
HUB upozorava građane: Do utorka nema transakcija među bankama!
Transakcije između računa unutar iste banke, kao i plaćanja karticama i podizanje gotovine na bankomatima funkcionirat će normalno.
14:51Prije 1 min17.04.2025
Djeca s autizmom često imaju atipičnu obradu somatosenzornih informacija, što uključuje signale koji prenose osjete boli.
Autizam uključuje širok raspon neuroloških i senzoričkih razlika koje utječu na način na koji dijete doživljava, procesuira i izražava bol.
Razumijevanje neurološke podloge ovih razlika ključno je za pružanje učinkovite podrške. Djeca s autizmom često imaju atipičnu obradu somatosenzornih informacija, što uključuje signale koji prenose osjete boli.
Neuroznanstvena istraživanja ukazuju na sljedeće:
Kako djeca s autizmom doživljavaju bol?
Djeca s autizmom često doživljavaju bol drugačije nego njihovi vršnjaci. Ovo su tri najčešća načina na koja se različitosti u osjetljivosti prema boli manifestiraju kod djece s autizmom:
1. Hipersenzitivnost (pojačana osjetljivost)
Neka djeca s autizmom imaju izrazito osjetljiv senzorni sustav. Kod njih čak i blagi podražaji, koji bi za većinu osoba prošli nezapaženo, mogu izazvati intenzivnu bolnu reakciju. Primjerice, lagani pritisak ili manja ogrebotina mogu se doživjeti kao vrlo bolni. Ova pojačana osjetljivost često je povezana s hiperaktivnim senzorima u mozgu koji registriraju čak i male podražaje kao bolne.
2. Hiposenzitivnost (smanjena osjetljivost)
Suprotno tome, neka djeca s autizmom mogu imati smanjen osjet boli. Kod njih su ozbiljne ozljede, poput posjekotina ili prijeloma, ponekad jedva primjetne. Ova hiposenzitivnost posljedica je smanjene aktivnosti u moždanim regijama koje prepoznaju bol.
Kao rezultat toga, dijete može nastaviti s uobičajenim aktivnostima čak i u situacijama kada bi bol obično izazvala reakciju, što može biti zbunjujuće za roditelje. Ponekad se može dogoditi da dijete ima visoku temperaturu, ali pritom ne pokazuje nikakve neuobičajene promjene u ponašanju.
3. Smetnje u interpretaciji boli
Djeca s autizmom često imaju poteškoće u interpretaciji boli i izražavanju onoga što osjećaju. Iako mogu osjećati bol, ponekad ju ne mogu verbalizirati ili pokazati na uobičajene načine. To može značiti da dijete pokazuje znakove nelagode – plače, postaje iritabilno ili odbija jesti – ali ne ukazuje na izvor boli. U takvim situacijama, roditelji trebaju biti posebno pažljivi kako bi identificirali uzrok i pružili odgovarajuću podršku.
Praktični primjeri za prepoznavanje boli kod neverbalne djece
S obzirom na kompleksnu neurološku podlogu boli kod djece s autizmom, roditelji se moraju se osloniti na pažljivo promatranje promjena u ponašanju i fiziologiji djeteta. Evo nekoliko konkretnih primjera:
1. Promjene u obrascima ponašanja: ako dijete inače uživa u fizičkoj igri, a odjednom ju izbjegava, to može ukazivati na bol u mišićima ili zglobovima. Pojačano stereotipno ponašanje, poput ljuljanja ili grizenja ruku, može biti način na koji dijete pokušava regulirati bolne senzacije.
2. Specifični fizički znakovi: dijete može čvrsto držati dio tijela koji boli (npr. trbuh, glavu). Promjene u izrazu lica, poput žmirkanja očiju, stiskanja usana ili namrštenosti, često su prvi znak nelagode.
3. Promjene u fiziološkim funkcijama: neobjašnjive epizode znojenja, ubrzanog disanja ili povećanog broja otkucaja srca mogu ukazivati na bol, posebno kod djece s hiposenzitivnošću koja ne izražavaju bol ponašanjem. Nagla pojava problema sa spavanjem ili hranjenjem može biti rezultat nelagode ili boli.
