Dana, 20. ožujka 2025., u srcu Medulina, kraj lokve, održana je edukativna šetnja i postavljanje novih informativno-edukativnih znakova.
Ova aktivnost nadovezujući se na projekt uređenja okoliša lokve „Svi za lokvu, LOKVA ZA SVE! Vol. 1 i 2“, koje je osmislila i provela udruga Sakramenski uz podršku Općine Medulin te Zaklade za poticanje partnerstva i razvoj civilnog društva.
Znakove, njih ukupno 11, volonterskim angažmanom članova realizirala je udruga Sakramenski, pripremajući tekstove na hrvatskom i engleskom jeziku te grafički oblikujući vizuale. Za njihovo postavljanje Medulinsku lokvu posjetili su i studenti treće godine Fakulteta prirodnih znanosti u Puli, uz pratnju izv. prof. dr. sc. Petre Burić, koja je i ranije sudjelovala u projektu kao vanjska stručna suradnica.
Novi znakovi informiraju posjetitelje o temama ključnim za očuvanje i održivost Medulinske lokve i njenog okoliša – o značaju pčela i prilagođenoj košnji, pravilnom odnosu prema životinjama koje borave u lokvi i njenoj okolici, uputama za ponašanje posjetitelja i držanju pasa te o primjerenim namirnicama za hranjenje pernatih stanovnika (pataka i gusaka).
Foto: Općina Medulin
Također, pružaju informacije o provedenim akcijama sadnje i uređenja, koje su dio nastojanja da se ova zelena oaza u srcu Medulina očuva za buduće generacije.
Okupljenima se obratio i načelnik Općine Medulin Ivan Kirac, istaknuvši važnost zajedničkog rada na očuvanju prirodnih vrijednosti:
"Medulinska lokva jedan je od najstarijih bisera naše općine i drago nam je vidjeti koliko se truda ulaže u njeno očuvanje. Ovi znakovi bit će korisni svima koji dolaze uživati u ovom prostoru, educirajući ih o odgovornom ponašanju prema prirodi i njenim stanovnicima. Hvala udruzi Sakramenski, studentima i svima koji su dali svoj doprinos ovom hvalevrijednom projektu."
Pozvani su svi mještani i posjetitelji da, sada kada je proljeće i službeno stiglo, prošeću do lokve, pogledaju nove informativne znakove i usvoje neke zanimljive činjenice o ovom posebnom prirodnom prostoru.
Među korisnim informacijama nalaze se i preporuke o pravilnom hranjenju pernatih stanovnika lokve – stari kruh nije prikladna hrana i ne preporučuje se bacati ga u vodu ni hraniti njime Gagija i društvo.
Od samih početaka Udruga „Goldi“ aktivno se uključila u skrb i zaštitu napuštenih životinja, a Grad je prepoznao tu inicijativu i snažno je podržao, financijski i organizacijski.
Porezna i Carinska uprava najavljuju pojačane nadzore fiskalizacije diljem Hrvatske tijekom svibnja i lipnja, s posebnim fokusom na ugostiteljske objekte, trgovine satovima i nakitom te frizerske i kozmetičke salone.
U Galeriji Malenica otvorena je izložba “Ženske rukotvorine i nošnje iz prošlosti Kanfanara” koja kroz tekstilne predmete otkriva život i običaje žena s početka 20. stoljeća.
Međunarodno najnagrađivanija domaća kreativna direktorica ponovno je pozvana u žiri najuglednijeg svjetskog festivala kreativnosti, potvrđujući međunarodno priznanje hrvatske struke.
'Rovinj-Rovigno Direct' dostupna je za preuzimanje putem Google Play trgovine i App Store-a, čime Rovinj postaje dio mreže pametnih gradova koji koriste digitalne alate za stvaranje dostupnijeg i transparentnijeg upravljanja u službi građana.
Danas je polaganjem vijenaca na Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora Istre u Titovom parku obilježen Dan pobjede nad fašizmom i Dan Europe.
Riječ je o ambicioznom projektu koji obuhvaća rekonstrukciju zgrade u starogradskoj jezgri i njezinu prenamjenu u znanstveno-istraživački centar, kao i prostor posvećen kulturnoj baštini Lovreštine.
Vijenac su na Spomeniku položili gradonačelnik Marko Paliaga i predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Rovinjštine Branko Oplanić, a prisustvovali su i predstavnici Grada, gradskih ustanova, obrazovnih i kulturnih institucija te predstavnici Udruga antifašističkih boraca Rovinjštine.
'Jedna slika doista govori više od tisuću riječi, ali boravak na terenu – na gradilištu ili u pogonu – govori nekoliko tisuća', rekao je profesor s Građevinskog fakulteta u Zagrebu.