Počinju Dani austrijske kulture u Balama u sklopu 5. Bembo Festa
U četvrtak će biti otvorena izložba „How's the surf?“ austrijske umjetnice Angelike Wienerroitherm, u petak je na rasporedu koncert „U dvoje/V dvoje/Zu Zweit” u izvedbi Dua Sonoma, a u subotu igra nagrađivana predstava „Žena himna“ Davora Špišića u režiji Roberta Raponje.
IstraIN
15 Srpanj 2025 I 17:31
Manuel Angelini
Dani austrijske kulture u Balama održavaju se ovaj tjedan u programu 5. Bembo Festa i donose tri kulturna događanja od 17. do 19. srpnja, a u organizaciji Teatra Fort Forno i Austrijskog kulturnog foruma.
U četvrtak, 17. srpnja u 20 sati u Galeriji Ulika u Balama bit će otvorena izložba „How's the surf?“ austrijske umjetnice Angelike Wienerroitherm.
Zanimljive i dirljive kazališne predstave, snažna glumačka ostvarenja, puno gledalište i zadovoljna publika na Trgu Tomaso Bembo u Balama obilježili su ovotjednu atmosferu na 5. Bembo Festu.
„Aktivisti su i oni koji kupuju karte i dolaze u teatar i daju podršku kreativnosti jer svaki umjetnički (kreativan) čin je svojevrsna pobuna, ali svaka pobuna, znamo, nije (kreativna) umjetnost. Svi aktivisti nisu isti, naročito oni koji su otvoreni, iskreni, duhoviti i bistri".
13:44Prije 25 d20.06.2025
Slijedi, u petak, 18. srpnja, u 21 sat u Tvrđavi Fort Forno koncert „U dvoje/V dvoje/Zu Zweit” u izvedbi Dua Sonoma, kojeg čine Mira Gregorič, violina i Sara Gregorič, gitara, a u subotu, 19. srpnja u ambijentu ove obnovljene austrougarske utvrde, također s početkom u 21 sat, na programu je višestruko nagrađivana predstava „Žena himna“ Davora Špišića u režiji Roberta Raponje iz produkcije Teatra Fort Forno. Ulaz na sve programe je slobodan.
„Izložba "How’s the surf?" u Galeriji Ulika počinje u tijelu umjetnice. Angelika Wienerroither slika ono što osjeća dok jaše valove na obali Costa da Caparica u Atlantskom oceanu. Poput sjećanja njezina tijela – koja se iznova prizivaju, mijenjaju i slažu poput slojeva sedimenata – listovi prozirnog papira slažu se jedni preko drugih, pokazujući linije tinte…“, ističe se u najavi izložbe Angelike Wienerroither, čiji je umjetnički rad povezan s autoteorijom,, pojmom koji je 2022. g. skovala Lauren Fournier, a znači teorijsko promišljanje kroz vlastito tijelo – kroz vlastito postojanje u ovom svijetu u odnosu na postojeće teorije.
Angelika Wienerroither je vizualna umjetnica i spisateljica iz Austrije. Izlagala je na brojnim međunarodnim izložbama, uz ostalo, u Muzeju moderne umjetnosti Salzburg, Leopold muzeju u Beču i Austrijskom kulturnom forumu u Zagrebu. Rezidencije na Malti, u Finskoj i Italiji dodatno su oblikovale njezinu praksu. Dobitnica je Nagrade publike Ö1, a njezini radovi nalaze se u zbirkama Muzeja moderne umjetnosti Salzburg, Grada Salzburga i Sveučilišta Mozarteum Salzburg.
Članica je feminističke umjetničke mreže EXTRA stark i jedrila je s posadom čeličnog broda Valiente prema Svalbardu.
Angelika Wienerroitherm
Duo Sonoma, koji čine violinistica Mira Gregorič i gitaristica Sara Gregorič predstavlja spoj mnogih glazbenih žanrova. Kroz svoje nastupe austrijske glazbenice slovenskih korijena, sestre Mira i Sara Gregorič donose stilistički neograničene, izražajne i maštovite zvučne krajolike.
