SIGURNA ULICA - SPAŠEN ŽIVOT Globalni je tjedan sigurnosti cestovnog prometa!

Samo zajedničkim naporima, kroz odgovornu politiku i svakodnevne odluke građana, moguće je stvoriti prometni sustav koji poštuje i štiti sve njegove sudionike, osobito one najranjivije.

Ena Piglić
Ena Piglić I HZJZ

13 Svibanj 2025 I 19:15

SIGURNA ULICA - SPAŠEN ŽIVOT Globalni je tjedan sigurnosti cestovnog prometa!
Pexsels

Do 18. svibnja diljem svijeta obilježava se osmi Globalni tjedan sigurnosti cestovnog prometa, međunarodna inicijativa pod pokroviteljstvom Ujedinjenih naroda i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Ovogodišnji tjedan odvija se pod poznatim sloganom „Ulice za život“ (engl. Streets for life), s jasnom porukom: „Učinimo hodanje i vožnju biciklom sigurnim“ (engl. Make walking and cycling safe).

Cilj kampanje je potaknuti vlade, lokalne zajednice i građane na konkretne mjere koje će omogućiti sigurnije i održivije prometovanje, osobito za pješake i bicikliste.

Crne brojke u Hrvatskoj i svijetu

Prometne nesreće i dalje su jedan od najsmrtonosnijih globalnih problema – svake godine u svijetu od posljedica prometnih nesreća pogine gotovo 1,2 milijuna ljudi, dok se ozlijedi više od 50 milijuna.

Posebno je zabrinjavajuća činjenica da su prometne nesreće glavni uzrok smrti među mladima u dobi od 5 do 29 godina.

U Hrvatskoj je stanje jednako alarmantno. Tijekom posljednjih deset godina na hrvatskim cestama prosječno se dogodilo više od 32 tisuće prometnih nesreća godišnje, a prosječno je stradalo gotovo 14 tisuća ljudi. Najugroženiji su upravo najranjiviji sudionici u prometu – djeca, mladi, pješaci, biciklisti, motociklisti i mopedisti.

Nacionalni napori za sigurnije ceste

Unatoč ozbiljnosti problema, u Hrvatskoj je posljednjih godina zabilježen pad broja smrtno stradalih i teško ozlijeđenih u prometu. To je u velikoj mjeri rezultat provedbe Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa, koji se primjenjuje još od 1994. godine.

Trenutno je na snazi Šesti nacionalni plan sigurnosti cestovnog prometa za razdoblje 2021.–2030., koji je Vlada Republike Hrvatske usvojila s ciljem smanjenja broja poginulih u prometnim nesrećama za 50 % do 2030. godine.

Plan uključuje niz mjera koje potiču sigurniju infrastrukturu, strožu kontrolu prometa te obrazovne i preventivne kampanje, osobito za mlade i ranjive skupine.

Hodanje i bicikliranje – ključ zdravlja i održivosti

Globalna kampanja ne fokusira se samo na sigurnost, već i na promicanje zdravijih i održivijih oblika prijevoza. Hodanje i vožnja biciklom dokazano poboljšavaju zdravlje, smanjuju emisije stakleničkih plinova, rasterećuju promet te pridonose kvalitetnijem životu u gradovima.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, svakodnevno hodanje od 30 minuta ili vožnja biciklom od 20 minuta može smanjiti ukupni rizik smrtnosti za najmanje 10 %, a redovita aktivnost poput bicikliranja povezana je s 30 % manjim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2 te znatno manjom smrtnošću povezanoj s karcinomima.