Novouređeni prostor u vlasništvu Grada Umaga namijenjen je mladim sugrađanima, odnosno udrugama mladih, a za cilj ima pružanje potpore mladima u njihovim aktivnostima koje potiču kreativnost, u njihovim edukacijama, socijalizaciji te stvaranju boljih uvjeta za provođenje brojnih projekata.
IstraIN
13 Svibanj 2025 I 13:56
Foto: Grad Umag
U smjeru ulaganja u mlade, poticanja njihovog rada i podrške njihovom stvaralaštvu, Grad Umag je tijekom svibnja realizirao projekt uređenja prostora „Centar za mlade Umag“ koji će djelovati u samom centru grada.
Novouređeni prostor u vlasništvu Grada Umaga namijenjen je mladim sugrađanima, odnosno udrugama mladih, a za cilj ima pružanje potpore mladima u njihovim aktivnostima koje potiču kreativnost, u njihovim edukacijama, socijalizaciji te stvaranju boljih uvjeta za provođenje brojnih projekata.
„Centar za mlade Umag“ 13. je svibnja 2025. godine posjetio gradonačelnik Vili Bassanese koji nije krio zadovoljstvo:
„Ovaj projekt se razvija već neko vrijeme, a u dogovorima i savjetovanjima upravo s našim sugrađanima mlađih generacija. Jako sam ponosan što smo i našim mladim sugrađanima omogućili korištenje prostora u kojima će moći razvijati svoje projekte i ideje te provoditi brojne aktivnosti iz programa njihova rada. Ovaj projekt samo je jedan vid podrške i pomoći koje Grad Umag pruža mladima.
Prije svega, gradimo već četvrtu POS zgradu, a peta je u tijeku. Po ukupnom broju POS stanova vodeći smo u Istri, a osnovni nam je cilj poticajnim mjerama pružati podršku najmlađima i olakšati im realizaciju svojeg stambenog pitanja.
Foto: Grad Umag
Mladim obiteljima pružamo podršku i putem usluge besplatnih vrtića, uz najviše standarde boravka u njima. Studenti svake godine dobivaju stipendije, a za studente koji studiraju za deficitarna zanimanja, Grad Umag daje rekordnu stipendiju od 5.000,00 eur godišnje.
Ukoliko pridodamo podršku koju Grad daje s raznih aspekata svojim sportskim udrugama, koje broje na stotine i stotine djece i mladih, tad možemo reći kako otvorenjem Centra za mlade Umag zaokružujemo jednu širu priču posvećenu upravo kvaliteti života umaške mlade populacije.“
„Centar za mlade Umag“ osmišljen je i kao mjesto susretanja mladih, mjesto razvijanja ambicija, razmjene iskustava i ideja, kao i zajedničkih realizacija projekata od velike važnosti za mlađe generacije. Prioritetna područja djelovanja u Centru su mladi i podrška mladima kroz kulturu, kulturne i umjetničke prakse, obrazovanje, izvannastavne aktivnosti, održivi razvoj, volonterstvo, programi zaštite prirode, ekologija te mnoga druga.
Smotra maslinovog ulja Istočne Istre u Svetoj Katarini još jednom potvrđuje da mali istarski kraj može ponuditi vrhunske proizvode, ali i nezaboravnu atmosferu – onu koja čuva tradiciju, okuplja zajednicu i slavi najbolje iz istarskog maslinarstva i vinogradarstva.
Grad Novigrad nastavlja razvijati inkluzivni turizam kroz projekt ADRINCLUSIVE: U Zajednici Talijana Novigrad održan je specijalizirani trening za djelatnike u turizmu i socijalnoj skrbi o komunikaciji s osobama s demencijom i Alzheimerovom bolešću.
Na predavanju će biti riječi o suvremenim tendencijama i kontrastima između brze (fast) i spore (slow) mode, s naglaskom na društvene, ekološke i estetske posljedice koje te prakse imaju na suvremenu modnu industriju i kulturu odijevanja.
Povjerenik Europske komisije za trgovinu Maroš Šefčovič predložio je ministrima da se izuzeće od plaćanja carine „de minimis“, koje sada vrijedi za proizvode kupljene na internetu do 150 eura, ukine već u prvom kvartalu 2026., dvije godine ranije od prvog plana.
Naši mladi na vrhu su ljestvice po pitanju pušenja, pri vrhu smo i po pitanju konzumacije alkohola, a kada govorimo o ovisničkom ponašanju došlo je do promjene na način da su djevojke te koje dominiraju u odnosu na dječake.
Godinama derutan i označen kao opasan, autobusni kolodvor u Rovinju napokon se počeo sanirati – reakcija je stigla ubrzo nakon što je Grad vlasniku uputio požurnicu.
U prvih deset mjeseci 2025. na rovinjskom području evidentirano je 55 prekršaja vozača mopeda i motocikla, što je smanjenje za 17% u odnosu isto razdoblje 2024. godine, a istovremeno je evidentirano 443 prekršaja vozača osobnih prijevoznih sredstava, povećanje za 173% u odnosu isto razdoblje lani.
Proslava blagdana Svetog Maura, zaštitnika Poreča i Porečke biskupije, ove će se godine od 15. do 23. studenoga 2025. spojiti bogat vjerski program u Eufrazijevoj bazilici i na gradskim ulicama s nizom kulturnih, gastronomskih i zabavnih događanja na nekoliko lokacija.
Povodom Dana urbanog šumarstva, Pula Herculanea je u suradnji s Gradom Pula zasadila osam novih stabala te u Titovom parku postavila dvojezičnu informativnu ploču koja građanima približava ekološke koristi dviju soliternih javorolisnih platana posađenih sredinom prošlog stoljeća.
Mještani Pomera, Vinkurana, Banjola i Medulina više ne žele još jedno ljeto u smradu kojega, tvrde, godinama udišu zbog rada centra Kaštijun. Ove godine, poručuju, više neće čekati, jer kako su kazali “Seljačka buna je krenula.”
U Poreču će predstaviti šest slijedova koji povezuju okuse mora i planina, Italije i Hrvatske, tradiciju i suvremene tehnike, a kroz reinterpretacije klasika provlači se i nit inspirirana Parenzanom, starom željezničkom prugom koja je nekoć povezivala Poreč i Trst.