Zajedništvo za „Martin Horvat“: Rovinjci ponovno zajedno uređivali krug bolnice
Brojni Rovinjci, članovi Udruge umirovljenika, djelatnici gradskih službi i volonteri okupili su se u tradicionalnoj radnoj akciji uređenja okoliša Specijalne bolnice „Martin Horvat“, šaljući snažnu poruku brige za jednu od najvažnijih gradskih ustanova.
U krugu Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju „Martin Horvat“ Rovinj, u subotu, 9. svibnja, održana je tradicionalna radna akcija u organizaciji Grada Rovinja i same Bolnice, koja je i ove godine okupila brojne građane, djelatnike, volontere i prijatelje ustanove.
Akciji su se pridružili brojni sugrađani, članovi Udruge umirovljenika Rovinj, djelatnici gradskih službi i ustanova, kao i rovinjski gradonačelnik Emil Nimčević, a zajedničkim snagama uređivao se okoliš bolničkog kruga, čistile staze, prikupljao otpad te uređivali i obnavljali pojedini dijelovi prostora Bolnice.
Bolnica u Rovinju priprema novu fazu investicija koja uključuje adaptaciju bolničkih odjela i zgrade fizikalne terapije. Cilj je dodatno podići kvalitetu zdravstvenih usluga i poboljšati uvjete boravka pacijenata.
Specijalna bolnica za ortopediju i rehabilitaciju „Martin Horvat“ u Rovinju posljednjih je godina prošla kroz značajan razvoj, a jedan od najvažnijih koraka bilo je otvaranje novog Odjela za dječju rehabilitaciju koji je s radom započeo početkom prosinca prošle godine.
06:19Prije 112 d06.03.2026
Ravnateljica Bolnice Barbara Peruško zahvalila je svima koji su svojim dolaskom i radom podržali akciju, istaknuvši važnost zajedništva i brige za ustanovu koja već desetljećima ima važnu ulogu u zdravstvenom sustavu Rovinja i šire.
„Mjesec svibanj je mjesec u kojem su prije 138 godina austrijske vlasti odabrale baš Grad Rovinj i poziciju na kojoj su izgradile ovu predivnu Bolnicu i istu nam ostavile u naslijeđe, stoga mi je iznimno drago što smo se i ove godine okupili ne samo kako bismo uredili okoliš naše Bolnice nego kako bismo pokazali zajedništvo, odgovornosti i brigu za prostor u kojem svakodnevno liječimo, pomažemo i vraćamo nadu našim pacijentima“, poručila je Peruško.
Dodala je kako ova akcija nije samo simbolična gesta, već konkretan doprinos zajednici i prostoru koji svakodnevno koriste pacijenti, zaposlenici i posjetitelji.
„Kao ravnateljica Bolnice u ime svih zaposlenika, pacijenata i korisnika i u svoje osobno ime, zahvaljujem svima koji su se odazvali ovoj akciji i odlučili svojim radom dati osobni doprinos zajednici, a posebno bih se htjela zahvaliti Gradu Rovinju-Rovigno, Komunalnom servisu Rovinj-Rovigno, Javnoj vatrogasnoj postrojbi Rovinj-Rovigno i Hrvatskim šumama (Podružnici Buzet), odnosno djelatnicima Šumarije Rovinj-Rovigno koji svojim donacijama i radom, ne samo protekli tjedan već tijekom cijele godine, neumorno uređuju okoliš Bolnice i brinu o našem prostoru“, istaknula je ravnateljica.
Foto: Bolnica Rovinj
Posebno je naglasila kako podrška lokalne zajednice ima veliku vrijednost za djelatnike i korisnike ustanove.
„Vaša podrška nije samo materijalna pomoć i pomoć u radu, ona je znak povjerenja, društvene odgovornosti i solidarnosti, na čemu Vam veliko hvala. Svaka očišćena staza, svaki prikupljeni otpad, svaki uređeni i ofarbani kutak bolničkog kruga znak su naše zajedničke odgovornosti i ljubavi prema ovom prostoru“, zaključila je Barbara Peruško.
Komorni zbor Rubino ugostio je vokalnu skupinu Equivoci, a publika je u crkvi sv. Franje uživala u programu koji je spojio sakralnu glazbu, klasiku i suvremene zborske skladbe.
Ovaj čitateljski punkt već je tradicionalno smješten uz recepciju, dostupan svima te je nastavak višegodišnje suradnje s ciljem promocije knjižnice, knjige i čitanja te dodatne ponude posjetiteljima otoka.
Ono što je krenulo skromno 1954. godine s tek 15 zaposlenih i 45 kreveta u hotelu Jadran, kroz desetljeća je izraslo u turističkog diva koji je oblikovao identitet Rovinja.
Od 27. lipnja do 5. srpnja Bale će ugostiti 15. izdanje međunarodnog glazbenog festivala Bale-Valle Armonica. Posjetitelje očekuje devet dana koncerata, međunarodno gitarističko natjecanje i nastupi glazbenika iz više zemalja.
U tvrđavi Fort Forno sinoć je svečano otvoren 6. Bembo Fest – Festival malih formi nezavisnih kazališta, koji će do 3. rujna publici u Balama ponuditi ukupno 26 kazališnih, glazbenih, glazbeno-scenskih i likovnih programa.
Grad Rovinj uvodi novu pogodnost za umirovljenike – godišnju parkirališnu kartu po cijeni od samo 30 eura. Nova mjera trebala bi olakšati svakodnevne obaveze i omogućiti povoljnije korištenje gradskih parkirališta tijekom cijele godine.
Istarska županija dodijelila je više od 260 tisuća eura bespovratnih potpora za 79 projekata malih i srednjih poduzetnika. Ugovore je u Poduzetničkom centru Coworking u Puli potpisao župan Boris Miletić, istaknuvši važnost ulaganja u razvoj i digitalizaciju.
Iz Grada Pule pozivaju građane da koriste dostupne besplatne usluge zbrinjavanja otpada i svojim odgovornim ponašanjem doprinesu očuvanju urednosti i čistoće grada.
Nataša Stojkovski podnijela je ostavku na svoju dužnost, poručivši kako u postojećim okolnostima više ne vidi dovoljno prostora za daljnji profesionalni razvoj i provedbu projekata koje smatra važnima za budućnost ustanove.
Dogradnja i rekonstrukcija matične zgrade Doma za starije osobe **Alfredo Štiglić** u Puli, najveća investicija u području socijalne skrbi Istarske županije, ulazi u završnu fazu, a projekt vrijedan više od 10,6 milijuna eura donijet će čak 88 novih smještajnih kapaciteta za starije osobe. ([Gradona
Zbog crvenog meteoalarma i najavljenog toplinskog vala, Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije pozvao je građane na pojačan oprez te apelirao na zaštitu najranjivijih skupina, upozoravajući na ozbiljne zdravstvene rizike koje donose ekstremno visoke temperature.
Nakon poziva saborske zastupnice Dušice Radojčić da Grad Pula otvori rashladna skloništa tijekom toplinskog vala, iz Grada su poručili kako građanima već stoji na raspolaganju više klimatiziranih javnih prostora te uputili preporuke za zaštitu od visokih temperatura.