Svojim debitantskim albumom „I“ (2021.), stekle su veliku pozornost austrijske glazbene scene, a albumom „II“ (2024.), nastavljaju kombinirajući klasične instrumente s novim zvukovima, što doprinosi ritmičkoj raznolikosti i jedinstvenom zvuku.
Stefan Reichmann
„Žena himna“ Davora Špišića u režiji Roberta Raponje uspješna je kazališna produkcija baljanskog Teatra Fort Forno nastala je suradnji s Istarskim narodnim kazalištem - Gradskim kazalištem Pula,Hrvatskim narodnim kazalištem Mostar, Udruženjem "Intermezzo" Sarajevo, a pod pokroviteljstvom Austrijskog kulturnog Foruma.
Riječ je o kazališnom uprizorenju drame „Žena himna“ za koju je Davor Špišić nagrađen 1. nagradom za dramsko djelo „Marin Držić“ Ministarstva kulture i medija za 2022. Temelj drame čini život austrijske i hrvatske spisateljice Paule Preradović, autorice austrijske himne i unuke književnika Petra Preradovića koja je djetinjstvo i mladost provela u Puli.
U „Ženi himni“ Paulu tumači Monika Duvnjak, a koja je za tu ulogu nagrađena Nagradom „Nada Subotić“ za najbolje glumačko ostvarenje mlade glumice na 32. Festivalu glumca u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Uloge Majke/Oca igra Selma Alispahić, prvakinja sarajevskog kazališta SARTR (Sarajevski ratni teatar), dobitnica prestižne nagrade "Actor of Europe" za najbolju glumicu Europe 2019. godine.
Za uloge u „Ženi himni“ Selma Alispahić je nagrađena Nagradom za najbolju sporednu ulogu na 41. Internacionalnim teatarskim susretima Brčko distrikta BiH 2024. U ulozi Irine je prvakinja drame osječkog Hrvatskog narodnog kazališta Anita Schmidt, a Gerdu tumači višestruko nagrađivana glumica iz Osijeka Katica Šubarić, koja je i dobitnica Nagrade hrvatskog glumišta 2023.
Dramaturg predstave je Davor Špišić, glazbu je skladala Antonija Pacek, kostimografkinja je Desanka Janković, scenografkinja Jasmina Pacek, a oblikovateljica svjetla Anđela Kusić.
Za programe u petak i subotu do tvrđave Fort Forno vozi turistički vlakić, koji u 20.30 sati kreće kraj Babalooa, a u 20.35 kod Paleo Parka.
Ovogodišnji 5. Bembo Fest održava se uz potporu Općine Bale – Valle i njene Turističke zajednice, Mon Perina d.d., Ministarstva kulture i medija RH te Istarske županije, kao i Austrijskog kulturnog foruma i Talijanskog instituta za kulturu u Zagrebu.
U suradnji s Ledom, najvećim domaćim proizvođačem sladoleda, Sonda kreativni centar pokreće novo, četvrto izdanje prepoznatljivog programa Designed by People.
Projekt ... Na Zarečkom krovu spaja rekreaciju, edukaciju i zabavu, uključuje ekološku i volontersku akciju, a glavni događaj ove godine održava se 26. srpnja 2025. godine na Zarečkom krovu.
Značajna obljetnica Ljetnog festivala Rovinj, manifestacije koja već tri desetljeća promiče klasičnu glazbu, ovom će prigodom zazvučati u pravom slavljeničkom ruhu.
Brtonigla od četvrtka 18. srpnja postaje pozornica odlične zabave uz Mazzini Nights, četiri večeri pod zvjezdanim nebom ispunjene vrhunskom glazbom i iskrenim smijehom.
Pjesma nosi autorski potpis Huseina Hasanefendića Husa, a njena objava stiže točno mjesec dana uoči iščekivanog open-air koncerta Parnog Valjka u pulskoj Areni, 15. kolovoza 2025. godine.
Pazinska publika imat će priliku upoznati autoricu na književnoj večeri u srijedu, 16. srpnja u 19 sati, u Centru za posjetitelje Katinina kuća u Gračišću. Susret će moderirati Ana Galant.