Streljački klub Rovinj je samostalna športska i nestranačka udruga, dragovoljno udruženih građana, osnovana 1971. godine, a prvi put je registrirana 26.12.1986. godine radi rekreacije, streljačke obuke, sudjelovanja u streljačkim športskim natjecanjima i upravljanju streljanom.
Po uputi Streljačkog Saveza Hrvatske od 15. srpnja 1948. godine i uvidom u zapisnik sa osnivačke skupštine od 13. svibnja 1950. godine osnovana je Streljačka Družina Rovinj na čelu s prvim predsjednikom Stefanom Paljaga.
Nastavno na taj događaj 1971. Družina mijenja naziv u Društvo, time nastaje Streljačko Društvo Rovinj.
Kao spomen na dan osnivačke skupštine Dan Kluba slavi se 13. svibnja svake godine.
FB/ Streljački klub Rovinj
Važno postignuće za klub i Grad Rovinj dogodilo se prošle godine kada je svečano otvoreno civilno strelište Turnina.
''Osim trenera i strijelaca, za rad naše udruge uvijek su zaslužni i Grad Rovinj, sportska zajednica Valbruna Sport, koji već godinama sufinanciraju naše aktivnosti i čine mogućim da naši sportaši imaju gdje trenirati i uživati u svom sportu.
Tako je Grad Rovinj putem svojeg poduzeća Valbruna Sport 2019. godine započeo projekt rekonstrukcije i dogradnje bivše streljane Turnina u moderno civilno strelište koje udovoljava sportskim kriterijima današnjice.
Ovim povodom želimo se javno zahvaliti čelnim ljudima spomenutih organizacija za taj projekt i potporu koju nam pružaju u radu kluba.
Civilno strelište Turnina ima 35 streljačkih mjesta koja se planiraju operirati.
FB/ Streljački klub Rovinj
U svom strelištu moguće je premještati mete za elektronsko očitavanje pogotka s prikazom na ekranu, na displeju, a sve se proteže na 10.000 m².
U sklopu civilnog strelišta postoje svi potrebni sadržaji poput oružarnice, skladišta streljiva, svlačionice, ureda, klupske prostorije, WC-a, skladišta i mini radionice za potrebe održavanja i daljnjeg razvoja.
Civilnim strelištima upravlja Streljački klub Rovinj, koji ima rješenja Ministarstva unutarnjih poslova za upotrebu kalibra 22 LR i 32 Smith & Wesson'', prisjetio se Popović.
FB/ Streljački klub Rovinj
Povodom dana kluba, za vikend se priprema i turnir, a predsjednik Streljačkog kluba, Moris Popović otkrio je što nas sve očekuje.
''Sportski vikend u našem gradu počinje turnirom u streljaštvu zračnim oružjem koji će se održati u petak na zračnoj streljani u Istarskoj 13.
Taj je rezerviran za djelatnike MUP-a koji provode sportske igre u Rovinju.
Zatim se u subotu ujutro nastavlja turnirom djelatnika HEPA-e u disciplini zračne puške, a završava otvorenim turnirom u streljaštvu povodom dana kluba kojeg obilježavamo svake godine 13. svibnja.
Otvoreni turnir povodom dana kluba održat će se u subotu, 17.5., na civilnom strelištu Turnina, Šistak 3A, od 10 do 12 sati u disciplinama pištolja i puške malog kalibra.
Bit će to prilika za druženje i uživanje u onome što su naši članovi najviše voljeli i što najviše vole, tako da pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže na ovom događaju i provedu subotnje jutro s nama'', poručio je Popović.
Za sve građane koji ne upravljaju automobilom ili nemaju drugog načina da odu na poslijepodnevno kupanje na omiljene im rabačke plaže, Grad Labin je osigurao sufinanciranje dodatnih polazaka autoprijevoznika Arriva.
Prva ekološka akcija zakazana je za 28. lipnja 2025. u Limskom zaljevu, a akcija će trajati od 9 do 11 sati te se očekuje sudjelovanje više od 20 ronioca iz različitih ronilačkih klubova.
Bjesnoća je virusna zarazna bolest, opasna zoonoza od koje obolijevaju domaće i divlje životinje te ljudi. U svjetskim razmjerima predstavlja jednu od najznačajnijih zoonoza s preko 55 000 slučajeva u ljudi godišnje.
Tijekom NOB-a Pula je dala 700 žrtava koje su izgubile svoje živote u borbi protiv okupatora, a više od 3000 sugrađana borilo se u partizanskim jedinicama.
Gradonačelnik Orlić istaknuo je da se obilježavajući 84-godišnjicu osnutka prvog partizanskog odreda u šumi Brezovica kod Siska mora reći da su vrijednosti antifašizma utkane u temelje moderne i suverene Republike Hrvatske.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković uputio je čestitku povodom Dana antifašističke borbe, naglasivši važnost očuvanja temeljnih društvenih vrijednosti, posebno u vremenu složenih globalnih izazova.
Hrvatska je imala najbrojniji antifašistički pokret u okupiranoj Europi, dok je Istra antifašistički otpor započela još 1919. godine, kao odgovor na talijansku represiju i ukidanje nacionalnog identiteta.
Slavi se Dan antifašističke borbe i to u znak sjećanja na 22. lipnja 1941. kada je u šumi Brezovica kod Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, ujedno i prva antihitlerovska postrojba u tadašnjoj okupiranoj Hrvatskoj i Jugoslaviji.