Pogledajte kako izgleda Odjel za dječju rehabilitaciju u Rovinju
Sufinanciranje Istarske županije iznosi 61 %, dok preostali dio snose istarski gradovi i općine. Dodatno, Istarska županija osigurala je milijun eura izvornih sredstava za uređenje podrumskih prostorija i završetak radova.
IstraIN
1 Srpanj 2025 I 09:20
Foto: Istarska županija
U Rovinju je jučer održano svečano obilježavanje završetka radova na adaptaciji i opremanju novog Odjela za dječju rehabilitaciju pri Specijalnoj bolnici za ortopediju i rehabilitaciju „Martin Horvat" Rovinj-Rovigno, što predstavlja još jedan korak vraćanja Ustanove svojim korijenima.
O njenoj iznimnoj važnosti u prilog govori činjenica da je samo u 2024. godini u Bolnici izvršeno gotovo 9.000 usluga u raznim oblicima pregleda/praćenja ili terapija djece. Vrijednost investicije iznosi 4,3 milijuna eura, odnosno s planiranim kamatama 5.067.205,00 eura.
Ovaj događaj od povijesnog je značaja za sve građane Republike Hrvatske, a posebice za građane Istarske županije, kao i za samu Specijalnu bolnicu za ortopediju i rehabilitaciju „Martin Horvat" Rovinj-Rovigno.
Uskoro je gotov Odjel koji je svojevrsni presedan!
06:15Prije 124 d27.02.2025
Sufinanciranje Istarske županije iznosi 61 %, dok preostali dio snose istarski gradovi i općine. Dodatno, Istarska županija osigurala je milijun eura izvornih sredstava za uređenje podrumskih prostorija i završetak radova.
Projekt je to na koji je istarski župan Boris Miletić, kako je rekao, najponosniji jer je još jedan sjajan primjer istarskog zajedništva i suradnje.
„Bez vas djelatnika koji ste izabrali jednu plemenitu profesiju – pomagati ljudima kojima je to najpotrebnije – to bi bila samo lijepa zgrada i ovo ne bi bila uspješna priča. Osjećam veliko zadovoljstvo i ponos jer ste svi vi – načelnici, gradonačelnici u bivšem sazivu – prihvatili moju inicijativu da zajednički prionemo uređenju Dječjeg odjela u Rovinju.
Bivši ravnatelj Bolnice Marinko Rade je bio tih, ali uporan, možda skroman, ali je vrlo dobro znao što treba učiniti. Mislim da kad su stvari jasne, onda ne treba previše nagovaranja. U politici sam već jako dugo vremena i uvijek govorim da politika treba slušati struku. Mi smo poslušali struku i omogućili našoj djeci i njihovim roditeljima da više ne moraju odlaziti u druge centre poput Rijeke ili Zagreba, kojima zahvaljujem na suradnji.
I to je glavna poruka – politika sluša struku i vjerujem da ćemo tako ići dalje. Kad su veliki projekti u pitanju, kada imamo istarsko zajedništvo, onda je samo nebo granica“, naglasio je jučer župan Miletić.
Foto: IstraIN
Ministrica zdravstva Republike Hrvatske Irena Hrstić istaknula je kako nije baš uobičajeno da ministrica otvara jedan Odjel.
„Ono što Specijalna bolnica kroz polikliničku djelatnost nudi je sveobuhvatni pristup liječenju djeci s neurorazvojnim teškoćama, a kroz multidisciplinarni pristup stavila bih naglasak na sveobuhvatnost. Riječ je o djeci od najranije dobi do 18. godine i upravo je to dodatna vrijednost ovog projekta. Ovo nije samo Odjel, nego cjelokupni pristup liječenju i rehabilitaciji djece.
Također, tu je i važnost pedijatrije – stalno govorimo kako nam je pedijatrija slaba točka, no ovo može biti dobar temelj jer se obuhvaćaju sve djelatnosti pedijatrije. Iskreno čestitam ravnateljici i svim djelatnicima, očito je kako svi djelatnici dišu kao jedno. Nastavite tako raditi. Drage volje ćemo vam nastaviti pomagati“, poručila je ministrica zdravstva Irena Hrstić.
„Projekt adaptacije i opremanja novog odjela za dječju rehabilitaciju u našoj bolnici je, nakon otvaranja Dnevne bolnice jednodnevne kirurgije, još jedan korak vraćanja ustanove svojim korijenima. Kao što znamo, Specijalna bolnica je osnovana u razdoblju od 1886. do 1888. godine upravo kao lječilište za djecu.
Bolnica zapošljava interdisciplinarni tim i sav potreban kadar osigurava adekvatnu skrb. Upravo su sve veće potrebe za pružanjem ovakve zdravstvene skrbi našim najmlađim pacijentima bile ključne za pokretanje inicijative donedavnog ravnatelja bolnice Marinka Rade za adaptaciju upravne zgrade i njenu prenamjenu u Odjel za dječju rehabilitaciju.
Naime, on je uz pomoć tadašnjeg gradonačelnika Marka Paliage, iznio ideju županu Miletiću, a na čiju su inicijativu povezani jedinstvenim zajedničkim interesom svi tadašnji gradski i općinski čelnici Istarske županije i potpisali Pismo namjere, na čemu se svima najiskrenije zahvaljujem,“ rekla je ravnateljica Specijalne bolnice „Martin Horvat“ Barbara Peruško.
