Rekordan broj intervencija hitne pomoći u Istri: Uspješno spašeno čak 14 utopljenika, među njima i djeca

Tatjana Čemerikić iz Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije: “Broj intervencija porastao je za čak 50%, ali sustav i dalje funkcionira zahvaljujući pojačanim timovima, brzoj reakciji i suradnji s građanima”.

Iris Foriš
Iris Foriš

21 Srpanj 2025 I 06:15

Rekordan broj intervencija hitne pomoći u Istri: Uspješno spašeno čak 14 utopljenika, među njima i djeca
Photo: Dusko Marusic/PIXSELL

Visoke temperature, sve veći broj turista i pojačan promet – sve su to izazovi s kojima se ovih dana suočava hitna medicinska služba u Istri.

Ljetna sezona donosi i 50% veći broj intervencija, potvrđuje za IstraIN i Rovinj FM ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije, dr. Tatjana Čemerikić.

„Od 1. siječnja do danas zbrinuto je ukupno 22.125 pacijenata – od čega 11.100 na terenu, a 11.500 ambulantno. Samo od 1. lipnja, dakle početkom turističke sezone, zbrinuto je 5.300 pacijenata, što je porast do 5,1% na razini Zavoda“, navodi Čemerikić.

Dispečerski centar – srce sustava hitne pomoći – zaprimio je od početka godine gotovo 40.000 poziva.

Dnevno to znači više od 280 poziva tijekom dana, te dodatnih 150 tijekom noći. Da bi sustav mogao odgovoriti na sve potrebe, broj dispečera je pojačan – trenutno rade tri djelatnika u dnevnoj smjeni, umjesto uobičajena dva.

Veliku podršku u spašavanju života pruža i helikopterska hitna služba, koja je ove godine aktivirana čak 144 puta – dvostruko više nego prošle godine, kada je započela s radom.

Rovinjski tim dodatno pojačan

S obzirom na veliki broj gostiju, ali i sezonskih radnika, Rovinj bilježi sličan rast intervencija. Od početka godine tamo je zbrinuto 4.600 pacijenata, a samo od lipnja 1.350. Kako bi se odgovorilo na potrebe, uz stalni T1 tim, od 15. lipnja u funkciji je i dodatni T2 tim.

„Najveći izazov je imati dovoljno timova u isto vrijeme na terenu, jer se zna dogoditi i do 70 slučajeva godišnje kad su dva ili čak tri hitna stanja istovremeno na istom području. Ipak, organizacijom i koordinacijom s drugim ispostavama uspijevamo sve zbrinuti“, istaknula je Čemerikić.

FB/Vatrogasci UmagArhiva, ilustracija

Iako su ljetne ozljede poput padova, prometnih nezgoda i traumi uobičajene, ove godine posebnu pažnju privukao je podatak da je čak 14 od ukupno 19 slučajeva utapanja uspješno spašeno – među njima i četvero djece. Radi se o iznimno dobrom ishodu u odnosu na prijašnje godine.

„Veliki pomak je u tome što su unesrećeni primijećeni na vrijeme i brzo izvučeni iz vode, često uz pomoć građana koji su, vođeni našim dispečerima, započeli reanimaciju i održavali stanje do dolaska tima hitne pomoći. Ove godine imali smo djecu od 3, 4, 5 i 12 godina – svi su spašeni“, rekla je Čemerikić.

Apel građanima: čuvajte djecu i pazite na vrućinu

Dr. Čemerikić ponovno upozorava roditelje – nikada ne ostavljajte djecu samu, bilo da se radi o moru, bazenu, pa čak i kadi. Proces utapanja kod djece može trajati manje od minute i često se događa tiho i neprimjetno.

Također, s obzirom na velike vrućine, apelira se na građane, a posebno na starije osobe i one s kroničnim bolestima, da ne izlaze između 10 i 17 sati, da se redovito hidriraju i da ne ostavljaju djecu ni kućne ljubimce u vozilima.

„U automobilu na suncu temperatura brzo prelazi 50°C. Djeca se zagrijavaju tri do pet puta brže od odraslih i posljedice mogu biti kobne u svega nekoliko minuta“, upozorava.

Unatoč svim izazovima, istarska hitna služba za sada uspijeva odgovoriti na sve potrebe građana i turista. No, poruka ostaje jasna – odgovornim ponašanjem možemo svi zajedno pomoći sustavu i spasiti živote.