Hrvatski Crveni križ upozorava: Utapanje je drugi najčešći uzrok smrti djece u Hrvatskoj

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj je 2023. godine od posljedica utapanja smrtno stradalo 68 osoba - 46 muškaraca i 22 žene.

Media servis

25 Srpanj 2025 I 17:18

Hrvatski Crveni križ upozorava: Utapanje je drugi najčešći uzrok smrti djece u Hrvatskoj
Foto: Pexels

Hrvatski Crveni križ i ove godine 25. srpnja obilježava Svjetski dan prevencije utapanja kako bi skrenuo pozornost na zabrinjavajuće statistike i nedovoljnu svijest javnosti o ovom ozbiljnom problemu.

Iako se Hrvatska često doživljava kao zemlja mora i plivača, brojke pokazuju drugačiju i poražavajuću stvarnost.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj je 2023. godine od posljedica utapanja smrtno stradalo 68 osoba - 46 muškaraca i 22 žene. Najviše smrtnih slučajeva zabilježeno je među osobama starijim od 65 godina te onima u dobi između 40 i 64 godine.

U razdoblju od 2014. do 2023. godine život je u vodi izgubilo najmanje 769 osoba. Riječ je o kontinuiranom i zabrinjavajućem trendu koji se ne smije zanemarivati, tim više što se o utapanju u javnom prostoru rijetko govori, a još rjeđe sustavno djeluje. Posebno je alarmantna situacija kada je riječ o djeci.

Utapanje je drugi najčešći uzrok smrti djece u Hrvatskoj, odmah nakon prometnih nesreća. Istovremeno, između 40 i 70 posto djece u Hrvatskoj ne zna plivati. Obuka plivanja izbačena je iz školskog sustava još 2010. godine, a odgovornost je prebačena na roditelje, lokalne zajednice i privatne sportske klubove. Posljedice tog propusta osjećamo i danas.

Upravo zato Hrvatski Crveni križ ove godine stavlja naglasak na važnost učenja plivanja. Riječ je o vještini koja ne bi smjela biti privilegij, već osnovna sigurnosna priprema svakog djeteta. Znanje plivanja spašava živote jer omogućuje pravovremenu reakciju u opasnim situacijama na vodi, smanjuje rizik od panike i utapanja, a istovremeno potiče sigurnost i samopouzdanje.

U vremenu kada velik broj djece nema pristup toj osnovnoj vještini, naglasak na edukaciju postaje ključan korak u sprječavanju tragedija i podizanju opće razine sigurnosti. Hrvatski Crveni križ ovih dana na svojim društvenim mrežama provodi i kampanju koja na vrlo izravan i emocionalno snažan način upozorava na opasnosti od utapanja.

Kampanja je dramatična, ali utemeljena na stvarnosti i već je privukla pažnju javnosti. Cilj nije izazivanje straha nego osvještavanje činjenice da se utapanje događa brzo, tiho i najčešće bez svjedoka te da se u većini slučajeva - može spriječiti!

Hrvatski Crveni križ godinama ulaže napore u edukaciju građana, obuku spasilaca i rad s djecom, ali bez sustavne podrške i političke volje teško je napraviti stvaran iskorak.

Vještina plivanja, kao i znanje o ponašanju na vodi, moraju postati dostupni svakom djetetu - jer svako dijete koje ne zna plivati potencijalno je dijete koje će se utopiti. Utapanje nije nesretan slučaj - to je društveni problem. I o njemu se mora govoriti.