Hrvatski Crveni križ upozorava: Utapanje je drugi najčešći uzrok smrti djece u Hrvatskoj
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj je 2023. godine od posljedica utapanja smrtno stradalo 68 osoba - 46 muškaraca i 22 žene.
Media servis
25 Srpanj 2025 I 17:18
Foto: Pexels
Hrvatski Crveni križ i ove godine 25. srpnja obilježava Svjetski dan prevencije utapanja kako bi skrenuo pozornost na zabrinjavajuće statistike i nedovoljnu svijest javnosti o ovom ozbiljnom problemu.
Iako se Hrvatska često doživljava kao zemlja mora i plivača, brojke pokazuju drugačiju i poražavajuću stvarnost.
Istarska županija trenutno broji oko 40 aktivnih spasioca, koji rade na plažama pod koncesijama, no potrebe su znatno veće – poručuje Sebastijan Labinjan, regionalni koordinator Hrvatskog Crvenog križa za Istru.
06:15Prije 1 d25.07.2025
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj je 2023. godine od posljedica utapanja smrtno stradalo 68 osoba - 46 muškaraca i 22 žene. Najviše smrtnih slučajeva zabilježeno je među osobama starijim od 65 godina te onima u dobi između 40 i 64 godine.
U razdoblju od 2014. do 2023. godine život je u vodi izgubilo najmanje 769 osoba. Riječ je o kontinuiranom i zabrinjavajućem trendu koji se ne smije zanemarivati, tim više što se o utapanju u javnom prostoru rijetko govori, a još rjeđe sustavno djeluje. Posebno je alarmantna situacija kada je riječ o djeci.
Utapanje je drugi najčešći uzrok smrti djece u Hrvatskoj, odmah nakon prometnih nesreća. Istovremeno, između 40 i 70 posto djece u Hrvatskoj ne zna plivati. Obuka plivanja izbačena je iz školskog sustava još 2010. godine, a odgovornost je prebačena na roditelje, lokalne zajednice i privatne sportske klubove. Posljedice tog propusta osjećamo i danas.
Upravo zato Hrvatski Crveni križ ove godine stavlja naglasak na važnost učenja plivanja. Riječ je o vještini koja ne bi smjela biti privilegij, već osnovna sigurnosna priprema svakog djeteta. Znanje plivanja spašava živote jer omogućuje pravovremenu reakciju u opasnim situacijama na vodi, smanjuje rizik od panike i utapanja, a istovremeno potiče sigurnost i samopouzdanje.
U vremenu kada velik broj djece nema pristup toj osnovnoj vještini, naglasak na edukaciju postaje ključan korak u sprječavanju tragedija i podizanju opće razine sigurnosti. Hrvatski Crveni križ ovih dana na svojim društvenim mrežama provodi i kampanju koja na vrlo izravan i emocionalno snažan način upozorava na opasnosti od utapanja.
Kampanja je dramatična, ali utemeljena na stvarnosti i već je privukla pažnju javnosti. Cilj nije izazivanje straha nego osvještavanje činjenice da se utapanje događa brzo, tiho i najčešće bez svjedoka te da se u većini slučajeva - može spriječiti!
Hrvatski Crveni križ godinama ulaže napore u edukaciju građana, obuku spasilaca i rad s djecom, ali bez sustavne podrške i političke volje teško je napraviti stvaran iskorak.
Vještina plivanja, kao i znanje o ponašanju na vodi, moraju postati dostupni svakom djetetu - jer svako dijete koje ne zna plivati potencijalno je dijete koje će se utopiti. Utapanje nije nesretan slučaj - to je društveni problem. I o njemu se mora govoriti.
Ono što je bitno za istaknuti je da je ulaz potpuno besplatan za sve posjetitelje. Kako bi se degustirale različite vrste piva potrebno je na ulazu kupiti staklenu čašu koja na kraju manifestacije ostaje vama kao suvenir.
Teo, 19-godišnji mladić iz slovenskog grada Vrhnike, teško je ozlijeđen u noći s četvrtka na petak nakon što su ga, prema tvrdnjama obitelji i svjedoka, ispred porečkog kluba Saints & Sinners pretukla petorica zaštitara!
Na Jakovlji se i ove godine očekuju tisuće posjetitelja, koje će posebno zanimati koji će istarski volovi osvojiti prestižne titule – one najljepšeg, najtežeg i najposlušnijeg boškarina Istre.
Za razliku od mnogih koji se odlučuju na širenje kapaciteta, Mon Perin je krenuo suprotnim putem – smanjio je broj gostiju i investirao u poboljšanje uvjeta.
Taste Istria i ove godine dokazuje da dobar tenis ide ruku pod ruku s dobrom hranom, stvarajući jedinstveni kutak u kojem lokalni identitet, suvremena prezentacija i ljetna atmosfera čine savršen spoj sporta i uživanja.
Pomorske veze između juga Istre i kvarnerskih otoka imaju dugu tradiciju i stoljećima su služile za razmjenu dobara. Danas je jedini oblik redovite pomorske veze između Pule, otoka i Zadra upravo katamaranska linija.
Policija podsjeća kako je za vožnju s prisustvom alkohola u organizmu propisana novčana kazna u iznosu od 90 do 2.650 eura, dok je za vožnju pod utjecajem droga ili odbijanja testa na droge propisana novčana kazna u iznosu od 1.320 do 2.650 eura.
Ova vijest dokaz je koliko jedna poruka može pokrenuti lavinu dobrote, a Zaklada Ana Rukavina još jednom je pokazala koliko su nada, zajedništvo i humanost snažne sile koje mogu promijeniti sudbinu – i spasiti život.
U sklopu ovogodišnjeg javnog poziva dodijeljeno je ukupno 71.430,00 eura i to kroz pet programa, a potpisano je 38 ugovora sa sportskim klubovima, pojedincima i školama.