Na današnjoj konferenciji za medije održanoj u Spomen domu u Pazinu najavljeno je drugo, obnovljeno izdanje Festivala palačinki u Pazinu, koje će se održati u subotu 29. i nedjelju 30. studenoga 2025. na Trgu Slobode u Pazinu.
Predstavnicima medija obratili su se u ime organizatora Marko Londero, direktor Turističke zajednice Središnje Istre Darko Žiković te predstavnica Udruženja obrtnika Pazin Alison Merlić.
U uvodnom dijelu konferencije Londero je pozdravio prisutne i najavio kako će se Festival palačinki održati u velikom grijanom šatoru površine 1000 m², u kojemu je smješteno šest palačinkarnica s područja Istre.
Osvrnuo se i na sam program festivala: otvorenje je u subotu u 11 sati, nakon čega u 13 sati slijedi Martiniuss Cirkus Clown Show uz radionice za djecu na temu palačinki te face painting. Tu je i popularno natjecanje u jedenju palačinki, kao i kreativni kutak za djecu gdje izrađuju božićne ukrase, čestitke i vjenčiće. Novina je i glazbeni kviz na temu glazbe 90-ih.
Posjetitelje očekuje bogat zabavni program – kroz dnevni program DJ Wazaby i MC Matija, a vrhunac glazbenog programa je subotnji večernji koncert Colonie, Karme i ET-a. Nedjelja donosi predstavu Ivan u zemlji kolača, kao i face painting i kreativne radionice za djecu. Ponuda palačinki uključuje bogat izbor slatkih i slanih vrsta – od bezglutenskih, do onih slanih s tartufima, te slatke s raznim dodacima. Cijene palačinki kreću se od 2 do 4 eura.
Festival palačinki
Direktor Turističke zajednice Središnje Istre Darko Žiković naglasio je kako je ovogodišnji program nikada bogatiji te pozvao sve zainteresirane da dođu ovog vikenda u Pazin.
Predstavnica Udruženja obrtnika Pazin Alison Merlić najavila je ovogodišnje izdanje Slatkog Shoppinga, koji će se održati u sklopu Festivala palačinki. Brojne trgovine u centru grada otvorit će svoja vrata s posebnim ponudama i popustima. Slatki Shopping nastao je s ciljem jačanja zajednice i spajanja gastro doživljaja i kupovine, uz podršku lokalnim trgovcima, obrtnicima i poduzetnicima.
Ulaznica za Festival palačinki iznosi 6 eura i uključuje gratis palačinku na štandu po izboru te sve sadržaje dnevnog programa. Za djecu do 7 godina ulaz je besplatan. Ulaznica za subotnji koncert iznosi 10 eura, a ulaznice se mogu kupiti na ulazu tijekom trajanja manifestacije.
Jedna je osoba smrtno stradala u teškoj prometnoj nesreći koja se oko 21.45 sati dogodila u naselju Buići, na području Stancije Kaligari, nakon što je vozilo iz zasad neutvrđenih razloga izletjelo s kolnika.
Izložba predstavlja Brajnovićevo višegodišnje istraživanje veze između umjetnosti, vremena i publike. Autor se u svojim radovima fokusira na tekst i sliku kao medij izravnog izraza, naglašavajući sadržaj i poruku radova bez posrednika ili skrivanja iza medija.
Pula će u subotu, 7. veljače 2026., postati središte karnevalskog veselja, kada će gradskim ulicama proći velika povorka maškara, uz bogat program, glazbu i završni maskenbal, otvoren za sve posjetitelje.
Bogata ponuda animiranih filmova za djecu i kvalitetne večernje drame čini ovaj vikend u kinu Gandusio idealnim izborom za obiteljski izlazak i filmske zaljubljenike svih generacija.
Manifestacija je imala i snažnu volontersku komponentu, a posebna pažnja posvećena je najstarijem volonteru na događanju, Bepiju, koji je sudjelovao u organizaciji i provedbi programa.
U jeku ekstremnih zimskih uvjeta, članovi DVD Žminj proveli su noćnu akciju solidarnosti tijekom koje su očišćeni i posoljeni prilazi domovima korisnika Pomoći u kući na području Žminja, omogućivši najugroženijim mještanima da jutro dočekaju sigurnije.
Ministarstvo navodi da se takvim postupanjem štiti pravo djeteta na obrazovanje te sprječavaju pritisci na škole. Predložene su i dopune kojima se jača suradnja škole sa socijalnim službama.
U slučajevima kada su količine određene krvne grupe ispod oznake „premale zalihe“, upućen je apel darivateljima da se odazovu i daruju krv u Kliničkom zavodu za transfuzijsku medicinu KBC-a Rijeka, smještenom u novom bolničkom kompleksu na lokalitetu Sušak, na adresi V. Dukića 7 u Rijeci.
U zaštićenom području Palud, desetak kilometara južno od Rovinja, zabilježen je pomor ribe. Najveći broj uginulih jedinki pronađen je u kanalu koji povezuje Palud s morem, osobito u dijelu bliže morskom izlazu.