U Istri kronično nedostaje mrtvozornika! U Rovinju i na Poreštini ih je samo po dvoje

U Istri je prošle godine obavljeno 1390 mrtvozorenja i 15 obdukcija.

Iris Foriš
Iris Foriš

24 Veljača 2025 I 06:15

U Istri kronično nedostaje mrtvozornika! U Rovinju i na Poreštini ih je samo po dvoje
IstraIN Pulska bolnica

Istra se suočava s ozbiljnim nedostatkom mrtvozornika, što usporava postupke utvrđivanja uzroka smrti i administrativne procese.

Zbog manjka stručnog kadra, često dolazi do dugih čekanja, osobito u ruralnim područjima, gdje je dostupnost mrtvozornika ograničena. Stručnjaci upozoravaju da je hitno potrebno pronaći rješenja, poput povećanja broja educiranih liječnika ili boljih financijskih poticaja za obavljanje ove važne službe.

Ovo pitanje pojavilo se i na prošlotjednoj sjednici Skupštine Istarske županije. Marko Ferenac, SDP-ov vijećnik, napomenuo je kako u Istri nisu dovoljno visoke naknade za obavljanje poslova mrtvozornika te da osobe često odustaju od ovog posla.

"Konkretno, na Poreštini imamo samo dva mrtvozornika. Nove osobe se ne pronalaze, a prošle godine njih dvojica napravili su čak 170 pregleda. Naknada je trenutno 35 eura neto po obavljenom pregledu, a u Zagrebačkoj, Krapinsko-zagorskoj i Šibensko-kninskoj županiji to je 60 eura po pregledu", ističe Ferenac.

Dodaje i kako bi Istarska županija, koja se hvali nadstandardom u području zdravstva, mogla i trebala povisiti te naknade kako bi se više ljudi prijavilo za posao mrtvozornika.

Foto: IstraIN

Pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb, Gordana Antić, rekla je kako podržava ovaj prijedlog. "Imali smo istraživanje prema županijama - tih 60 eura neto su bez putnih troškova i odnosi se na noćni rad. U tim županijama je 40 eura neto za dnevni rad, ali bez putnih troškova.

Mi plaćamo 35 eura i 0,4 eura po pređenom kilometru. Dakle, rekla bih da je Istarska županija negdje u sredini", pojašnjava Antić.

Smatra da bi ipak bilo dobro predložiti povećanje te naknade zbog očiglednog deficita tog kadra.

"Imali smo 1390 mrtvozorenja prošle godine, a 15 obdukcija, koje se dodatno plaćaju i vrše u OB Pula. Dozvoljeno je prvostupnicima i magistrama sestrinstva da budu mrtvozornici, s tim da za njih moramo svake godine tražiti dozvolu", objašnjava županijska pročelnica za zdravstvo.

Zanimljivo je da im se javio jedan stomatolog iz Rovinja. "To nam nisu dozvolili pa smo ponovno poslali zamolbu u Ministarstvo da nam to dozvole, jer i u Rovinju imamo samo dva mrtvozornika. Deficit je prisutan svugdje u županiji", priznala je Antić.

Foto: IstraIN