Pripreme za nadolazeću turističku sezonu nikad nisu bile složenije, poručuje Stanislav Briškoski, predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika Obrtničke komore Istarske županije.
U opširnom razgovoru za Rovinj FM i IstraIN otvoreno je govorio o aktualnim izazovima u sektoru, pritisku birokracije, problemima s radnom snagom, ali i sve izraženijoj potrebi za redefiniranjem turističkog razvoja.
"Nekad smo samo čekali Uskrs pa krenuli. Danas imamo 10 milijuna stavki u pripremi sezone. Više mi ne pripremamo sezonu, već ona priprema nas", kazao je Briškoski.
Najveći izazov ponovno je – radna snaga. Gužve u dobivanju dozvola postale su svakodnevica, a gastronomska ponuda zahtijeva konstantnu prilagodbu trendovima i očekivanjima turista.
"Turistički djelatnik danas nosi daleko veći teret nego prije. Sustav se zakomplicirao, birokracija nas davi, a promjene dolaze brzo i bez prilagodbenog perioda."
Smještaj za goste – ali i djelatnike
U kontekstu sve veće apartmanizacije i ubrzanog rasta nekomercijalnog smještaja, Briškoski upozorava na gubitak kontrole i kvalitete: "Ne znamo tko gdje spava, a još manje tko to plaća. Na papiru izgledamo puni, ali realno – prazni smo. Gubimo prihode, a i sigurnost destinacije", upozorava Briškoski.
Jednako velik problem postaje i smještaj za radnike. Uz sve veće potrebe za sezonskim radnicima, pitanje gdje ih smjestiti ostaje bez konkretnog odgovora.
Turizam mora rasti kvalitetom, ne kvantitetom
Cijene u ugostiteljstvu i turizmu moraju pratiti kvalitetu, ističe Briškoski, dodajući da gosti danas jasno razlikuju opravdane cijene od onih napuhanih:
"Tri su točke: digni cijenu, digni kvalitetu, prati jedno s drugim. Digneš li cijenu bez kvalitete – urušavaš cijeli sustav."
Podsjetio je da turizam nije izumljen jučer, već se gradi desetljećima. "Rovinj je počeo još 60-ih, 70-ih. Moramo se vratiti promišljenom razvoju i manjim kapacitetima. Manje je – više", poručuje.
Rast digitalizacije i uloga online platformi poput Googlea ili TripAdvisora otvaraju prostor za promociju, ali i dodatan pritisak:
"Gost nas prati u realnom vremenu. Ako vidi kišu – neće doći. Last minute nas je poremetio, a mi smo zaboravili planirati dugoročno. Digitalizacija je dobar alat, ali ne smije nas voditi – mi moramo voditi nju."
Apel lokalnim vlastima: budite servis, a ne vlast
Na kraju, Briškoski upućuje jasan apel lokalnim samoupravama i državi:
"Pomozite nam. Mi smo kotačić ekonomije koji mora stalno raditi. Olakšajte nam posao, smanjite namete, ubrzajte izdavanje dozvola. Ako mi stanemo – sve stane."
Svoju poruku završava željom za sezonom s manje stresa, više kvalitete i što manje administrativnih prepreka.
"Turizam se ne može improvizirati. On se gradi s ljudima, srcem i razumom. Vrijeme je da se svi skupa vratimo na pravi put.", zaključio je.