Istarski župan Boris Miletić posjetio Centar za povijesna istraživanja u Rovinju
„Centar za povijesna istraživanja respektabilna je ustanova koja je kroz desetljeća djelovanja stvorila jedinstvenu i neprocjenjivu znanstvenu i kulturnu baštinu koja iziskuje posebnu zaštitu i valorizaciju", poručio je župan Boris Miletić.
Istarski župan Boris Miletić, u pratnji pročelnika Upravnog odjela župana Ivana Glušca i pročelnika Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Vladimira Torbice, posjetio je ovaj tjedan rovinjski Centar za povijesna istraživanja - Centro di ricerche storiche.
Dobrodošlicu im je poželio ravnatelj Raul Marsetič koji je tom prigodom i predstavio rad ove ugledne ustanove Talijanske unije koja se bavi istraživanjem povijesti i kulture našeg područja.
„Centar za povijesna istraživanja respektabilna je ustanova koja je kroz desetljeća djelovanja stvorila jedinstvenu i neprocjenjivu znanstvenu i kulturnu baštinu koja iziskuje posebnu zaštitu i valorizaciju. Rad Centra i vaših istraživača odličan je primjer izvrsnosti, ali i mjesto susreta, suradnje i dijaloga među znanstvenicima triju zemalja.
Hvalevrijedno je što ustanova predstavlja svojevrsno referentno mjesto za zaštitu talijanskog nacionalnog identiteta stanovništva ovog kraja te ima središnju ulogu u području istraživanja i valorizacije povijesne baštine istarsko-kvarnerskog područja i građanske tradicije talijanske zajednice.
Istra je danas prepoznatljiva po svojim ljepotama, vrijednim ljudima i po izuzetnoj kulturi i tradiciji, ali i po svojim vrijednostima, odnosno otvorenosti, toleranciji i multikulturalnosti. Vrlo rado ističem kako je suživot na našim prostorima jedinstven i da je Istra jedna od rijetkih regija čije su vrijednosti neodvojiv dio njezinog brenda.
I zato je itekako pohvalno što je Centar za povijesna istraživanja, sa svojom impozantnom baštinom, otvoren za stalni dijalog između Italije, Slovenije i Hrvatske“, rekao je župan Miletić dodavši kako Istarska županija redovito financijski podupire Centar te da je u ovogodišnjem županijskom proračunu za njihov rad osigurano 27.000,00 eura.
Predstavljajući rad Centra, ravnatelj Raul Marsetič izrazio je zadovoljstvo kvalitetnom suradnjom s novim antikvarijatima duž cijele jadranske obale. „Doista je sada teško naći knjige koje nemamo, ali zahvaljujući suradnji s brojnim antikvarijatima za stare edicije, kada dobiju raritetne primjerke, kontaktiraju nas i nastojimo ih otkupiti. Konstantno nadopunjujemo svoju knjižnicu i arhivu, a često i vrlo rijetkim kartama “, pojasnio je ravnatelj Marsetič te kao recentan primjer naveo četiri knjige slovenskog prirodoslovca, kolekcionara, historiografa, kartografa i kozmopolita 17. stoljeća Johanna Valvasora koja su otkupili od antikvarijata u Trstu.
Prilikom županova posjeta razgovaralo se i o mogućoj suradnji Istarske županije i Centra oko reprinta jednog od najnovijih izdanja, odnosno prijevoda monografije na hrvatski jezik, a koju je izdao Centar za povijesna istraživanja.
Centar za povijesna istraživanja – Centro di ricerche storiche ustanova je Talijanske nacionalne zajednice djeluje na području Istre, Rijeke i Dalmacije, u čije ime ostvaruje pravo na povijesna istraživanja. Od 1978. godine nalazi se u samom središtu povijesne jezgre Rovinja, a 2001. zgrada je potpuno obnovljena, proširena i dograđena te su dobili primjerene prostore za urede istraživača. Svečanom otvorenju prisustvovao je predsjednik Republike Italije Carlo Azegli Ciampi i tadašnji predsjednik Republike Hrvatske i počasni građanin Istarske županije Stjepan Mesić.
Istarska županija
Mogu se pohvaliti respektabilnim i dostupnim fondom od preko 70.000 knjiga, 1750 časopisa i 750 regionalnih novina. Čuvaju audiovizualni materijal vezan uz društveni i kulturni život Talijanske nacionalne zajednice. Arhiv Centra, osnovan 1973. godine, čuva veliku i sustavno uređenu zbirku dokumenata Talijanske nacionalne zajednice od 1945. do danas, ali i iz prethodnih razdoblja, a prikupljana je zbog svoje vrijednosti svjedočenja i zaštite naše autohtone narodnosti na ovom području. Tijekom godina, stekli su i impozantnu baštinu koju čine kartografske zbirke, odnosno oko 4000 zemljopisnih, topografskih, nautičkih, vojnih, katastarskih karata, grafika i veduta od iznimno velikog značaja za povijest Istočnog Jadrana.
Od 1995. godine Centar je depozitarna knjižnica Vijeća Europe specijalizirana za ljudska prava, zaštitu manjina i okoliša. Knjižnica raspolaže fondom od otprilike 3000 naslova, knjiga, časopisa i brošura koji se uglavnom odnose na službene dokumente koje izdaje Europski Parlament i Europska komisija, međunarodne ugovore, konvencije i sporazume. Predstavlja jedinstveno mjesto znanja i proučavanja povijesti Istočnog Jadrana.
Naime, Centar ima jednu od najbogatijih i najpotpunijih zbirki o ovom području koja se neprestano nadopunjuje. Riječ je o baštini koju čine knjižne zbirke golemog intelektualnog bogatstva i neprocjenjive bibliografske vrijednosti.
Kralj vrhova top lista i vlasnik pjesama s više od 14 milijardi pregleda kao što su „Are You With Me“, „Where Are You Now“, „Reality“, „Questions“ i „Back To You“ otvorit će ljeto na glavnoj pozornici u magičnom istarskom pejzažu.
Istra u susret ulazi u dobrom raspoloženju – u posljednja tri kola upisala je dvije važne pobjede, uključujući impresivnih 3:0 protiv Dinama u Puli, što je podiglo samopouzdanje u svlačionici i na tribinama
Osim uskršnjeg programa, u kaštelu možete odigrati nezaobilaznu Escape Castle igru, posjetiti multimedijalnu izložbu, vrijednu zbirku oružja Ferlin i to sve po promotivnim cijenama ulaznica.
Pula otvara svoja vrata polaznicima od 30. kolovoza do 4. rujna 2025., nudeći jedan seminarski program i sedam specijaliziranih radionica koje pokrivaju područja glazbenog videospota, montaže, dramske pedagogije, te igranog, animiranog, dokumentarnog i eksperimentalnog filma.
Nova zgrada dvorane bit će smještena na postojećem igralištu uz tzv. „Žutu školu“, s kojom je i arhitektonski povezana, a ukupna površina objekta iznosit će 2.575,6 m².
Ovim projektom ozelenit će se postojeće nadstrešnice na sljedećim lokacijama: Rakovčeva, Busoler, Koparska, Santoriova, Mletačka, Rizzijeva, Voltićeva, Veruda, Pradorlando, Jeretova.