Drugo polugodište školske godine 2025./2026. u osnovnim i srednjim školama diljem Hrvatske počinje danas, 12. siječnja 2026.godine.
U Osnovnoj školi Jurja Dobrile u Rovinju nastava će se od tog datuma privremeno održavati u zamjenskim prostorima zbog intenzivnih radova na rekonstrukciji i dogradnji matične zgrade.
Radovi na starom dijelu škole brzo napreduju – uklonjeni su parket i keramika u kuhinji i učionicama, a sljedeći koraci uključuju postavljanje nove prozorske stolarije i sustava grijanja.
09:05Prije 52 d10.01.2026
Škola i Grad Rovinj ističu da su osigurani svi uvjeti za sigurno i kvalitetno izvođenje nastave. Tijekom radova nastava će se odvijati u prostorima koji zadovoljavaju pedagoške standarde, s osiguranim učionicama, toplim obrokom, prilagođenim prijevozom i stalnim nadzorom učitelja i dežurnih nastavnika. Poseban naglasak stavljen je na sigurnost učenika.
Učenici razredne nastave pohađat će nastavu u zasebnom, potpuno odvojenom dijelu Dječjeg vrtića „Neven“. Ravnateljica Tamara Perković objašnjava:
„Privremeni smještaj rezultira višemjesečnim planiranjem i traženjem rješenja koje je pedagoški prihvatljivo, organizacijski izvedivo i, najvažnije, sigurno za djecu. Znamo da popodnevna nastava nije idealna, ali je poznata i provediva praksa, uz jasnu dnevnu strukturu i stalnu podršku naših učitelja i stručnih službi.“
Viši razredi privremeno će nastavu pohađati u popodnevnim smjenama u Talijanskoj osnovnoj školi „Bernardo Benussi“ i Srednjoj školi „Zvane Črnje“.
Dio nastave, poput informatike, održavat će se u specijaliziranim učionicama Strukovne škole „Eugen Kumičić“, dok će tjelesni odgoj biti organiziran u sportskoj dvorani Valbruna.
Grad Rovinj u suradnji s prijevoznicima već usklađuje vozne redove kako bi učenici koji putuju do zamjenskih lokacija mogli pratiti nastavu bez poteškoća.
OŠ Jurja Dobrile
Pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Edita Sošić Blažević naglašava kako su zamjenski prostori odabrani nakon detaljne analize svih mogućnosti.
„Svi drugi razmatrani prostori pokazali su se neprihvatljivima zbog prostornih ograničenja, nemogućnosti prilagodbe nastavnom procesu ili komplikacija u organizaciji prijevoza i rada učitelja. Odabrani prostori jamče sigurnost i kontinuitet nastave“, istaknula je.
Gradonačelnik Emil Nimčević dodaje da razumije zabrinutost roditelja, ali naglašava da je privremeni model nastave najbolje rješenje.
„Plan privremenog smještaja učenika izrađen je u suradnji sa školom, strukom i nadležnim institucijama. Naša je odgovornost da djeca budu sigurna, a školska godina teče normalno. Upravo to i činimo, mirno i odgovorno“, rekao je gradonačelnik.
Kako bi se ublažili organizacijski izazovi, Grad Rovinj i škole razmatraju uvođenje toplog obroka za učenike viših razreda, prilagodbu rada Glazbene škole te usklađivanje termina treninga i aktivnosti sportskih udruga.
OŠ Jurja Dobrile
Privremena organizacija nastave omogućuje dovršetak rekonstrukcije i dogradnje OŠ Jurja Dobrile – jedne od najvećih investicija u osnovnoškolsko obrazovanje u povijesti Rovinja.
Nakon završetka radova, škola će imati 29 učionica, novu kuhinju i blagovaonicu te atletski poligon, što će značajno unaprijediti uvjete obrazovanja za buduće generacije.
Ravnateljica Perković zaključuje: „Cilj nam je da djeca ovu promjenu prođu s minimalnim stresom i da se što prije vrate u potpuno obnovljenu, modernu školu. Svaki smo kamen okrenuli više puta da bismo pronašli najsigurnije rješenje za učenike i njihove obitelji. Vrata škole ostaju otvorena za sve konkretne upite.“
Povodom Dana žena, u Svetom Lovreču ove subote održava se kviz posvećen isključivo ženama, a organizatori pozivaju ekipe do četiri članice da se prijave i okušaju u znanju bez kotizacije.
Za mikrofone staju nostalgičari: Aleksandar Curać Šarić, Saša Turković, Vlatko Štampar i Goran Vugrinec jer za većinu njih devedesete su bile godine djetinjstva i odrastanja – osim, kako sami duhovito ističu, za Sašu koji je tada već bio „odrastao čovjek“.
Tijekom akcije provodit će se nadzor brzine kretanja vozila, korištenje zaštitne kacige, nepropisno pretjecanje, posjedovanje odgovarajuće kategorije te tehnička ispravnost vozila.
U pripremi za objavu su i dvije njezine nove publikacije – Monografija sela Stihovići, Bolčići i Sv. Marija Magdalena te publikacija 50 godina od osnutka DVD-a Svetvinčenat, čije se objavljivanje očekuje tijekom ove godine.
Već tradicionalni, 21. međunarodni odbojkaški turnir potvrđuje kontinuitet i stabilnost manifestacije koja već gotovo dva desetljeća gradi svoj međunarodni ugled.
Javni poziv provodi se zaprimanjem pisanih zahtjeva u zatvorenim omotnicama ili putem elektroničke pošte, u roku od 30 (trideset) dana od dana objave na službenim internetskim stranicama Grada Pule, odnosno najkasnije do 3. travnja.
Župan je uvodno istaknuo kako je Istra sigurna i stabilna regija, no da živimo u vremenu koje nas uči da sigurnost nikada ne smijemo uzimati zdravo za gotovo.
Grad Rovinj-Rovigno je u Proračunu za 2026. godinu osigurao sredstva za subvencioniranje smještaja deficitarnih kadrova iz područja zdravstvene skrbi, socijalne skrbi i obrazovanja, potvrđujući opredijeljenost da se kroz konkretne mjere odgovori na izazove na tržištu rada.
Odlukom će biti omogućena prigodna prodaja na kioscima, štandovima, ambulantna prodaja i ostala slična prodaja na otvorenom, kao dio sajamskih događanja i javnih manifestacija.
Javni poziv bit će objavljen 9. ožujka 2026. godine, a od tog datuma građani će moći podnositi zahtjeve s potrebnom dokumentacijom, sukladno propisanim uvjetima.
Proljeće u Dječjem vrtiću Neven donosi niz aktivnosti na otvorenom, sportske manifestacije i stručna okupljanja, a o aktualnostima, izazovima i planovima rada detalje nam je otkrila ravnateljica Sandra Orbanić.