Osnovana Turistička zajednica područja Buzeta i Ćićarije: fokus na razvoj i očuvanje prostora
Osnivanjem Turističke zajednice područja Buzeta i Ćićarije napravljen je važan korak prema zajedničkom upravljanju destinacijom, no ključni izazov ostaje – kako razvoj turizma uskladiti s očuvanjem autentične i osjetljive prirode sjevera Istre.
U prostorijama Gradske uprave u Buzetu 23. travnja održana je osnivačka sjednica Skupštine Turističke zajednice područja Buzeta i Ćićarije, koja obuhvaća područja Grada Buzeta i Općine Lanišće.
Sjednicu je vodio gradonačelnik Buzeta Damir Kajin, koji će ujedno u prve tri godine obnašati dužnost predsjednika Zajednice, dok će nakon tog razdoblja tu funkciju preuzeti načelnica Općine Lanišće Roberta Medica.
Nakon dobivene suglasnosti Ministarstva turizma i sporta, na sjednici je usvojen Statut Turističke zajednice, potvrđeni su mandati članova Skupštine, donesen Poslovnik o radu te izabrano Turističko vijeće.
Za predstavnika u Skupštini Turističke zajednice Istarske županije imenovan je Nevio Ladavac.
Na mandat od četiri godine u Skupštinu su potvrđeni predstavnici turističkog i gospodarskog sektora s područja Buzeta i Lanišća, dok su u Turističko vijeće izabrani predstavnici koji će operativno upravljati radom Zajednice.
Foto: Grad Buzet
Tijekom rasprave istaknuta je važnost očuvanja autentičnosti prostora kao temelja daljnjeg razvoja turizma na ovom području. Poseban potencijal prepoznat je u razvoju sportskog, vjerskog i zdravstvenog turizma.
Ujedno je upozoreno na izazove poput preopterećenosti Staze sedam slapova, divljeg kampiranja i neovlaštene vožnje po šumskim putevima, koji negativno utječu na prirodni okoliš. Najavljeno je i ponovno pokretanje inicijative za osnivanje Regionalnog parka Ćićarija.
Koštice, komina i ostaci maslina mogli bi postati nova poslovna prilika. Kroz Erasmus+ projekt CIRCOLIVE pokrenute su besplatne edukacije koje mijenjaju pogled na maslinarski sektor.
Rovinjska publika projekt će moći doživjeti u novom obliku – kao foto-esej sastavljen od fotografija i popratnih tekstova koji zajedno stvaraju jedinstvenu vizualnu cjelinu.
Na stadionu SRC Veruda – Uljanik u Puli proteklog vikenda održano je 28. Otvoreno prvenstvo Hrvatske u paraatletici – Croatia Open 2026, na kojem je sudjelovalo 118 sportaša iz 10 zemalja te postavljen jedan svjetski i više državnih rekorda.
Prema prognozi DHMZ-a, u poslijepodnevnim i večernjim satima sa zapada se očekuje naoblačenje uz kišu, a lokalno su mogući i pljuskovi s grmljavinom, ponajprije na sjevernom Jadranu.
Iz Grada podsjećaju kako svi prijedlozi imaju karakter tajnosti i povjerljivosti sve do njihova razmatranja na sjednici Gradskog vijeća, radi zaštite osobnih podataka i očuvanja dostojanstva predloženih kandidata.
Udruga Glas poduzetnika i Udruga Spasimo male obiteljske iznajmljivače upozorile su nakon sastanka u Ministarstvu financija da bi povećanje poreza moglo dodatno opteretiti male poduzetnike i iznajmljivače te dovesti do rasta cijena i zatvaranja obrta.
Prometna policija u Puli zaustavila je 34-godišnjeg vozača koji je upravljao automobilom bez vozačke dozvole te se policijskim službenicima predstavio lažnim identitetom.
Kategorija „Destinacije" ponovno se istaknula brojem zaprimljenih kandidatura, među kojima je i tiskano izdanje Turističke zajednice Istre, koje se realizira u suradnji s austrijskim agencijama A.R.T. RedaktionsTeam i KG Media.
Dolazak ovakvih kruzera potvrđuje status Rovinja kao jedne od najatraktivnijih destinacija na Jadranu, koju sve češće biraju putnici visoke platežne moći tijekom svojih mediteranskih putovanja. U rovinjskom akvatoriju zablistala tri luksuzna kruzera
U srijedu, 10. lipnja u Klubu-knjižari Giardini 2 premijerno će biti izveden performans „Niko neće moći da nam oduzme našu stvar“ u izvedbi pjesnika Nikole Mladenovića i režiji Luke Jovanova.
Posebno upozoravaju na stanje stare ceste Toplice – Gradinje – Livade, koja trenutačno služi kao zaobilazni pravac. Prema njihovim navodima, cesta je u lošem stanju i predstavlja sigurnosni rizik za stanovnike, posjetitelje i gospodarstvo sjeverne Istre.