U Komunalnoj palači održana je prva ovogodišnja sjednica Vijeća za prevenciju kriminaliteta Grada Pule koju je sazvao gradonačelnik Filip Zoričić. Sjednici je prisustvovala pročelnica Službe Gradonačelnika i Gradskog vijeća Sanja Kantaruti, članovi Vijeća za prevenciju kriminaliteta, predstavnice i tajnik Mjesnog odbora Šijana i ravnateljica Dječjeg vrtića Maslačak.
Na dnevnom redu sjednice bila je problematika s kojom se susreću stanovnici naselja Vernal u Mjesnom odboru Šijana.
Predstavnice Mjesnog odbora Šijana i ravnateljica Dječjeg vrtića Maslačak iznijele su stanje u naselju Šijana – Vernal. Također, članovi Vijeća za prevenciju kriminaliteta i stručne službe, prezentirali su provedene aktivnosti u prethodnom razdoblju te iznijeli izvješća s terena. Slijedom navedenog, Grad će u narednom periodu pokrenuti sve potrebne radnje kako bi se povećala kvaliteta života na području kvarta Vernal.
Vijeće za prevenciju kriminaliteta Grada Pule osnovano je s ciljem razvoja programa prevencije kriminaliteta u Puli, radi sigurnosti građana, materijalnih dobara i zajednice u cjelini. Osnovni cilj rada je povećanje opće razine sigurnosti u Gradu Puli, uz povećanje osjećaja sigurnosti građana, što može proizaći iz njihovog povjerenja u učinkovitost svih institucija koje se bave zaštitom sigurnosti građana.
Foto: Grad Pula
Programom je utvrđeno pet sigurnosnih prioriteta na koje se treba usmjeriti preventivno djelovanje Vijeća: zlouporaba opojnih droga i alkohola, vršnjačko nasilje, nasilje u obitelji, problemi ponašanja u prometu i vandalizam.
Vijeće čine čelni ljudi relevantnih institucija u gradu, Policijske postaje Pula, Gradskog društva Crvenog križa, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo IŽ, škola, pulskog Područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Obiteljskog centra Područne službe Istarske, Opće bolnice Pula, Javne vatrogasne postrojbe Pula, Nastavnog zavoda za hitnu medicinu IŽ, Sigurne kuće Istra i Općinskog suda u Puli, kako bi se svaki sigurnosni problem mogao kvalitetnije sagledati te kako bi se uspješnije i operativnije provodile predložene aktivnosti i mjere.
Projekt traje do listopada 2025. godine, a kroz projektne aktivnosti bit će izvedeni građevinski radovi, uklonjena postojeća opreme i igrala te nabava i ugradnja nove opreme i igrala u vanjskom dijelu vrtića.
Sav prihod od prodaje majica (donacija prema mogućnostima) namijenjen je za pomoć sugrađaninu Slobodanu Ikaću, koji se suočio s teškim zdravstvenim izazovima.
Cilj novih mjera je rasteretiti sudove, smanjiti troškove i ubrzati sudske postupke, koji sve više zatrpavaju sustav – većinom zbog prometnih prekršaja.
Cilj je radionice osvijestiti važnost komunikacije, naučiti kako se uspješno i jasno izražavati, kako poštivati sugovornika, ali i sebe. Broj sudionika je ograničen na 20 osoba.
Sustav je jednostavan za korištenje te konfiguriran na način da sprječava vandalizam i ubacivanje bilo kakvih drugih predmeta osim zaduženih knjiga s RFID naljepnicom.
Grad Pula ovim financiranjem nastavlja sustavno ulagati u civilni sektor, prepoznajući njegovu ključnu ulogu u jačanju kvalitete života lokalne zajednice i razvoju socijalnih usluga od općeg interesa.
Proširenje se traži uslijed velikog povećanja broja intervencija spašavanja povrijeđenih osoba (kupača) u prethodnim sezonama te postoji potreba izrade puta i okretišta za interventna vozila.