Proljetno toplo vrijeme nastavlja se u Istri: Mogući pljuskovi i grmljavina, ali bez marčane bure
U Istri se i idućih dana nastavlja iznadprosječno toplo proljetno vrijeme, uz nešto promjenjiviju prognozu. Najnestabilnija će biti srijeda kada se očekuje kiša i lokalni pljuskovi s grmljavinom, dok se prodor hladnog zraka zasad ne nazire.
Istrapedia
11 Ožujak 2026 I 09:04
Foto: IstraIN
Toplo proljetno vrijeme nastavlja se i idućih dana, međutim bit će nešto promjenjivije. Tradicionalnih marčanih bura nema na vidiku.
Najnestabilnija će biti srijeda kada očekujemo mjestimičnu kišu, a mogući su i pljuskovi praćeni grmljavinom, naročito u unutrašnjosti istre, piše Istramet.
Prema prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), pljuskovi s grmljavinom najizgledniji su na sjevernom Jadranu te u unutrašnjosti zemlje, osobito u središnjim i zapadnim krajevima.
Kako je i uobičajeno u toplijem dijelu godine, slijedi svojevrsna „borba“ za svaku kap kiše, a ako se ovakav trend nastavi, u narednom razdoblju moglo bi se ponovno govoriti i o pojavi suše.
09:05Prije 113 d12.04.2026
Relativno nestabilno vrijeme obilježit će i kraj radnog tjedna, međutim oborine će uglavnom biti rezervirane za gorje i područje oko gorja. Puhat će većinom jugo i jugozapadnjak.
Većih meteoroloških turbulencija nema na vidiku, a s obzirom na modele, vjerojatno će najveći dio ožujka proteći bez ijednog ozbiljnog prodora hladnog zraka. Samo se nadamo kako ova toplina neće doći “na naplatu” u travnju.
Toplinski val koji je zahvatio Hrvatsku ne jenjava. Dok su danas pod crvenim upozorenjem riječka i zagrebačka regija, meteorolozi najavljuju da bi već u srijedu gotovo cijela zemlja mogla biti pod najvišim stupnjem upozorenja zbog ekstremno visokih temperatura.
U samo dva dana zabilježene su 33 vatrogasne intervencije, od kojih se čak 15 odnosilo na požare otvorenog prostora. Iako je većina požara brzo ugašena, tri su bila posebno zahtjevna te su iziskivala angažman velikog broja vatrogasaca i protupožarnih zrakoplova.
Kupnja alkohola i energetskih pića putem interneta uskoro će biti moguća samo uz digitalnu potvrdu punoljetnosti. Novi zakonski propisi obvezuju internetske trgovce da do sredine rujna uvedu provjeru putem sustava e-Građani.
Građanska inicijativa Istra-Istria Nord otvorila je pitanje načina na koji se oblikuje turistička promocija Istre, smatrajući da bi u predstavljanju destinacije veću pozornost trebalo posvetiti unutrašnjosti poluotoka te manjim iznajmljivačima, OPG-ovima i lokalnim proizvođačima.
Tinejdžeri u Europskoj uniji tijekom školskog dana pred ekranima u prosjeku provedu četiri i pol sata, a vikendom više od šest. Novo istraživanje Eurobarometra pokazuje da gotovo svaki treći zbog društvenih mreža osjeća stres, tugu ili društvenu isključenost.
Ovogodišnji upisi u srednje škole pokazali su nastavak trenda rasta interesa za strukovna zanimanja. Više od dvije trećine učenika u Istri upisalo je strukovne programe, a brojne škole i smjerovi popunjeni su već u prvom upisnom roku, otkriva pročelnica Patricija Percan.
Hrvatska je uvjerljivo najsezonalnija turistička destinacija u Europskoj uniji. Više od polovice svih turističkih noćenja tijekom 2025. ostvareno je u srpnju i kolovozu, pokazuje najnovija analiza Eurostata.
Povodom Svjetskog dana hepatitisa, koji se obilježava 28. srpnja, stručnjaci upozoravaju da virusni hepatitis često prolazi bez simptoma, a može dovesti do ciroze i raka jetre ako se ne otkrije na vrijeme.
Rovinjska ribarnica i ovog je jutra bila prepuna kupaca. Uz domaće sugrađane, svježu ribu i morske plodove razgledavali su i brojni turisti, a bogata ponuda još jednom je potvrdila zašto je ribarnica jedno od nezaobilaznih mjesta u gradu.
Prosječan zaposlenik u Hrvatskoj ima 25 dana godišnjeg odmora, no gotovo dvije trećine smatra da to nije dovoljno. Novo istraživanje pokazalo je i da ove godine regres očekuje 59 posto radnika.
Drugi dan 14. Srednjovjekovnog festivala u Svetvinčentu obilježili su viteški turniri, povijesni prikazi i atraktivni vatreni nastupi koji su privukli velik broj posjetitelja. Festival danas završava bogatim programom posvećenim legendama.