Kupili stan u Puli, još uvijek bez useljenja: "Sanjali smo dom u Istri, a dočekala nas je noćna mora"

Jedan od hrvatskih kupaca iz iste zgrade tvrdi kako Modular nikada nije imao pravu namjeru završiti proces legalizacije: "Godinama su nas obmanjivali".

Iris Foriš
Iris Foriš

29 Travanj 2025 I 06:15

Kupili stan u Puli, još uvijek bez useljenja: "Sanjali smo dom u Istri, a dočekala nas je noćna mora"
Foto: Čitatelj

U našu je redakciju stigla dojava čitatelja o bespravnoj gradnji zgrade na Paganoru u Puli i to Danijela Pavličeka, direktora Modular Stanogradnje.

O istoj je zgradi u ožujku pisao Jutarnji List, navodeći kako je njemački bračni par koji već godinama ljetuje u Istri, odlučio kupiti stan krajem 2022. od 70 kvadrata s dva parkirna mjesta u pulskom predgrađu Paganoru. Međutim, tri godine kasnije, njihov apartman i dalje je nedovršen, a ključeve nisu primili – zgrada još uvijek nema građevinsku dozvolu.

Stan su kupili preko agencije za nekretnine, vjerujući da je sve uredno. "Rekli su nam da je prilika odlična i da treba brzo reagirati. Vjerovali smo da je sve provjereno jer je ugovor ovjerio javni bilježnik", pričaju ogorčeni supružnici. Plaćali su stan u ratama – dosad 85 posto ukupne cijene – a ostatak su odlučili uplatiti tek nakon što zgrada dobije građevinsku dozvolu i omogući upis u zemljišne knjige.

Njihov stan dio je projekta tvrtke Modular stanogradnja, koja je, prema informacijama, izgradila najmanje šest zgrada u Puli bez građevinske dozvole. Iako su zahtjevi za dozvolama predani, procesi su ostali nepotpuni, a stanovi su ostali nedovršeni.

Slučaj koji nije iznimka

Na nepravilnosti u vezi s ovim projektima upozoravalo se još krajem 2023. godine. Unatoč tome, građevinska inspekcija nije reagirala, a kupci su odlučili istupiti u javnost kako bi ispričali svoju priču.

"Tek nakon nekoliko mjeseci saznali smo da zgrada nema dozvolu. Naša je greška što nismo sve sami provjerili, ali vjerovali smo da institucije i agencije to kontroliraju", priznaju Nijemci za Jutarnji. Tijekom čekanja, suočili su se i s drugim problemima – od izbora pločica slabije kvalitete do pritisaka da prodaju stan kako bi izbjegli daljnje komplikacije.

Jedan od hrvatskih kupaca iz iste zgrade tvrdi kako Modular nikada nije imao pravu namjeru završiti proces legalizacije. "Godinama su nas obmanjivali. Morali smo se sami angažirati i preko gradonačelnika Pule i župana Istarske županije ubrzati postupak," kaže anonimni kupac, koji je osobno pratio proces predaje dokumentacije.

Krajem listopada 2024. godine, potrebni dokumenti konačno su predani nadležnima, a kupci sada čekaju izdavanje građevinskih dozvola koje bi trebale riješiti situaciju. Ipak, gorak okus ostaje.

Foto: Čitatelj

Propusti na više razina

Posebno zabrinjava podatak da su neki stanovi već priključeni na struju i vodu, iako nije bilo pravomoćne građevinske dozvole – što je u Hrvatskoj protuzakonito. "Modular je ilegalno spajao instalacije", tvrdi jedan od kupaca.

Modular stanogradnja nije odgovorila na upite novinara, a ranije je njihov direktor Danijel Pavliček kratko komentirao da je krivnja na Gradu Puli zbog spore administracije. Na naš upit rekao je kratko kako zgrada ima građevinsku dozvolu.

Iz gradske uprave Pule pak tvrde kako su postupali po pritužbama te redovito obavještavali građevinsku inspekciju, dok inspektorat priznaje da nadzor na lokaciji Paganor nije proveden, ali će ga uvrstiti u plan kontrole.

Foto: Čitatelj

Pitanje odgovornosti agencija za prodaju nekretnina ostaje otvoreno. Prema riječima Dubravka Ranilovića, predsjednika Udruženja poslovanja nekretninama, zakonski nije zabranjeno posredovati u prodaji nekretnina s pravnim manjkavostima, no profesionalni standardi nalažu da kupci moraju biti jasno upozoreni na rizike.

"Ako je posrednik znao za nepravilnosti, a kupce nije informirao, takvo ponašanje može biti sankcionirano", naglašava Ranilović.

Kupci na Paganoru sada se nadaju skorom završetku agonije, svjesni da su u Hrvatskoj naišli na sustav koji ih, unatoč pravilima, nije zaštitio.