Sigurnost djece na internetu: Istra želi postati dio mreže Centra za nestalu i zlostavljanu djecu

U organizaciji Centra za nestalu i zlostavljanu djecu u Poduzetničkom centru Coworking, u Puli, danas je održana Konferencija „Sigurnost djece na internetu: Od prevencije do reakcije“.

Iris Foriš
Iris Foriš

28 Travanj 2025 I 14:33

Sigurnost djece na internetu: Istra želi postati dio mreže Centra za nestalu i zlostavljanu djecu
Foto: Istarska županija

U organizaciji Centra za nestalu i zlostavljanu djecu u Poduzetničkom centru Coworking, u Puli, danas je održana Konferencija „Sigurnost djece na internetu: Od prevencije do reakcije“, koju je otvorio istarski župan Boris Miletić.

„Iznimna mi je čast što Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, po prvi puta u Istarskoj županiji, u najvećem istarskom gradu Puli, organizira ovu konferenciju i što ćete prenijeti svoja iskustva i saznanja  kako možemo još bolje skrbiti za našu djecu - jednu od najranjivijih skupina u društvu.

Mi koji se bavimo javnim poslovima brinemo o djeci kroz izgradnju dječjih vrtića, igrališta, nadogradnju škola i sportskih dvorana i djecu tada vode i o njima brinu njihovi nastavnici, odgajatelji, treneri. Međutim, svi zajedno kao društvo nismo dovoljno svjesni brojnih rizika u virtualnom svijetu, u kojem naša djeca i mladi danas povode jako puno vremena. 

I zato držim da su ovakve konferencije izuzetno korisne za edukaciju kako bismo mogli pružiti skrb i svu potrebnu pomoć najmlađima“, rekao je župan Miletić otvarajući Konferenciju s koje je poručio kako Istarska županija želi postati dio velike obitelji Centra za nestalu i zlostavljanu djecu kako bi njihove usluge bile još dostupnije, poput Osječko-baranjske i Splitsko-dalmatinske županije.

Konferencija je održana u sklopu projekta SIC-CRO: Safer Internet Centre Croatia, koji Centar za nestalu i zlostavljanu djecu provodi u suradnji s partnerima A1 Hrvatska i Sveučilištem Algebra Bernays, uz sufinanciranje Europske unije, a sudionici konferencije su predstavnici Centra za socijalnu skrb, policije, odgojno-obrazovni djelatnici i predstavnici institucija koje se bave zaštitom djece i mladih u digitalnom okruženju.

„Danas smo ovdje jer imamo zajedničku odgovornost zaštititi djecu. U vrijeme kada je digitalni svijet sastavni dio njihovih života, naš je zadatak da ga učinimo sigurnim. Naša snaga leži upravo u razmjeni iskustava i spremnosti da slušamo jedni druge, zajednički gradimo sustav koji djecu prepoznaje, osnažuje ih i štiti.

Ponosan sam što je interes za radionicu u Istarskoj županiji premašio naša očekivanja što potvrđuje koliko je tema sigurnosti djece na internetu svima važna“, u ime Centra za nestalu i zlostavljanu djecu poručio je Tomislav Ramljak koji je ujedno zahvalio županu Miletiću na „snažnom znaku podrške ovoj temi jer je suradnja između struke, odgojno-obrazovnih djelatnika, roditelja i donositelja odluka ključna“. 

Foto: Istarska županija

U sklopu Konferencije docent Predrag Šuka održao je predavanje Djeca u svijetu Al,  liječnica lrena Rojnić Palavra izlagala je na temu Digitalna (ne)sigurnost iz  medicinske perspektive, Denis Rukavina na temu Od dokaza do pravde: Forenzički pristup zaštiti djece žrtava kaznenih djela, lvan Čaleta - Iza ekrana: Skriveno nasilje digitalnog doba, Ljiljana Čulić - Prvi ekrani, a u panel raspravi Djeca na meti: Kako spriječiti online predatore i elektroničko nasilje? sudjelovali su Tomislav Ramljak, zatim Zlatan Morić sa Sveučilišta ALGEBRA BERNAYS te Alica Rosić Jakupović i lvana Selak Poljak iz Policijske uprave istarske.

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu (CNZD) organizacija je koja više od 18 godina aktivno radi na zaštiti djece od nasilja, s naglaskom na prevenciju, edukaciju i pružanje podrške djeci, mladima i njihovim obiteljima. Kroz svoje projekte i inicijative, CNZD doprinosi razvoju sustava zaštite djece u Hrvatskoj i regiji.

Svakodnevno skrbe o djeci koja se nalaze u nepovoljnim životnim uvjetima i nastoje podići kvalitetu njihova života. U suradnji sa zajednicom, stručnjacima i nadležnim institucijama rade na prevenciji nestanka djece te pružaju podršku obiteljima u kriznim situacijama.

Centar za sigurniji internet (CSI) preventivni je program koji na nacionalnoj razini vodi spomenuti Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, a čiji je cilj osigurati sigurno i odgovorno korištenje interneta i digitalnih tehnologija. CSI provodi edukacije, razvija alate za zaštitu djece na internetu te upravlja helpline linijom 0800 606 606, putem koje građani mogu prijaviti neprimjeren i ilegalan sadržaj na internetu ili potražiti savjet o digitalnoj sigurnosti.