Folklorno društvo Cere – najstarije folklorno društvo u Istri slavi velikih 80 godina postojanja!
Sve je započelo uz roženice na pašnjacima. Anton (Tone) Rudan, poznat kao Starina ili Domčić iz Rudani, kao dječak je čuvajući ovce u Savičenskim poljima neumorno uvježbavao note.
U malom, ali srčanom selu Cere, između Barbana i Žminja, već osam desetljeća pleše, svira i pjeva jedno od najposebnijih društava u Istri – Folklorno društvo „Cere“-Žminj, najstarije folklorno društvo na cijelom poluotoku. Od 1945. do danas, ono neprekidno njeguje i prenosi bogatstvo istarske narodne baštine – i to sa stilom, osmijehom i ponosom.
Sve je započelo uz roženice na pašnjacima. Anton (Tone) Rudan, poznat kao Starina ili Domčić iz Rudani, kao dječak je čuvajući ovce u Savičenskim poljima neumorno uvježbavao note.
Njegova strast prema glazbi i plesu bila je zarazna, a s vremenom je iz toga izrastao pokret koji traje i dan-danas – zahvaljujući generacijama koje su prepoznale vrijednost tradicije.
Kroz povijest, FD Cere su vodili brojni predani ljudi: prvi predsjednik bio je Anton Grgorović iz Žgombina, nakon njega Đino Zanetić, zatim Romano Živić i Ivan Nini Božac, pa Franko Zec i Paolo Grgorović. Početkom 2024. godine kormilo preuzima Nikolina Kuhar – ujedno i prva žena predsjednica društva u njegovoj povijesti.
Folklorno društvo ima Upravni odbor, a u njemu su, osim predsjednice, i Alen Grizila (dopredsjednik), Matea Rudan (tajnica), te članovi Marko Kuhar, Ana Damijanić Grgorović, Paolo Grgorović, Zoran Barbančić, Andrea Hrelja i Mihaela Rudan, dok je Sanja Živić likvidator društva.
O svakodnevnoj komunikaciji s javnošću i društvenim mrežama brine Petra Kuhar, a u vođenju plesnih proba aktivno pomažu i Dorotea Burić, Paola Žufić i drugi. Svi su oni volonteri koji folklor ne doživljavaju kao hobi, već kao stil života.
Više od 30 mladih čuvara tradicije
Društvo danas okuplja više od 30 djece, podijeljene u dvije grupe – mlađu (niži razredi osnovne škole) i stariju (viši razredi). Djeca uče istarske plesove i pjesme, uz nezaobilazni Ceranski balun, a u tome ih na harmonikama vjerno prate Martin i Karlo Rudan.
FD Cere ima impresivan koncertni dnevnik iza sebe – sudjelovali su na 36. Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu, 37. Vinkovačkim jesenima, Smotri Jadrana u Trogiru, brojnim smotrama u Novoj Rači, danima vina u Jastrebarskom, na Saboru čakavskog pjesništva u Žminju, i još mnogo toga.
Plesali su u Sloveniji, Italiji, Bugarskoj, Belgiji, Njemačkoj, Švicarskoj, Francuskoj i Austriji, a 2004. godine predstavljali su Hrvatsku na trećoj međunarodnoj folklorijadi u Mađarskoj.
Prvi u Istri snimili su gramofonsku ploču Pjesma i svirka iz Istre. Prošle su godine, nastupili i na 20. obljetnici MIFF festivala u Piranu.
Foto: FD Cere
A sada – 2025. – slavi se velikih 80 godina postojanja! Proslava je krenula već krajem veljače kada su najmlađi članovi uživali na izletu u zagrebački zabavni park Amazinga. Slijedio je plesnjak u Žminju koji je otvoren mantinjadom u izvedbi Maura Racana i Vita Kvarante, nakon čega su nastupile obje grupe društva.
Večer se nastavila uz glazbenu pratnju Endija Miletića na harmonici, Davorina Grgića na bubnjevima i Luke Rovisa na klavijaturama, a zabava nije stala do kasno u noć.
Kroz godinu vas očekuju brojni programi posvećeni ovom velikom jubileju – projekcije starih filmova koje je društvo samo snimalo (Istarski svati, 1971. i Istarska češljarija, 1981.), uz popratne izložbe, jesenski okrugli stol za bivše i sadašnje članove te – posebno uzbudljivo – početak rada na monografiji koja će objediniti osam desetljeća folklorne ljubavi, plesa i zajedništva.
Svi koji žele postati dio ove velike folklorne obitelji – dobrodošli su! Pridružite im se na probama svakog petka u društvenom domu u Ceru i otkrijte zašto folklor nije samo tradicija, već i način življenja.
Za više informacija, potražite ih na društvevnim mrežama ili im pišite na folklornodrustvo.cere@gmail.com.
“Što da se radi”, film koji u središte postavlja ključno pitanje egzistencije i budućnosti rada, paradigmatska je priča Hrvatske, ali i ostalih istočnoeuropskih tranzicijskih zemalja.
Događaj organizira Udruga Albus iz Pazina, čiji će iskusni članovi voditi večer te posjetiteljima pomoći u upoznavanju i savladavanju pravila raznovrsnih igara.
Filmski ured Sv. Lovreča rezultat je suradnje Općine Sv. Lovreč i IKA -e-Istarske kulturne agencije, a osnovan je s ciljem promocije Lovreča kao atraktivne filmske lokacije i razvoja filmskog turizma na održiv način.
Učenici rovinjske Talijanske srednje škole - Scuola media superiore italiana Rovigno ponosni su se vratili s državne smotre LiDraNo 2025. koja se održala od 7. do 9. svibnja u Vinkovcima! U tri kategorije šestero je učenika predstavilo svoj grad i školu.
Tijekom tjedan dana od 12. do 18. svibnja, pod okriljem teme „Lov na slova“ održano je više od 70 programa poticanja na čitanje. Glavna programska okosnica bila je ulična umjetnost.
Kroz ovu manifestaciju grad se pretvara u živu kulisu slavnog Rimskog carstva, oživljavajući svoju bogatu antičku prošlost kroz povorke, predstave i sajam starih zanata.
Ovaj već dobro poznati i hvaljeni mjuzikl, koji s puno energije, entuzijazma i ljubavi prema kazalištu donosi duh najpoznatijih svjetskih glazbenih brodvejskih produkcija, nastavlja oduševljavati gledatelje svih generacija.
I u nedjelju je od 8 do 20.30 sati otvoren je bogat prodajni dio Librića u Circolu, gdje je izloženo oko četiri tisuće naslova slikovnica i knjiga za djecu i mlade koji su ponuđeni publici po posebno povoljnim cijenama.