Građani Hrvatske od danas će teže dolaziti do stambenih i gotovinskih kredita, jer je na snagu stupio novi Zakon o potrošačkom kreditiranju.
Cilj zakona je bolja zaštita potrošača, no istovremeno uvodi stroža pravila za banke i kreditne institucije, što znači i strože uvjete za sve koji planiraju zaduživanje.
Najveća novost je ukidanje tzv. varijabilnih kamatnih stopa koje su se mijenjale ovisno o kretanju referentnih kamatnjaka na tržištu. Umjesto toga, uvodi se obveza korištenja isključivo fiksnih kamatnih stopa za nove potrošačke kredite, uključujući i stambene.
Time se potrošače želi zaštititi od iznenadnih rasta rata kredita uslijed promjena na financijskom tržištu.
Osim toga, zakon zabranjuje dodatne naknade koje su banke do sada često naplaćivale, poput naknade za obradu kredita ili naknade za prijevremenu otplatu, a sve kako bi ukupni trošak kredita bio što predvidljiviji.
Banke i kreditne institucije od sada su dužne potrošačima dati jasnije i transparentnije informacije o uvjetima kredita, a potrošači imaju pravo na besplatno savjetovanje prije donošenja konačne odluke.
Iako je cilj zakona zaštita građana, stručnjaci upozoravaju da bi stroži uvjeti mogli smanjiti broj odobrenih kredita, posebice mladima i onima s nižim primanjima, koji su i do sada teže dolazili do financiranja.
Kako će se sve promjene u praksi odraziti na tržište kredita, tek će se vidjeti u narednim mjesecima.