„Ovo je priča o suradnji i ljudima koji su odlučili napraviti nešto dobro za svoju zajednicu, nešto što će trajati. Ništa vrijedno u životu ne napravimo sami – u Istri je to bio zajednički pothvat, spoj znanja, inspiracije i neuništive upornosti. Prvenstveno zahvaljujem Udruzi roditelja djece s teškoćama u razvoju „Hoću – Mogu“ iz Pazina, jer su upravo oni ukazali na problem za koji mnogi nisu ni znali da postoji.
Pokazali su nam koliko je važno poslušati struku i glas onih koji žive probleme svakoga dana. Zahvaljujem i svima koji su vjerovali da vrijedi ulagati u pomoć drugima – županu Miletiću, gradonačelnicima, načelnicima i svim ljudima dobre volje koji su stavili zajednički interes ispred svega. Neka ovaj prostor bude naša zajednička „čarolija“ koja će i u budućnosti nositi glasove onih koji su ga stvarali i podsjećati nas da zajedno možemo najviše.“, kazao je bivši ravnatelj Marinko Rade.
Dražen Jurković, direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu RH, zahvalio se i čestitao svima na velikom trenutku za Istarsku županiju.
„Prvi put kada sam ovdje došao, prije 30-tak godina bio sam odmah zadivljen pozicijom ove bolnice, malim poluotokom okruženim morem u srcu Istre, pored Rovinja, to je zaista biser, i turistički i urbanistički. Ono što me posebno raduje je to da se ovdje stalno događa napredak i kontinuirani rast zdravstvenog sustava. Prvi put kad sam bio, otvarali smo terapijsku plažu, zatim smo imali jedan kongres, onda smo otvorili Kirurgiju i evo danas otvaramo ovaj Odjel za dječju rehabilitaciju, jedna sjajna priča koja se ovdje događa“, istaknuo je Jurković.
Foto: IstraIN
Gradonačelnik Rovinja Emil Nimčević istaknuo je da današnjim otvaranjem svjedočimo ostvarenju vizije započete 2020. godine na inicijativu roditelja djece s neurorazvojnim poteškoćama. Zahvalio je Istarskoj županiji, posebno županu Miletiću i svim suradnicima, gradonačelnicima i načelnicima na zajedništvu.
Prisjetimo se, Specijalna bolnica za ortopediju i rehabilitaciju „Martin Horvat“ Rovinj-Rovigno, kao Bolnica paviljonskog tipa, osnovana je u razdoblju od 1886. do 1888. kao klimatsko morsko lječilište primarno s ciljem liječenja i rehabilitacije djece oboljele od skrofuloze i rahitisa. U početcima svoje povijesti liječila su se djeca iz Austro-Ugarske, zatim iz Njemačke, Rusije i drugih zemalja iz okruženja.
Od 1892., radi potreba liječenja, njezina se djelatnost proširuje i na područje ortopedije. Od 1954. postaje Bolnica za liječenje koštano-zglobne tuberkuloze, a od 1971., radi potreba daljnjeg liječenja, postaje Bolnica za ortopedsku kirurgiju i rehabilitaciju.
Karte se izrađuju ili produljuju na blagajni Pulaprometa (radnim danima od 7:00 do 19:30), a potrebna je donijeti osobnu iskaznicu i odgovarajuću dokumentaciju. Jednokratna naknada za izradu kartice iznosi 4,70 €.
"Umag je naše čudo na moru jer njegov SDP-ov gradonačelnik Vili Bassanese promiče ne samo turizam kao i sve njegove kolege na Jadranu već i industriju u svom zaleđu gdje je smještena druga najjača kemijska industrija u Hrvatskoj, odmah iza daleko većeg Zagreba"
U ime Grada Rovinja-Rovigno učenicima su čestitali te im se uvodno obratili gradonačelnik Emil Nimčević i njegova zamjenica Gianfranca Šuran koji su ovim putem pohvalili i mentore koji ih svakodnevno prate.
Cilj zakona je bolja zaštita potrošača, no istovremeno uvodi stroža pravila za banke i kreditne institucije, što znači i strože uvjete za sve koji planiraju zaduživanje.
Ovim projektom vrijednosti 4.212.354,39 eura, od kojih bespovratna EU sredstva iznose 3.383.996,60 eura, energetski će se obnoviti zgrada Društvenog centra Karlo Rojc što će rezultirati smanjenjem potrošnje energije, smanjenjem troškova za grijanje te poboljšanjem uvjeta u zgradi za sve korisnike.
U Hrvatskoj trenutno živi više od 1,23 milijuna umirovljenika, a njih 36.106 već koristi zakonsku mogućnost rada do polovice radnog vremena uz zadržavanje pune mirovine.
„Ono što Specijalna bolnica nudi kroz svoj novi odjel i polikliničku djelatnost jest upravo sveobuhvatan i multidisciplinaran pristup djeci, od najranije dobi do 18. godine. To je dodana vrijednost ovog projekta“, rekla je Hrstić.
Predstavu je organizirala Općina Medulin povodom proslave svog 32. rođendana i možemo slobodno reći da je to bio pravi „poklon“, jer dobra zabava nam je svima potrebna!
Prema podacima Hrvatskog Crvenog križa, trenutačno je aktivno oko 400 spasilaca, iako bi ih, kako navode, trebalo biti barem 600 kako bi se mogla osigurati potpuna sigurnost kupača na svim uređenim lokacijama.
Gosti su stigli u ponedjeljak poslijepodne, a dočekali su ih medulinski umirovljenici uz domaće kolače, piće dobrodošlice i lipu besidu, jednostavno, srdačno i opušteno, kako to kod nas i priliči.
Kako navodi DHMZ, u Istarskoj županiji očekuju se ekstremno visoke temperature pa će tako danas i sutra u Istri temperature rasti i do 34 stupnjeva Celzijevih.