
Majčin dan u kaštelu Morosini Grimani: Sve mame očekuje besplatan ulaz i kreativna radionica izrade vjenčića
Izrađivat će se vjenčići za glavu od suhog cvijeća pod vodstvom Sandre Roce ( @salty.air ).
20:28Prije 23 min07.05.2025
Donosimo intervju s Mateom Škuflićem, magistrom inženjerom sigurnosti i zdravlja na radu te voditeljem Odjela zaštite na radu, zaštite zdravlja i zaštite od požara u Maistri d.d.
Zaštita na radu obuhvaća skup mjera i postupaka kojima se sprječavaju ozljede, profesionalne bolesti i štetni utjecaji na zdravlje radnika. Osiguravanje sigurnih uvjeta rada zakonska je obveza poslodavaca, ali i pravo svakog radnika.
Kontinuirana edukacija, pravilna primjena zaštitne opreme i svijest o rizicima ključni su elementi učinkovite zaštite na radu.
Iako se u posljednjih nekoliko godina sve više govori o važnosti zaštite na radu, podaci govore kako stanje i dalje nije zadovoljavajuće.
Prema riječima Matea Škuflića, stručnjaka za zaštitu na radu iz tvrtke Maistra, prošle godine u Hrvatskoj je zabilježeno 30 smrtnih slučajeva na radu, a svaka takva tragedija je – previše.
"Zaštita na radu nije novo područje, ali svijest i dalje nije na razini na kojoj bi trebala biti. Postoje poslodavci i radnici koji temu shvaćaju ozbiljno, no oni su još uvijek manjina", upozorava Škuflić koji je gostovao u emisiji "Radio ordinacija" na Rovinj FM-u.
Turizam i lažan osjećaj sigurnosti
Iako se turizam općenito smatra niskorizičnom djelatnošću, upravo taj osjećaj sigurnosti često dovodi do opuštanja koje može rezultirati ozbiljnim incidentima. Prema iskustvu iz Maistre, najčešće ozljede u sektoru su porezotine, opekotine i padovi. Ključan izazov, ističe Škuflić, leži u ljudskom faktoru i sezonalnosti radne snage, gdje često nedostaje iskustva i edukacije.
"U turizmu je potreban dodatni oprez jer se podcjenjuju rizici. Važno je razmišljati unaprijed, predviđati najgore moguće scenarije i raditi sve kako bi se oni spriječili", dodaje.
Osim traumatskih ozljeda, važan aspekt zaštite na radu je i zaštita zdravlja – posebno kada je riječ o dugotrajnoj izloženosti štetnim tvarima poput kemikalija. Ipak, u Maistri tvrde kako su u tom pogledu napravljeni veliki iskoraci.
"Već godinama koristimo zamjenske tvari koje ne uzrokuju profesionalna oboljenja, a nismo zabilježili nijedan slučaj profesionalnog oboljenja u našoj tvrtki. Edukacija i pravilna uporaba zaštitne opreme ostaju ključni alati prevencije", pojašnjava Škuflić.
Osobna zaštitna oprema – posljednja linija obrane
Prema Škufliću, osnovna zaštitna oprema poput rukavica, kaciga i naočala ne bi smjela biti prva linija zaštite, već posljednja. Pravi cilj je kroz organizacijske i tehnološke mjere uopće spriječiti izloženost radnika riziku.
"Ako se nešto može riješiti boljom organizacijom rada, zašto odmah ići na zaštitnu opremu? Ona je važna, ali je samo jedna karika u lancu", kaže.
Jednako važno kao i mjere poslodavaca jest i osvještavanje radnika o njihovim pravima i obvezama. Radnik ima pravo odbiti rad ako nije siguran u uvjete, a poslodavac to mora poštovati.
"Radnik je najbliži stvarnom riziku i prvi će ga prepoznati. Važno je da zna da zaštita na radu nije tu da ga sputava, već da ga štiti. I u turizmu postoje specifični izazovi – primjerice, rad na suncu ili visoke temperature, posebno za konobare i radnike u hortikulturi", ističe Škuflić.
Zaključno, Škuflić poručuje da je pred Hrvatskom još puno posla na podizanju opće svijesti o zaštiti na radu.
"Niti jedan sustav neće biti savršen, ali ako svi u njemu razumiju svoju ulogu – i radnici i poslodavci – tada možemo doći do stvarnog napretka i manjeg broja nesreća", zaključuje.
Emil Kliman iz Valture postao je svjetski prvak u disciplini praktičnog lova s kontinentalnim ptičarima.
17:00Prije 3 h07.05.2025
Ministarstvo financija, Porezna uprava provodi projekt Digitalne transformacije Porezne uprave stoga će usluge i servisi biti nedostupni.
16:08Prije 4 h07.05.2025
Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević je naglasila da nasilje u djece ne nastaje ‘preko noći‘ te je stoga važno prepoznati "vrisak i krik djeteta" kojim ono odrasle upozorava da pati i traži pomoć.
15:12Prije 5 h07.05.2025
Za prijavu štete, pomoć volontera, kao i za ostale potrebe (npr. odvlaživači i visokotlačni perači i sl.), možete kontaktirati Općinu Medulin na brojeve: 052 385 676, 091 607 2734 ili 095 198 4685
13:24Prije 7 h07.05.2025
Gradonačelnik je istaknuo kako želi osobno zahvaliti na profesionalnosti, predanosti, humanosti i svemu što žurne službe svakodnevno čine za sigurnost i dobrobit rovinjske zajednice.
12:53Prije 7 h07.05.2025
Dodijeljena sredstva zasigurno će doprinijeti jačanju turističke ponude, poticanju turizma, turističkom rastu i promociji destinacije.
11:43Prije 9 h07.05.2025
Od proslave Praznika rada, prve Ribarske fešte i biciklijade Limes Bike & Family Tour, do edukativnih radionica u interpretacijskom centru MoreMore i početka Vrsaranskih goložeca – svatko je mogao pronaći nešto za sebe.
08:55Prije 11 h07.05.2025
Nabaviti svježe, domaće i kvalitetno možete od 18 do 20 sati, a u slučaju kiše tržnica će biti kod glavnog ulaza u školu, pod nadstrešnicom.
08:26Prije 12 h07.05.2025