršku ili informaciju, tu su za vas na broj: 095 3500 733 ili mail podrskacgi@gmail.com.
Pomoć je besplatna i pruža se uz potporu Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije. Ne morate kroz to prolaziti sami – javite se.
Koprivnička grupa Ogenj, koja slovi za jednog od favorita ovogodišnje Dore, ostvarila je suradnju s do sada javnosti nepoznatim koreografom i redateljem Stjepanom Kelenićem iz Poreča.
Vrsar, prepoznat kao jedna od najuzbudljivijih destinacija za stolni tenis, bit će domaćin inovativnog i jedinstvenog turnira – Stone Racket Istria 2025.
"Kad god me pitaju: 'Što još nije završio rat? Još uvijek traje? Ma nema toga u novinama?! Stvarno vas svakog dana bombardiraju?', uvijek imam osjećaj da previše šutimo o ratu. I zato se osjećam krivom", kaže organizatorica skupa, Olesia Rusinova.
U nedavno objavljenoj analizi portala Gradonačelnik.hr Grad Rovinj istaknuo se kao jedan od najbolje rangiranih prema izdvajanju za zdravstvo. U analiziranoj 2023. godini Grad Rovinj je za zdravstvo po stanovniku izdvojio 21,07 eura.
U Puli je jučer održana već tradicionalna ''ružičasta'' utrka policijskih službenika i učenika petih razreda pulskih osnovnih škola, kojom se obilježava Dan ružičastih majica, odnosno dan borbe protiv nasilja među djecom i mladima.
Samo na području Postaje prometne policije Pula u prva dva mjeseca 2025. godine alkotestirano je 1912 vozača, u posebne prostorije policije smješteno je 19 osoba, uhićeno je 12 osoba, dok je privremeno oduzeto 5 motornih vozila.
Iz susjedne županije, točnije iz Voloskog kod Opatije, u goste je u Pazin stigao 92-godišnji Oleg Mandić koji je sa publikom podijelio svoju inspirativnu priču o iskustvu u Auschwitzu.
Ministarstvo turizma i sporta dodijelilo je Gradu Puli sredstva u iznosu od 334.380,00 eura, što je
80 posto ukupne procijenjene investicije odnosno 417.980 eura za projekt „Sanacija postojeće školske sportske dvorane OŠ Veli Vrh Pula“.
Policijska službenica posebno je djeci pojasnila poslove koje radi prometna policija, te ukazala na pravilno kretanje po nogostupu, gdje i kako prelaziti kolnik.