Današnji datum, 29. veljače raritet je i problem

IstraIN

29 Veljača 2024 I 12:44

Današnji datum, 29. veljače raritet je i problem

Iako aktualni, kod nas važeći, kalendar prihvaćamo kao da je oduvijek bio tu i takav, cijela priča oko kalendara je iznimno komplicirana, a traje već tisućljećima.

Riješenje kalendara kakvog danas koristimo samo je najbolje od onoga što nam je bilo na raspolaganju. O kalendarima i računanju vremena kroz povijest zaista bi se mogla napisati atraktivna drama.

No dobro, danas je dvadeset i deveti dan, drugog mjeseca 2024. godine. Veljača s dvadeset i devet dana pojavljuje se svake prijestupne godine.

Za većinu nas na planeti to je samo još jedan, malčice drugačiji, dan u tjednu, mjesecu, godini.. Ipak, za otprilike pet milijuna ljudi na planeti to je datum njihova rođendana, s tim datumom osim egzotike dolaze i neki problemi.

Koja je vjerojatnost da ste rođeni na današnji dan?! Poprilično mala, iznosi 1:1462! Kojeg datuma proslaviti rođendan svake četvrte godine nema dileme, ali ostalih godina kako tko odluči. Neki slave 28. veljače, neki 1. ožujka, a neki na oba datuma. Pravila o tome nema, ili ih nema dok ne dođemo do zakonodavnih tematika.

Želimo li se našaliti to bi značilo da „rođendanlije od 29. veljače” u trenutku stjecanja punoljetnosti imaju punih sedamdeset i dvije godine prema rođendanima nas koji smo rođeni nekog drugog dana u godini. Šalu na stranu, zakonodavna riješenja morala su jasno definirati kojeg datuma pada 29. veljače u neprijestupnim godinama.

29022028.jpg

Primjerice, stjecanje punoljetnosti u takvoj situaciji računa se od 1. ožujka, isto vrijedi i za datum dobivanja vozačke dozvole. „Dvadesetdevetnjaci” vozačku dozvolu mogu dobiti najranije 1. ožujka.

Gioachino Rossini rođen je na današnji dan, baš kao i Supermen, a i vizualizacija J.R.R Tolkienova „Povratak kralja”, posljednji dio trilogije Gospodar prstenova, ugledao je svjetlo ekrana diljem svijeta. Eonima prije našeg doba ovog dana u godini naši su pretci mogli pješke krenuti iz Istre pravo ka zapadu i stići do današnjih prostora Venecije. More tada nije bilo ovdje.

Uživajmo u posljednjem danu veljače ove prijestupne godine, uz nadu da će na Europskom (polu)kontinentu u glavama vodećih političara ipak zaiskriti mrvica razuma!

Ostavite komentar