Rovinj domaćin 23. Italian Film Festivala: Deset večeri filma pod zvijezdama
Od 1. do 10. kolovoza Rovinj će ponovno postati filmsko središte Istre – u grad stiže 23. izdanje Talijanskog filmskog festivala, ove godine posvećenog snažnoj vezi između književnosti i filma. Posjetitelje očekuje deset večeri besplatnih projekcija na otvorenom, uz gostovanja autora i bogat kulturn
Rovinj će od 1. do 10. kolovoza 2025. ponovno postati središte talijanske kinematografije – održava se 23. izdanje Italian Film Festival, manifestacije koja već više od dva desetljeća povezuje dvije kulture i slavi vrhunski filmski izričaj s Apeninskog poluotoka.
Ovogodišnja tema festivala glasi „L’immaginario della realtà – Tra letteratura e cinema“ (Zamišljeno stvarno – između književnosti i filma), a u središtu pozornosti bit će snažna veza između književnih djela i njihove filmske interpretacije.
Festival se održava na otvorenom, na Ljetnoj pozornici “Vlado Benussi” CI-ZT Rovinj-Rovigno, s početkom svake večeri u 21 sat, a ulaz na sve projekcije je besplatan.
Kroz deset dana prikazat će se deset pažljivo odabranih talijanskih filmova, koji su tematski povezani s književnošću ili su nastali prema književnim predlošcima. Među naslovima su i recentni naslovi, ali i nagrađivani filmovi iz prethodnih godina.
Festival otvara “Follemente” (2025) redatelja Paola Genovesea, dok će se prikazati i novi radovi Danielea Luchettija, Donata Carrisija, kao i film “Le otto montagne”, dobitnik prestižne nagrade na Cannesu.
Posebna večer festivala održat će se 4. kolovoza, kada će se prikazivati film “Il diamante di Grado” (2025) redatelja Andrea Camerotta, uz prisustvo autora romana, redatelja, direktora fotografije i glumaca, čime se dodatno naglašava ovogodišnja tema festivala.
Foto: PRESS
Zanimljivo je istaknuti kako će festival zatvoriti hrvatski redatelj Igor Bezinović, čiji novi film “Fiume o morte” tematizira riječki povijesni kontekst i kontroverznu figuru Gabrielea D’Annunzija, u talijansko-hrvatskoj koprodukciji.
U slučaju lošeg vremena, projekcije će se održati u zatvorenim prostorima. Filmovi zakazani za 1., 2., 3., 5., 6., 8., 9. i 10. kolovoza prikazivat će se u Multimedijalnom centru (CMM – MMC Rovinj-Rovigno).
Projekcija 4. kolovoza seli se u Kazalište Antonio Gandusio, dok će se film predviđen za 7. kolovoza prikazati u Velikoj dvorani Zajednice Talijana Rovinj
Kulturni most između Italije i Istre
Talijanski filmski festival u Rovinju već godinama predstavlja jedan od ključnih kulturnih mostova između Italije i Istre, istovremeno promovirajući talijansku umjetnost i bogatu tradiciju Zajednice Talijana u Hrvatskoj.
Ove filmske večeri na otvorenom spajaju publiku različitih jezika i generacija, uz poseban naglasak na estetsku i društvenu vrijednost sedme umjetnosti.
Organizatori pozivaju sve filmoljupce da se pridruže ovoj jedinstvenoj manifestaciji pod zvjezdanim rovinjskim nebom, gdje će se kroz filmove čitati – i gledati – književnost.
Nakon novog mandata na čelu rovinjskog SDP-a, saborska zastupnica Marija Blažina govori o radu Gradskog vijeća, problemima otpada, stanovanja i urbanizma te upozorava na izostanak konstruktivne suradnje.
U Ulici braće Božić u Rovinju započinju radovi na uređenju više od 800 metara biciklističke staze, a projekt vrijedan 263 tisuće eura trebao bi biti dovršen do kraja lipnja.
Pula od 29. travnja do 9. svibnja donosi bogat program Dana grada – od prvomajske fešte u Šijanskoj šumi i koncerata na Hidrobazi do kulturnih, sportskih i zabavnih sadržaja na brojnim lokacijama.
Tijekom susreta posjetitelji će moći razgledati prostore vrtića, upoznati odgojitelje i stručni tim te dobiti sve relevantne informacije o programu rada, svakodnevnim aktivnostima i postupku upisa.
Poznati opatijski glazbenik Dražen Turina Šajeta po prvi put stiže pred publiku u stand-up izdanju – u četvrtak, 30. travnja, u Kazalištu Gandusio očekuje nas večer ispunjena humorom, ironijom i prepoznatljivim životnim pričama.
U sklopu programa „Gosti iz susjedstva“, Gradska knjižnica Pazin u srijedu donosi predstavljanje knjige „Idem u penziju – i što sad?“ autorice Mire Lončar Dušek.