Dva kazališna gostovanja na Trgu Tomaso Bembo u Balama i premijera glazbeno-scenskog programa „Jedne lijepe baljanske noći“ u tvrđavi Fort Forno ovaj su tjedan, uz slobodan ulaz, na programu 5. Bembo Festa, koji se do 4. rujna održava u organizaciji Teatra Fort Forno.
Mali Bembo namijenjen djeci u srijedu 9. srpnja na središnjem trgu u Balama predstavlja „Priče za laku noć” Marka Bakulina, iz produkcije Uo Dad. U ovoj predstavi za djecu igraju Ana Lanšćak i Davor Tarbuk. Dan kasnije, u četvrtak 10. srpnja na Trgu Tomaso Bembo gostuje Teatar Gala s komedijom „Otvoreni brak“ slavnog nobelovca Daria Foa i njegove supruge France Rama.
Snažna umjetnička ostvarenja Sandre Bagarić i Darka Domitrovića te Dušanke Glid Stojanović i Dragane Đukić, obilježila su ovotjedne programe 5. Bembo Festa u Balama. Istodobno je publiku na Malom Bembu osvojila vesela i poučna predstava za najmlađe „Baby Lasagna - mačke i spačke".
Morsko plavetnilo u nježnim doživljajnim slikama Angelike Wienerroither u Galeriji Ulika, danas u tvrđavi Fort Forno koncert Dua Sonoma, u subotu predstava „Žena himna“.
12:37Prije 37 d18.07.2025
Predstavu je režirao Đuro Roić, a glume Matija Prskalo i Slavko Juraga. Riječ je o kazališnom klasiku kroz koji se „s dozom satire na duhovit način preispituju društvene norme i vrijednosti, a publici donose smijeh, ali i duboke poruke o ljudskoj prirodi i ljubavi. Dvoje sjajnih glumaca u nizu komičnih scena dočaravaju bračne probleme iz kojih svaki na svoj način traži izlaz“.
U petak 11. srpnja u 21 sat u Tvrđavi Fort Forno na rasporedu je premijera autorskog projekta „Jedne lijepe baljanske ljetne noći” Marijane Nola i Roberta Raponje, a igraju i pjevaju: Anastazija Groško, Juraj Devin, Lara Živolić i Davor Tarbuk.
Nastavak 5. Bembo Festa slijedi 9. srpnja, kad je na Trgu Tomaso Bembo na programu predstava za djecu „Priče za laku noć” Marka Bakulina, iz produkcije Uo Dad, slijedi 10. srpnja na istom mjestu gostovanje Teatra Gala s predstavom Daria Foa „Otvoreni brak” redatelja Đure Roića.
Uz slobodan ulaz ovogodišnji 5. Bembo Fest do 4. rujna donosi 30 kazališnih predstava, koncertnih i izložbenih programa u kojima se predstavlja više od stotinu umjetnika iz Hrvatske, Italije, Austrije, Srbije, Bosne i Hercegovine.
12:09Prije 61 d24.06.2025
“Jedne lijepe baljanske noći“ glazbeno je scenska igra s elementima cabareta i vodvilja. Uz glumačku igru punu humora i preokreta glumci i pjevači izvode obrade hitova Franka Sinatre, Ette James, Zdravka Čolića, Tereze Kesovija, Briana Adamsa Lady Gage...
Kao što i sam naslov kaže, radnja neobične priče događa se u Balama, jedne večeri pod zvijezdama. „Marko i Fani simpatični domaćini, majstori ceremonije, pozivaju goste da provedu ugodnu večer na terasi tvrđave Fort Forno. Garantiraju da će večer biti ispunjena glazbom, plesom i dobrom zabavom.
Njihovi najveći aduti su iskusni bend i prekrasna pjevačica Anastazija. No, Marko i Fani i ne slute da će se te večeri njihovi životi, zauvijek promijeniti. Među gostima je mladi glazbenik Devin koji je na svom proputovanju slučajno zalutao upravo pred tvrđavu i začuo Anastazijinu pjesmu....“
Turistički vlakić iz kampa Mon Perin prema tvrđavi Fort Forno kreće u 20.30 ispred Babaloo bara, a u 20.35 sati kod Paleo Parka.
Bembo Fest je kazališni doprinos doživljaju Bala kao otvorenog mjesta za kreativni i kulturni dijalog, a tijekom tri ljetna mjeseca do 4. rujna, uz besplatan ulaz, donosi čak 30 programa. Festival se održava u organizaciji baljanskog Teatra Fort Forno, uz potporu Općine Bale – Valle, Turističke zajednice Općine Bale – Valle, Mon Perina d.d., Ministarstva kulture i medija RH, Istarske županije, te Talijanskog instituta za kulturu u Zagrebu i Austrijskog kulturnog foruma.
A kako ples na svili doista čarobno izgleda, zainteresirani do rujna mogu vidjeti u porečkom Parku Olge Ban gdje je ambijentiran USB-ov program „Mystic Forest“. Sljedeća je predstava zakazana u ponedjeljak, 25. kolovoza, s početkom u 21 sat, a ulaz je slobodan.
Marković Vukadin naglašava da nerazmjer između cijena i kvalitete smještaja dugoročno nije održiv. Usporedbe pokazuju da je hrvatski privatni smještaj skuplji od onog u Turskoj, jednoj od naših glavnih konkurenata.
Sapanjoš je osvojila otkupnu nagrada Grada Rovinja-Rovigno koja iznosi pet tisuća eura, a njen rad s kojim se predstavila na Grisiji ući će u fundus Muzeja Grada Rovinja-Rovigno. Kako doznajemo, odluka stručnog žirija o pobjednici bila je jednoglasna.
Ovogodišnji program donosi niz sadržaja: izložbu radova duž ulice, posebnu izložbu „Grisia Youth“ u crkvi sv. Tome, radionice i tradicionalne igre za djecu te večernji program pod nazivom „Grisia Chill Out“.
Deset skupina, koliko ih ove godine sudjeluje na Festivalu, prošetalo je duž najduže ulice, zaustavljajući se na tri punkta kako bi brojnoj publici predstavilo dio plesova.