Četvrtak, 6. veljače 2025., rano ujutro po Moskovskom vremenu, Ukazom Predsjednika Ruske Federacije, Vladimira Putina, prestao je mandat dosadašnjem direktoru ROSCOSMOS-a te je imenovan novi direktor.
Yuri Borisov (64) bio je na čelu Ruske nacionalne svemirske agencije od lipnja 2022. Na njegovo mjesto sada je došao Dmitry Bakanov (39). Do smjene na čelu ROSCOSMOS-a došlo je bez ikakove najave. Službeni izvori ne navode poseban razlog za smjenu Borisova, već kazuju kako je riječ o normalnoj rotaciji osoblja.
Borisov je na poprilično vrućoj i nezahvalnoj stolici u ljeto 2022. naslijedio Dmitrya Rogozina (62). Korupcija, neuspjesi, gubitak tržišta, tehnički problemi, nedostatak jasne vizije i realističnog programa razvoja nekad prve svjetske svemirske sile, otkazi nekoliko perspektivnih programa, nedostatak financiranja uz druge nedaće dovele su do aktualne, nimalo ugodne situacije Ruskog svemirskog programa.
S druge strane postoje iznimno uspješni, visokotehnološki projekti u oblastima vojnih svemirskih tehnologija. Hoće li novi, mladi, šef ROSCOSMOS-a uspjeti reorganizirati veliki sustav pitanje je od milijun rubalja.
Bakanov je rođen u Leninsku 7. listopada 1985. Završio je studij ekonomskih i financijskih znanosti na državnom sveučilištu u Sankt Petersburgu. Radio je na području digitalne transformacije u Ruskom Ministarstvu prometa.
IstraIN
Jedan od vodećih ljudi ROSCOSMOS-a u odjelu Gonets Satellite System, novoj generaciji komunikacijskih svemirskih sustava. Poznaje nacionalnu svemirsku agenciju, okruži li se vrsnim ljudima ima nade da se nekad ponosna zemlja u svemirskim istraživanjima vrati na mjesto koje joj pripada.
Svemirske postaje, bespilotni transportni brodovi, brodovi s ljudskom postajom, kozmodromi...sve to postoji desetljećima te slovi za najsigurniji svjetski sustav. Vrijeme je da se oni zamjene novim, kapacitetnijim sustavima koju su u razvoju. Nadajmo se kako će ti projekti pod vodstvom Bakanova, kao i međuplanetarne misije te suradnja u svemiru s drugim agencijama, zaživjeti u realnosti.
Imajući u vidu dugogodišnju, veliku suradnju Rusije, Kine, Indije kao i velikog broja drugih zemalja na području svemirskih tehnologija, izbor mladog Bakanova nije nimalo iznenađujuć.
Nova svjetska geopolitička stvarnost, zaokret američke politike Predsjednika Donalda Trumpa, mogla bi uskoro rezultirati svemirskim odisejama koje do samo pred koji mjesec nismo mogli niti zamisliti. Uloga ROSCOSMOS-a u tome je itekako značajna, a to znači povratak na stare staze slave i uspjeha. Jedini gubitnik u novoj svemirskoj utrci (a i ne samo njoj) bit će Europa.
Takav model života ostavlja vidljive posljedice: sječu šuma, eroziju tla, nestanak brojnih biljnih i životinjskih vrsta te povećane koncentracije ugljikova dioksida u atmosferi – uzrok sve češćih i razornijih klimatskih ekstrema.
Aeroklub Istra poziva sve građane, zaljubljenike u letenje i obitelji s djecom da se pridruže ovoj zrakoplovnoj pustolovini i provedu vikend u Kašteliru uz sport, edukaciju i zabavu!
U okviru suradnje s brojnim udrugama i institucijama koje pružaju podršku najranjivijim skupinama djece, Valamar je kroz ovu inicijativu do sada donirao ljetovanje za više od 4.500 djece iz svih dijelova Hrvatske.
Novi Šajin hit „Idemo na mer” himna je onih koji sanjaju odmor, ali žive svakodnevicu u kojoj „fali još jedan papir”.Upravo iz FTJP* (*fali ti jedan papir) rođena je pjesma koja će postati nova himna za sve koji se bore s birokracijom, a njih je u Hrvatskoj koliko i stanovnika.
Sada su odlučili pokloniti još dva automobila obiteljima u potrebi - Citroen C4 i Renault Twingo! Prednost imaju samohrani roditelji, a uvjet je da nemaju niti jedan automobil u obitelji.
Na repertoaru su im plesni i filmski evergrini u ritmu valcera, beguinea, tanga i cha-cha-cha - koje je za njih priredio jazz pijanist i skladatelj Davor Lorković.
Posebno mjesto u cjelokupnoj ponudi zauzimaju upravo koktel barovi koji su postali omiljeno okupljalište svih u Taste Istria zoni koji žele spojiti sportsku atmosferu s ljetnim hedonizmom.
Kaštelirski je kraj poznat po uzgoju kvalitetnog krumpira koji se koristi u brojnim domaćim receptima. Stoga ne čudi da upravo gramper zauzima središnje mjesto u programu.
Posjetitelji mogu kušati polpete od plave ribe, punjene srdele, pljukance s kaneštrelama, buzaru od kapešanta i pedoća, tuna burger, lignje na ražnju, pečene kraci hobotnice i brodet.