SVE VIŠE ROMOBILA NA CESTAMA: Policija podsjeća vozače da poštuju prometna pravila!

Ena Piglić
Ena Piglić

28 Svibanj 2025 I 07:20

SVE VIŠE ROMOBILA NA CESTAMA: Policija podsjeća vozače da poštuju prometna pravila!
Foto: PU istarska

S porastom temperatura i dolaskom ljepšeg vremena, sve više građana, ali i turista, odlučuje se za korištenje električnih romobila kao praktičnog prijevoznog sredstva.

No, uz povećani broj romobila na cestama, dolazi i do većeg broja prekršaja i nesreća.

Policija stoga provodi i preventivne i represivne aktivnosti s ciljem sprječavanja stradavanja vozača romobila i poziva sve korisnike na poštivanje prometnih propisa.

Ne mogu svi romobili na cestu

Važno je napomenuti da ne mogu svi električni romobili sudjelovati u prometu. Na hrvatskim cestama dopušteni su samo oni romobili bez sjedećeg mjesta, čiji motor ima obujam manji od 25 cm³, odnosno čija snaga ne prelazi 0,6 kW, i koji na ravnoj cesti ne mogu postići brzinu veću od 25 km/h.

Korištenje snažnijih i bržih modela zabranjeno je, a vozačima prijeti novčana kazna od 130 eura.

Roditelji i svi oni koji planiraju kupiti električni romobil pozivaju se da prije kupnje provjere tehničke specifikacije uređaja.

Posebno je važno istaknuti da električnim romobilima ne smiju upravljati osobe mlađe od 14 godina.

Kaciga je obavezna!

Iako se često zanemaruje, nošenje zaštitne kacige obvezno je za sve vozače električnih romobila, bez obzira na njihovu dob.

Policija podsjeća kako je na području Policijske uprave istarske zabilježeno nekoliko nesreća u kojima su vozači zadobili teške ozljede glave jer nisu nosili kacigu.

Kuda smiju voziti romobili?

Vozači romobila obvezni su se kretati biciklističkom stazom, ako ona postoji. U protivnom, dužni su koristiti nogostup ili pješačke zone, uz maksimalan oprez prema pješacima.

Prilikom vožnje u blizini pješaka, brzinu treba prilagoditi i najaviti dolazak zvučnim signalom – zvono ili sirena moraju biti ugrađeni na romobilu.

Pravilna i odgovorna vožnja

Zakon jasno propisuje da se na romobilu ne smije prevoziti druga osoba.

Također, vožnja pod utjecajem alkohola (više od 0,5 promila), droga ili lijekova koji utječu na sposobnost upravljanja, strogo je zabranjena.

Vozači ne smiju skidati obje ruke s upravljača, pridržavati se za druga vozila, niti vući predmete koji ometaju vožnju.

Za vidljivost noću i u uvjetima smanjene vidljivosti obavezno je imati bijelo svjetlo sprijeda i crveno straga, a vozači moraju biti označeni reflektirajućim prslukom ili drugom vidljivom oznakom.

Romobil se ne smije ostavljati na površinama predviđenima za kretanje vozila i pješaka, već isključivo na za to predviđenim mjestima.

Policija pojačava nadzor

U cilju povećanja sigurnosti svih sudionika u prometu, posebice ranjivih skupina poput vozača romobila, policija nastavlja s redovitim nadzorom poštivanja prometnih propisa.

Osim represivnih aktivnosti, policija provodi i brojne preventivne akcije usmjerene na edukaciju građana, a posebno mladih, o sigurnoj vožnji električnim romobilima.

„Poštivanjem prometnih pravila, vozači romobila ne štite samo sebe, već i ostale sudionike u prometu. Pozivamo sve na odgovorno ponašanje kako bi nam prometne površine bile sigurnije za sve“, poručuju iz Policijske uprave istarske.