Vlastiti stan postaje luksuz: Ministarstvo najavljuje Program priuštivog najma i nove mjere za mlade

Država će najmodavcima isplaćivati razliku između tržišne i subvencionirane najamnine, čime se želi smanjiti pritisak na tržište najma i pomoći građanima koji si ne mogu priuštiti vlastiti dom.

HRT

13 Srpanj 2025 I 12:30

Vlastiti stan postaje luksuz: Ministarstvo najavljuje Program priuštivog najma i nove mjere za mlade
Foto: Pexels Ilustracija

Zbog kontinuiranog rasta cijena kupnje i najma stambenih objekata, Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine najavilo je niz mjera kojima želi mladim obiteljima osigurati priuštivije stanovanje. Među njima se ističe Program priuštivog najma, koji će uskoro biti upućen u javnu raspravu.

U međuvremenu, i dalje je na snazi mjera koja mladima omogućuje povrat poreza pri kupnji prve nekretnine putem Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN). No, unatoč tim mjerama, rast cijena nekretnina ne posustaje.

Stambeni kvadrati sve nedostižniji
Posljednje tri godine bilježe prosječan godišnji rast cijena nekretnina od osam posto, a kod novogradnje ta stopa raste i do 11 posto godišnje.

Na obali su cijene više nego u ostatku zemlje – u Splitu se četvorni metar kreće između 4500 i 5500 eura, dok je u Zagrebu prosječna cijena krajem prošle godine bila 3300 eura, a na atraktivnijim lokacijama i do 4500 eura. Osijek je znatno povoljniji, s cijenama između 1600 i 2000 eura po kvadratu, piše HRT.

Za mnoge građane, osobito mlade obitelji, kupnja vlastite nekretnine postala je gotovo nemoguća. U travnju 2025. prosječna neto plaća iznosila je 1439 eura, što je daleko ispod mogućnosti za kreditiranje prosječnog stana.

Program priuštivog najma: Država će posredovati između najmodavaca i najmoprimaca

Jedna od novih mjera predviđa aktiviranje postojećeg stambenog fonda koji se ne koristi za stanovanje. Kroz Program priuštivog najma, država će od vlasnika iznajmljivati prazne stanove te ih po povoljnijim uvjetima nuditi mladim obiteljima, posebno onima koje nisu kreditno sposobne.

Država će najmodavcima isplaćivati razliku između tržišne i subvencionirane najamnine, čime se želi smanjiti pritisak na tržište najma i pomoći građanima koji si ne mogu priuštiti vlastiti dom.

Porezne promjene za kratkoročni i dugoročni najam

Ministarstvo također pokušava regulirati tržište kroz porezne olakšice za dugoročni najam i strože uvjete za kratkoročni najam putem internetskih platformi. Zbog veće isplativosti, sve više stanova iznajmljuje se kao turistički apartmani, što dodatno smanjuje ponudu dugoročnih najmova i podiže cijene.

No, novi porezni pristup već pokazuje rezultate – u Zagrebu se u 2023. godini broj prijavljenih ugovora o najmu povećao s 14.000 na 20.300, a do ožujka 2025. evidentirano je dodatnih 5000 ugovora. To bi, prema procjenama, moglo dovesti do stabilizacije pa i mogućeg pada cijena najma.

Nove stambene jedinice i zakon o priuštivom stanovanju

Uz sve navedeno, država planira izgradnju novih stanova kroz program POS-a i u suradnji s lokalnim samoupravama, kao i dodatne projekte u ruralnim i potpomognutim područjima. Također je u izradi Zakon o priuštivom stanovanju, kojim bi se trebali stvoriti bolji uvjeti za kreditiranje i izgradnju obiteljskih kuća.