U Istri čak 40 % djece ne zna plivati, a na plažama je tek 40 spasioca!
Istarska županija trenutno broji oko 40 aktivnih spasioca, koji rade na plažama pod koncesijama, no potrebe su znatno veće – poručuje Sebastijan Labinjan, regionalni koordinator Hrvatskog Crvenog križa za Istru.
Istarska županija trenutno broji oko 40 aktivnih spasioca, koji rade na plažama pod koncesijama, no potrebe su znatno veće – poručuje Sebastijan Labinjan, regionalni koordinator Hrvatskog Crvenog križa za Istru.
U razgovoru povodom današnjeg Svjetskog dana prevencije utapanja, upozorava na ozbiljne podatke: u Hrvatskoj se od 2014. do 2023. godine utopilo najmanje 769 osoba, a utapanje je drugi najčešći uzrok smrti kod djece.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj je 2023. godine od posljedica utapanja smrtno stradalo 68 osoba - 46 muškaraca i 22 žene.
17:18Prije 10 h25.07.2025
Tečajevi završeni za ovu sezonu, ali prijave za 2026. počinju već u ožujku
Crveni križ u Istri ove je godine proveo dva tečaja – jedan za nove, a drugi za obnovu licence postojećih spasioca. Tečajevi uključuju fizička testiranja (plivanje 400 metara u 8 minuta, ronjenje 25 metara), a kandidati koji ih uspješno prođu, stječu pravo na edukaciju.
Prijave se podnose online, putem web stranice Hrvatskog Crvenog križa.
"Pozivamo sve zainteresirane, osobito mlade koji traže zanimljiv sezonski posao, da već sada razmisle o prijavi za sljedeću godinu. Spasioci su ključna karika u sigurnosti naših plaža", poručuje Labinjan.
Plivanje nije luksuz – to je osnovna životna vještina
Zabrinjavajući je podatak da oko 40% djece u Istri ne zna plivati, iako se regija nalazi uz more. Od 2010. godine, program obuke neplivača više nije dio školskog kurikuluma, a roditelji i zajednica ostaju ti koji trebaju inicirati obuku.
Crveni križ i gradska društva kroz razne inicijative nastoje popuniti taj jaz, no potrebe su velike.
"Plivanje je temeljna vještina preživljavanja, ne govorimo o stilovima, već o sposobnosti da se osoba u slučaju pada u vodu zna održati na površini i ne paničari", objašnjava Labinjan.
Ugroženi nisu samo djeca, nego i odrasli
Dok se mnogo govori o djeci, statistike pokazuju da su od utapanja posebno ugroženi i odrasli između 40 i 64 godine, te stariji, često zbog precjenjivanja vlastitih sposobnosti, zdravstvenih problema i visokih temperatura.
"Ljudi se na godišnjem odmoru često opuste i zaborave na vlastite granice. Ono što ste mogli s 20, teško da možete s 60", dodaje Labinjan.
Kako reagirati ako svjedočite utapanju?
U slučaju da primijetite osobu koja se utapa, najvažnije je ne ugrožavati vlastiti život. Ako nema spasioca u blizini, pokušajte osobi dati plutajući predmet (madrac, daska, igračka). Time joj omogućujete da ostane na površini i smanji paniku. Nikada nemojte sami ulaziti u vodu ako niste obučeni spasilac.
"Osoba koja se utapa u panici može nesvjesno ugroziti i spasitelja. Dajte joj nešto što pluta, obavijestite druge i pozovite pomoć", savjetuje Labinjan.
Za kraj, Labinjan poziva sve građane i turiste na odgovorno ponašanje u vodi i više ulaganja u znanja i vještine koje mogu spriječiti tragedije.
"Želimo da se svi sretno vrate s ljetovanja. More je divno, ali zaslužuje poštovanje", poručuje.
Taste Istria i ove godine dokazuje da dobar tenis ide ruku pod ruku s dobrom hranom, stvarajući jedinstveni kutak u kojem lokalni identitet, suvremena prezentacija i ljetna atmosfera čine savršen spoj sporta i uživanja.
Nastup Black Coffeeja oduševio je više od pet tisuća posjetitelja. Reklama Istre i Hrvatske, koja ovom viralnom pričom obilazi svijet, jedna je od najljepših pozivnica za dolazak u Lijepu našu.
Poradi upravljanja pod utjecajem alkohola, nadležni sud vozaču je odredio novčanu kaznu od 1.320 eura i zabranu upravljanja motornim vozilima B kategorije u trajanju od tri mjeseca sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama.
Pomorske veze između juga Istre i kvarnerskih otoka imaju dugu tradiciju i stoljećima su služile za razmjenu dobara. Danas je jedini oblik redovite pomorske veze između Pule, otoka i Zadra upravo katamaranska linija.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj je 2023. godine od posljedica utapanja smrtno stradalo 68 osoba - 46 muškaraca i 22 žene.
Policija podsjeća kako je za vožnju s prisustvom alkohola u organizmu propisana novčana kazna u iznosu od 90 do 2.650 eura, dok je za vožnju pod utjecajem droga ili odbijanja testa na droge propisana novčana kazna u iznosu od 1.320 do 2.650 eura.
Ova vijest dokaz je koliko jedna poruka može pokrenuti lavinu dobrote, a Zaklada Ana Rukavina još jednom je pokazala koliko su nada, zajedništvo i humanost snažne sile koje mogu promijeniti sudbinu – i spasiti život.
U sklopu ovogodišnjeg javnog poziva dodijeljeno je ukupno 71.430,00 eura i to kroz pet programa, a potpisano je 38 ugovora sa sportskim klubovima, pojedincima i školama.
Pula usluge i upravljanje d.o.o., kao upravitelj otoka, u suradnji s Gradom Pulom, nastavit će poduzimati sve potrebne mjere u okviru svojih ovlasti kako bi se smanjio rizik od ponavljanja sličnih situacija.