Sigurnost djece na internetu: Istra želi postati dio mreže Centra za nestalu i zlostavljanu djecu
U organizaciji Centra za nestalu i zlostavljanu djecu u Poduzetničkom centru Coworking, u Puli, danas je održana Konferencija „Sigurnost djece na internetu: Od prevencije do reakcije“.
U organizaciji Centra za nestalu i zlostavljanu djecu u Poduzetničkom centru Coworking, u Puli, danas je održana Konferencija „Sigurnost djece na internetu: Od prevencije do reakcije“, koju je otvorio istarski župan Boris Miletić.
„Iznimna mi je čast što Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, po prvi puta u Istarskoj županiji, u najvećem istarskom gradu Puli, organizira ovu konferenciju i što ćete prenijeti svoja iskustva i saznanja kako možemo još bolje skrbiti za našu djecu - jednu od najranjivijih skupina u društvu.
Kroz predavanja i panel raspravu, sudionici će imati priliku čuti istaknute stručnjake iz područja kibernetičke sigurnosti, pedagogije, psihosocijalne podrške i policijskog rada, a fokus će biti na konkretnim alatima i praksama kako zaštititi djecu od internetskih prijetnji.
18:31Prije 8 d19.04.2025
Mi koji se bavimo javnim poslovima brinemo o djeci kroz izgradnju dječjih vrtića, igrališta, nadogradnju škola i sportskih dvorana i djecu tada vode i o njima brinu njihovi nastavnici, odgajatelji, treneri. Međutim, svi zajedno kao društvo nismo dovoljno svjesni brojnih rizika u virtualnom svijetu, u kojem naša djeca i mladi danas povode jako puno vremena.
I zato držim da su ovakve konferencije izuzetno korisne za edukaciju kako bismo mogli pružiti skrb i svu potrebnu pomoć najmlađima“, rekao je župan Miletić otvarajući Konferenciju s koje je poručio kako Istarska županija želi postati dio velike obitelji Centra za nestalu i zlostavljanu djecu kako bi njihove usluge bile još dostupnije, poput Osječko-baranjske i Splitsko-dalmatinske županije.
Konferencija je održana u sklopu projekta SIC-CRO: Safer Internet Centre Croatia, koji Centar za nestalu i zlostavljanu djecu provodi u suradnji s partnerima A1 Hrvatska i Sveučilištem Algebra Bernays, uz sufinanciranje Europske unije, a sudionici konferencije su predstavnici Centra za socijalnu skrb, policije, odgojno-obrazovni djelatnici i predstavnici institucija koje se bave zaštitom djece i mladih u digitalnom okruženju.
„Danas smo ovdje jer imamo zajedničku odgovornost zaštititi djecu. U vrijeme kada je digitalni svijet sastavni dio njihovih života, naš je zadatak da ga učinimo sigurnim. Naša snaga leži upravo u razmjeni iskustava i spremnosti da slušamo jedni druge, zajednički gradimo sustav koji djecu prepoznaje, osnažuje ih i štiti.
Ponosan sam što je interes za radionicu u Istarskoj županiji premašio naša očekivanja što potvrđuje koliko je tema sigurnosti djece na internetu svima važna“, u ime Centra za nestalu i zlostavljanu djecu poručio je Tomislav Ramljak koji je ujedno zahvalio županu Miletiću na „snažnom znaku podrške ovoj temi jer je suradnja između struke, odgojno-obrazovnih djelatnika, roditelja i donositelja odluka ključna“.
Foto: Istarska županija
U sklopu Konferencije docent Predrag Šuka održao je predavanje Djeca u svijetu Al, liječnica lrena Rojnić Palavra izlagala je na temu Digitalna (ne)sigurnost iz medicinske perspektive, Denis Rukavina na temu Od dokaza do pravde: Forenzički pristup zaštiti djece žrtava kaznenih djela, lvan Čaleta - Iza ekrana: Skriveno nasilje digitalnog doba, Ljiljana Čulić - Prvi ekrani, a u panel raspravi Djeca na meti: Kako spriječiti online predatore i elektroničko nasilje? sudjelovali su Tomislav Ramljak, zatim Zlatan Morić sa Sveučilišta ALGEBRA BERNAYS te Alica Rosić Jakupović i lvana Selak Poljak iz Policijske uprave istarske.
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu (CNZD) organizacija je koja više od 18 godina aktivno radi na zaštiti djece od nasilja, s naglaskom na prevenciju, edukaciju i pružanje podrške djeci, mladima i njihovim obiteljima. Kroz svoje projekte i inicijative, CNZD doprinosi razvoju sustava zaštite djece u Hrvatskoj i regiji.
Svakodnevno skrbe o djeci koja se nalaze u nepovoljnim životnim uvjetima i nastoje podići kvalitetu njihova života. U suradnji sa zajednicom, stručnjacima i nadležnim institucijama rade na prevenciji nestanka djece te pružaju podršku obiteljima u kriznim situacijama.
Centar za sigurniji internet (CSI) preventivni je program koji na nacionalnoj razini vodi spomenuti Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, a čiji je cilj osigurati sigurno i odgovorno korištenje interneta i digitalnih tehnologija. CSI provodi edukacije, razvija alate za zaštitu djece na internetu te upravlja helpline linijom 0800 606 606, putem koje građani mogu prijaviti neprimjeren i ilegalan sadržaj na internetu ili potražiti savjet o digitalnoj sigurnosti.
Domaćin je u ovoj utakmici bio bolji i porazio „Učku“ rezultatom 9:3. Ovim je kolom završeno prvenstvo te je „Učka“ zauzela konačno 6. mjesto u ukupnom poretku.
Riječ je o suvremenom i ambicioznom konceptu koji donosi jedinstveni doživljaj istarske kuhinje s naglaskom na kuhanju na otvorenoj vatri i korištenju vrhunskih lokalnih namirnica.
Sanja Radolović je istaknula kako nije prirodno da se vlakom iz Istre do Zagreba putuje 12 sati, nije prirodno da Kaštijun najviše smrdi pred izbore, nije prirodno da se na smještaj u domu za starije čeka 10 godina, nije prirodno da hitna pomoć nije hitna...
Grad Pula u suradnji sa stambenom zadrugom sudjeluje u stvaranju neprofitnog stambenog fonda, dok sama zadruga preuzima vođenje procesa izgradnje i upravljanja stambenom zgradom, čime se značajno rasterećuju financijski i kadrovski resursi Grada.
Uz brojne uzvanike, svečanosti su se pridružili i članovi te rekreativni vježbači, koji su tijekom godina svojim entuzijazmom doprinosili uspjehu ovog programa.
Programom "Housing first" u Puli su već smjestili 13 osoba u šest stanova, žele to dodatno proširiti, a u svemu je važna i podrška resornog ministarstva.
Grad Pazin i ove godine organizirano slavi Praznik rada, prigodu kojom se prisjeća povijesnih trenutaka radničkog pokreta te odaje priznanje svim radnicima koji svojim svakodnevnim trudom doprinose funkcioniranju društva.
"Cilj nam je bio omogućiti udrugama da kreiraju sadržaje koji će mladima omogućiti razvoj, uključivanje i kvalitetnije provođenje slobodnog vremena. Nadamo se – i vjerujem – da će financirani projekti uistinu doprinijeti aktivnijem uključivanju mladih u društveni život", rekla je Tea Batel.
Grad je za ovaj projekt ostvario potpuni iznos zatraženih bespovratnih sredstava, 31.200 EUR odnosno 50 posto investicije, dok će ostatak troškova pokriti Grad Poreč-Parenzo.