Inspekcije na udaru turističke sezone: Rad na crno, nehigijenski uvjeti i neispravna oprema otkriveni u 60% slučajeva
U razdoblju od 12. svibnja do 29. lipnja, inspektori Državnog inspektorata obavili su ukupno 3.260 nadzora u sklopu koordiniranih aktivnosti tijekom turističke predsezone i sezone, pri čemu su obuhvatili 859 objekata diljem Hrvatske. Više od 60 posto nadzora otkrilo je nepravilnosti.
U razdoblju od 12. svibnja do 29. lipnja, inspektori Državnog inspektorata obavili su ukupno 3.260 nadzora u sklopu koordiniranih aktivnosti tijekom turističke predsezone i sezone, pri čemu su obuhvatili 859 objekata diljem Hrvatske. Više od 60 posto nadzora otkrilo je nepravilnosti.
U sklopu koordiniranih inspekcijskih nadzora sudjelovale su turistička, sanitarna, tržišna, poljoprivredna, fitosanitarna, veterinarska, građevinska inspekcija, inspekcija rada (u području radnih odnosa i zaštite na radu), vodopravna inspekcija, inspekcija zaštite prirode i okoliša, rudarska inspekcija te inspekcija opreme pod tlakom.
„Uz temeljitu pripremu, analizu prošlogodišnjih rezultata i procjenu rizika, nadzorne aktivnosti na obali započeli smo početkom svibnja. Kao i prethodnih godina, inspekcijski nadzori tijekom predsezone i sezone provode se koordinirano, u suradnji četiri ili više nadležnih inspekcija.
Cilj je doprinijeti uspješnoj realizaciji turističke sezone kroz suzbijanje nelegalnog rada, zaštitu radnika i njihovih prava te kontrolu sigurnosti hrane.
Za utvrđene nepravilnosti koje predstavljaju jasno kršenje zakonskih propisa, nužno je primijeniti zakon i poduzeti odgovarajuće mjere. Istovremeno, za nepravilnosti za koje zakon predviđa mogućnost ispravka, ostavlja se rok za njihovo otklanjanje.
Uspjeh turističke sezone treba se temeljiti na poštivanju prava, odgovornom poslovanju i pružanju usluga visoke kvalitete”, rekao je glavni državni inspektor dr. sc. Andrija Mikulić.
Foto: IstrIN
Od ukupno 3.260 obavljenih nadzora, u 1.292 slučaja (39,63 %) nisu utvrđene povrede propisa, dok je u 1.968 nadzora (60,37 %) utvrđeno ukupno 3.626 različitih povreda propisa.
U 878 slučajeva (24,21 %) gdje su utvrđene povrede, primijenjeno je načelo oportuniteta, što znači da su inspektori omogućili ispravak nepravilnosti u zadanom roku.
U ostalim slučajevima podneseno je 71 optužni prijedlog za pokretanje prekršajnih postupaka, doneseno 259 prekršajnih naloga, a u 29 slučajeva prekršajnim nalogom oduzeta je protupravno stečena imovinska korist. Na licu mjesta naplaćene su i 1.353 kazne.
Turistički, sanitarni i inspektori rada otkrili niz propusta
Turistički inspektori najčešće su utvrdili neispunjavanje propisanih minimalnih uvjeta u pogledu uređenja i opreme objekata.
Sanitarna inspekcija evidentirala je brojne propuste poput rada djelatnika bez položenog tečaja zdravstvenog odgoja, neprovođenja interne kontrole mikrobiološke čistoće, neprovođenja HACCP sustava, nehigijenskih uvjeta pripreme hrane te nedostatka interne sljedivosti hrane životinjskog podrijetla.
Inspekcija rada u području radnih odnosa zabilježila je slučajeve neprijavljenih radnika, nezakonitog rada državljana trećih zemalja te nevođenja evidencije o radnom vremenu.
U području zaštite na radu, inspektori su izdavali mjere za udaljavanje radnika bez dokaza o osposobljenosti, zabranu korištenja neispravnih sredstava rada i osobne zaštitne opreme, kao i zbog neprovođenja praktičnih vježbi evakuacije i spašavanja.
U sklopu jubilarnog, desetog izdanja Međunarodnog festivala književnosti Bookstan koji se u Sarajevu održao od 2. do 5. srpnja 2025., pulski Sa(n)jam knjige u Istri predstavio se svojim popularnim formatom “Doručak s autorom”.
Kako ne bi dalje ugrožavala sigurnost prometa, policijski službenici uhitili su vozačicu te su joj privremeno oduzeli automobil, s obzirom na to da je već nekoliko puta pravomoćno kažnjavana zbog prometnih prekršaja.
Paus je ukazao na nepravedan položaj istarskih umirovljenika koji zbog nepostojanja izravne željezničke veze s ostatkom Hrvatske ne mogu koristiti pravo na besplatan željeznički prijevoz za sve građane starije od 65 godina, uveden početkom prošle godine.
Uz gimnazije, među najtraženijim su i strukovni programi, prvenstveno ekonomski, turistički i medicinski, dok se mjesto više tražilo i u obrtničkim zanimanjima.
Iz Ministarstva zdravstva ističu kako ova mjera pridonosi boljoj dostupnosti i učinkovitosti zdravstvene zaštite za domaće i strane goste, a već do početka srpnja zabilježeno je više od 1.100 posjeta turističkih pacijenata. Najveći broj posjeta zabilježen je u Puli, Poreču i Umagu.
Hrvatska obala i ove je godine tražena destinacija među brojnim turistima koji stižu iz čitavog svijeta. U prvoj polovici godine bilježimo odlične turističke pokazatelje, a ponovno najbolje brojke ima Istra.
Svi polaznici su se odzvali s puno entuzijazma i pozitivne energije, istaknuvši važnost kontinuiranog usavršavanja te stjecanja novih znanja i vještina.
U naselju Valdibora, a i na drugim lokacijama, pojavljuje se problem manjka parkirnih mjesta pa su se određeni građani dosjetili načina kako mogu 'rezervirati' parkirna mjesta za svoje goste! Evo što kažu iz Grada...