Iako je svako dijete jedinstveno, znanstvena istraživanja i iskustva stručnjaka kao izvor boli kod djece s autizmom najčešće navode: zube i usnu šupljinu (od bolnog karijesa do bruksizma (škripanje zubima) koji je relativno čest kod djece s autizmom i može uzrokovati bol u čeljusti), glavobolje, probleme sa sinusima, probleme s probavnim sustavom, intolerancije ili alergijske reakcije na određene namirnice, kožu (kožne iritacije, ogrebotine, dodir odjeće može biti bolan).
Važne preporuke za roditelje:
1. Vodite dnevnik promjena u ponašanju, fiziologiji i rutini kako biste prepoznali obrasce povezane s boli.
2. Pružite djetetu priliku da koristi vizualne prikaze za izražavanje boli (npr. slike tijela ili skale boli s emotikonima).
3. Multidisciplinarni tim koji uključuje liječnike, edukacijske rehabilitatore, logopede i senzorne terapeute može pomoći u prepoznavanju i upravljanju boli kod djece s autizmom.Razgovarajte s njima.
Percepcija i izražavanje boli kod djece s autizmom rezultat su složenih neuroloških procesa i senzoričkih različitosti. Razumijevanje ovih temeljnih razlika ključno je za poboljšanje kvalitete njihova života.
Edukacija roditelja o važnosti promatranja ponašanja od presudne je važnosti, budući da djeca s autizmom često mogu pokazati reakcije na bol s odgodom. Nitko ne zaslužuje živjeti s boli koju ne može izraziti – naše razumijevanje i podrška mogu biti njihov glas i njihova utjeha.
Piše: dr.sc. Ana Skender, mag.edukacijske rehabilitacije, izvor: Mamin kutak
Hemofilija spada u skupinu bolesti karakteriziranih smanjenom sposobnosti koagulacije krvi. Radi se o, najčešće nasljednom poremećaju (prenosi ga majka na potomstvo) dok je jedna trećina slučajeva posljedica novonastale mutacije gena potrebnih za sintezu faktora koagulacije.
07:46Prije 7 h17.04.2025
21:35Prije 17 h16.04.2025
Digitalna agencija Markething stoji iza razvoja revolucionarnog digitalnog poslovnog modela To Do in Istria, prve destinacijske booking platforme u Hrvatskoj koja nudi direktnu rezervaciju verificiranih tura, atrakcija i aktivnosti na području Istre.
18:31Prije 20 h16.04.2025
Svoja vrata otvara Muzej Grada Rovinja, priprema se sajam Naturafest, najavljen je razgled grada Feel the breeze of Rovinj, a za Uskrs se priprema bogati glazbeni i gastro program.
17:18Prije 21 h16.04.2025
Kroz zanimljive vođene ture i pokazne analize, znanstvenici Instituta približili su posjetiteljima svoj svakodnevni rad i aktivnosti, suvremene tehnologije koje koriste te brojne projekte na kojima rade.
15:12Prije 23 h16.04.2025
U Strukovnoj se školi Eugena Kumičića ove srijede od 10 do 12 sati održala uskršnja kava s prijateljima, u suradnji sa štićenicima Down Syndrom Centra Pula, na koju su se odazvali i štićenici Doma za starije Domenico Pergolis.
11:53Prije 1 d16.04.2025
Kuharica Najbolji recepti za „drugi dan“ nastala je kao rezultat zajedničkog truda Općine Medulin i Zelene Istre, a donosi recepte za jela koja nastaju od ostataka kuhanih obroka, starog kruha te voća i povrća koje više nije najsvježije, ali je daleko od otpada.
21:35Prije 1 d15.04.2025
Brojni su načini na koje možete doživjeti ljepotu ovog komadića raja, a malo koji se može usporediti s jedrenjem tim očaravajućim Bokokotorskim zaljevom na jahti Corsario.
21:00Prije 1 d15.04.2025