Point Nemo: jeste li znali da i svemirske letjelice imaju svoje groblje?
Popularni naziv za groblje svemirskih letjelica je “Point Nemo”. Do danas tamo su kontrolirano deorbitirane najmanje 263 svemirske letjelice.
Marino Tumpić
8 Veljača 2025 I 13:02
IstraIN
Ljudi, biljke, životinje, tehnika... Sve se u nekom trenutku rađa, proživljava svoj životni ili radni ciklus i umire. Groblja su sastavni dio života, no jeste li znali da i svemirske letjelice imaju svoje groblje?!
Ono se nalazi tisućama kilometara od najbližeg kopna, u južnom dijelu Pacifika. Popularni naziv za groblje svemirskih letjelica je “Point Nemo”. Centar ovog područja ima koordinate 47°24′42″ S i 177°22′45″ E.
Tamo nema ljudskih naseobina, pomorski i zračni koridori daleko su pozicionirani. Pustopoljina koju ne želite posjetiti. Upravo su to bili razlozi zašto je ovo područje izabrano za lokalitet gdje se usmjeravaju stare i islužene letjelice većih dimenzija na “posljednji počinak”.
Ako neke komponente ne izgore u atmosferi, ono što padne na površinu neće prouzročiti ni ljudske niti materijalne gubitke te će završiti na dnu mora.
IstraIN
Do danas tamo su kontrolirano deorbitirane najmanje 263 svemirske letjelice. Najviše je ruskih, zatim američkih, europskih, japanskih, a odnedavno tu dolaze i ostaci letjelica privatnih kompanija.
Najveća operacija prizemljenja dogodila se u ožujku 2001. kada je ogromna ruska svemirska postaja MIR kontrolirano spuštena na lokalitet Point Nemo.
Pravi izazov za Point Nemo tek slijedi kroz narednih desetak godina kada će doći do najzahtjevnijeg svemirskog sprovoda, deorbitiranja sada već desetljećima stare Međunarodne svemirske postaje.
IstraIN
Point Nemo nalazi se izvan pravnog dosega nacionalnih zakonodavstava.
Jedini pravni akti koji se koliko toliko brinu o svemirskom otpadu na Point Nemo dolaze iz UN-a. Riječ je o Ugovoru o svemiru i Konvenciji o morskom zakonodavstvu.
U stvarnosti, Point Nemo prepušten je sam sebi. Onečišćenja mora, podmorja i života prepuštena su svojoj sudbini nesuđenog groblja svemirskih letjelica čiji nekad uglancani dijelovi, sada zapušteni i devastirani, leže na na oceanskom dnu, više od četiri kilometra ispod morske površine.
Ministarstvo unutarnjih poslova poziva sve mlade koji sanjaju o policijskoj karijeri da se prijave na jedan od dva aktualna natječaja, a prijave su otvorene još samo do 1. kolovoza 2025. godine.
Cilj je prikupljanje sredstava za psihološku podršku onkološkim pacijentima i pacijenticama Poreča. Utrka će se održati na slikovitoj stazi Parenzana i rekreativnog je karaktera.
Po dovršetku kriminalističkog istraživanja 35-godišnji češki državljanin je, uz kaznenu prijavu, 22. srpnja priveden u pritvorsku jedinicu PU istarske, dok se protiv češke državljanke podnosi kaznena prijava u redovnom postupku.
"Jedno od naselja u kojem se vrše kontrole je i Premantura, gdje se zatečeni prekršitelji sankcioniraju te se upućuju na boravak u zakonite, registrirane kampove", poručuju iz Općine Medulin.
Brod, koji je zadesila nesretna sudbina, čuva tajnu svog posljednjeg putovanja – a je li je kraj donijelo nevrijeme, valovi, ili pak gusarski napad, pokušavaju otkriti istraživači iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju iz Zadra.
Životinje su po dolasku zaprimile prvu pomoć – infuziju i glukozu – te su podvrgnute dijagnostičkim pretragama, uključujući rendgenski snimak i analizu krvi.
„Enjoy & Explore Barban Tradition“ i „Mini tržnica lokalnih proizvoda“ održavat će se svake srijede tijekom srpnja i kolovoza zaključno s 20. kolovoza 2025. neposredno prije „Trke na prstenac“.
Savjetovalište za spolno zdravlje mladih pruža podršku mladima i roditeljima u području spolnog zdravlja, prevencije bolesti, ravnopravnosti spolova i sigurnog spolnog iskustva.
Tijekom Drugog svjetskog rata, 1943. godine, njemačko bombardiranje teško je oštetilo palaču – nestao je krov, urušio se dio sjevernog pročelja, a od nekad velebne kuće do danas su ostali samo zidovi južnog pročelja s prozorima, nišama i puškarnicama.