Hrstić dodijelila statuse pružatelja lječilišnih usluga, dobila ju i rovinjska bolnica

Hrvatska jača turističku i zdravstvenu ponudu.

Mediaservis

4 Travanj 2025 I 14:49

Hrstić dodijelila statuse pružatelja lječilišnih usluga, dobila ju i rovinjska bolnica
Foto: Arhiva

Na simpoziju „Lječilišni turizam i prirodni ljekoviti činitelji“, održanom u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Naftalan u Ivanić-Gradu, ministrica zdravstva Irena Hrstić dodijelila je statuse pružatelja lječilišnih usluga specijalnim bolnicama i lječilištima te je istaknula važnost prirodnih ljekovitih činitelja za daljnji razvoj zdravstvenog turizma. Više u priopćenju koje prenosimo u cijelosti.

„Kao ministrica zdravstva, usmjerena sam na javno zdravstvo, no također prepoznajem vrijednost prirodnih resursa u našim specijalnim bolnicama i lječilištima.

Ove ustanove pružaju usluge koje ne samo da omogućuju liječenje i rehabilitaciju, već i unaprjeđuju zdravlje te imaju preventivnu funkciju u očuvanju zdravlja“, istaknula je ministrica Hrstić, dodajući kako hrvatskim prirodnim ljepotama i ljekovitim činiteljima dodanu vrijednost daju visoko stručni i kvalificirani kadrovi te visok standard sigurnosti.

Status talasoterapijskog lječilišta stekle su ustanove u Velom Lošinju, Opatiji, Crikvenici, Rovinju, Makarskoj, Biogradu na Moru i Veloj Luci, dok su one u Varaždinskim, Krapinskim, Stubičkim, Daruvarskim i Bizovačkim toplicama te Lipiku i Topuskom stekle status termalnih lječilišta.

Također, Specijalnoj bolnici Naftalan iz Ivanić-Grada dodijeljen je status naftalanskog lječilišta. Navedenim ustanovama dodijeljeni su i statusi klimatskih i peloidnih lječilišta.

Foto: IstraIN

U široj perspektivi, svjedočimo nizu pozitivnih primjera u zdravstvu, uključujući i nedavno obilježenu povijesnu obnovu zdravstvenih ustanova, koja je usmjerena ne samo na obnovu infrastrukture, već i na dodatno jačanje javnog zdravstva kroz proširenje kapaciteta i nabavu suvremene opreme.

Također, u području lječilišnog turizma ulažu se značajna sredstva u infrastrukturu, a Ministarstvo turizma i sporta osiguralo je iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti više od 130 milijuna eura.

„Jedan od ključnih ciljeva Vlade i zdravstvene administracije je pozicioniranje Hrvatske kao vodeće destinacije zdravlja u Europi. Ova ulaganja osiguravaju konkurentnost na međunarodnom tržištu i nastavak jačanja zdravstvenog turizma“, zaključila je ministrica Hrstić.

Simpozij je bio prilika za razmjenu iskustava i znanja među stručnjacima iz područja zdravstva i turizma, a u suradnji s partnerima iz sektora zdravstva i turizma postavljeni su temelji za daljnji razvoj i unaprjeđenje kvalitete lječilišnih usluga u Hrvatskoj.

Uz takve inicijative i zajednički rad ključnih dionika, Hrvatska će i dalje jačati svoju poziciju kao atraktivna destinacija za zdravstveni turizam te, kroz prirodne resurse, doprinositi očuvanju zdravlja i poboljšanju kvalitete života građana i posjetitelja.